Dziś nadal będzie upalnie, do 34 stopni Celsjusza, ale prognozowane są też groźne burze z silnym wiatrem do 90 km/h - informuje dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Folwarski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty ostrzegające przed burzami.

Sobota zapowiada się groźnie, ze względu na burze. To będzie kolejny upalny dzień, ale strefa tych burz będzie przemieszczała się z zachodu na wschód. Będzie im towarzyszył bardzo silny wiatr - powiedział Folwarski.

Na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady deszczu, lokalnie burze z gradem. Na południu i bliżej centrum porywy wiatru podczas burz mogą wynosić do 90 km/h. Na pozostałym obszarze do 80 km/h. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm, a na południu kraju do 30 mm.

Temperatura maksymalna od 25 stopni Celsjusza na północy kraju, około 31 stopni w centrum do 34 na południu. Nad morzem od 21 do 23 stopni. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany - zachodni i północno-zachodni. Na wschodzie z południowego wschodu.

Alert RCB

Dziś możliwe jest wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru w południowo-wschodniej i centralnej części Polski - informuje RCB, apelując o zachowanie ostrożności i zabezpieczenie przedmiotów, które może porwać wiatr. Możliwe będą przerwy w dostawie prądu i utrudnienia komunikacyjne.

Alerty takiej treści został rozesłane w smsach przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do odbiorców południowo-wschodniej i centralnej części kraju.

Alerty o gwałtownych burzach z gradem i silnym wietrze obowiązują w woj.: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, a także w części woj. mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i łódzkiego. "Możliwe przerwy w dostawie prądu i utrudnienia komunikacyjne" - podaje RCB na Twitterze.

Jaka jest temperatura?

W nocy jeszcze na wschodzie będzie padał deszcz i wystąpią burze. Opady wyniosą do 35 mm. Wiatr w czasie burz będzie osiągał prędkość do 85 km/h.

Im dalej na zachód, tym mniej opadów. Na zachodzie nie powinno już padać w ogóle - powiedział Folwarski.

Temperatura minimalna od 11 stopni Celsjusza na zachodzie do 19 stopni na południowym wschodzie.

Wiatr słaby i umiarkowany, silniejszy nad morzem, porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody

Gdzie pada?

Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

O czym należy pamiętać?

  • Należy unikać wyniosłości terenu, a w szczególności szczytów górskich. 
  • Nie przebywajmy w pobliżu wysokich drzew, wież, masztów, słupów energetycznych i telefonicznych. Pioruny zazwyczaj uderzają w najwyższe przedmioty na danym obszarze.
  • Nie przebywajmy także w pobliżu metalowych konstrukcji, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd.