RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Satelita zbada „obłoki srebrzyste”

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Agencja NASA wystrzeliła rakietę z satelitą AIM, który zbada tajemnicze chmury występujące w atmosferze ziemskiej na wysokości około 80 km.

Polarne chmury mezosferowe, nazywane również obłokami srebrzystymi, są najwyżej położonymi chmurami widocznymi z ziemi. Obłoki te są stosunkowo nowym fenomenem. Po raz pierwszy zaobserwowano je w latach 80. XIX wieku, niedługo po erupcji wulkanu Krakatau w Indonezji. W ostatnich latach obłoki srebrzyste widoczne są jednak coraz częściej, także na nietypowych długościach geograficznych. Stają się również coraz jaśniejsze.

Niektórzy naukowcy sądzą, że działalność człowieka jest odpowiedzialna za zmianę warunków w mezosferze, które z kolei wpływają na proces formowania się obłoków.

Satelita AIM będzie badał obłoki z wysokości 600 km na ziemią przez dwa lata i być może przyniesie odpowiedź na wiele nurtujących naukowców pytań; przeanalizuje m.in. warunki powstawania tych chmur.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: