RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Obrączkowe zaćmienie Słońca

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Na niebie trwa kulminacyjna faza obrączkowego zaćmienia Słońca. W Europie to niezwykłe „spotkanie” Księżyca ze Słońcem najlepiej jest widoczne w Hiszpanii. W Warszawie faza częściowa zaćmienia zaczęła o godz. 10.13, skończy się ponad dwie godziny później.

Dla mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego to niezwykłe wydarzenie, ponieważ zaćmienie Słońca jest stąd widoczne po raz pierwszy od 300 lat. Według Planetarium Madryckiego, faza maksymalnego zaćmienia nastąpiła o 11.00. Na niebie jest widoczny okrągły pierścień światła wokół ziemskiego satelity.

Nie wolno patrzeć na Słońce ani przez klisze rentgenowskie, ani okulary spawacza, ani ciemne szybki: wszystkie te przedmioty nie mają specjalnych filtrów. Wprawdzie blokują światło, ale nie są w stanie zablokować promieniowania, które może uszkodzić wzrok - ostrzega w rozmowie z naszą korespondentką Juan Arne, jeden z nielicznych hiszpańskich optyków specjalizujący się w produkcji okularów dla astronautów.

Następne obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie widoczne w Europie Środkowej w 2075.

Źródło: brak

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: