Dla mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego to niezwykłe wydarzenie, ponieważ zaćmienie Słońca jest stąd widoczne po raz pierwszy od 300 lat. Według Planetarium Madryckiego, faza maksymalnego zaćmienia nastąpiła o 11.00. Na niebie jest widoczny okrągły pierścień światła wokół ziemskiego satelity.
Nie wolno patrzeć na Słońce ani przez klisze rentgenowskie, ani okulary spawacza, ani ciemne szybki: wszystkie te przedmioty nie mają specjalnych filtrów. Wprawdzie blokują światło, ale nie są w stanie zablokować promieniowania, które może uszkodzić wzrok - ostrzega w rozmowie z naszą korespondentką Juan Arne, jeden z nielicznych hiszpańskich optyków specjalizujący się w produkcji okularów dla astronautów.
Następne obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie widoczne w Europie Środkowej w 2075.