Trybunał Federalny w Karlsruhe aresztował dwóch z trzech zatrzymanych w czwartek w nocy Irakijczyków. Są oni podejrzani o przynależność do Ansar al-Islam i planowanie zamachu na premiera Iraku podczas jego wizyty w Berlinie.

Decyzja w sprawie trzeciego zatrzymanego jeszcze nie zapadła, a dziś policja zatrzymała czwartą osobę, Libańczyka. Wg "Berliner Morgenpost", zamachowcy zamierzali zaatakować irackiego premiera koktajlem Mołotowa w budynku banku, w którym Ijad Alawi miał spotkać się z niemieckimi przedsiębiorcami. Pomysł zamachu powstał na kilka dni przed wizytą premiera i nie był profesjonalnie przygotowany - powiedział gazecie policyjny ekspert.

Niemiecka prokuratura generalna od roku prowadzi postępowanie przeciwko ugrupowaniu Ansar al-Islam. Organizacja, założona w 2001 roku przez radykalnych działaczy kurdyjskich w północnym Iraku, stawia sobie za cel utworzenie islamskiego państwa na wzór afgańskiego państwa talibów. W przyszłym roku przed sądem w Monachium rozpocznie się pierwszy proces jednego z członków grupy. Oskarżony jest o organizowanie przerzutu terrorystów z Niemiec przez Włochy do Iraku.