RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kolejny lotniskowiec USA w pobliżu Iranu

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Amerykańska marynarka wojenna wysłała trzeci lotniskowiec – „USS Enterprise” w rejon operacji swojej Piątej Floty. Obejmuje on m.in. wody Zatoki Perskiej, Zatoki Omańskiej i Oceanu Indyjskiego, a więc opływające od południa Iran.

W oświadczeniu dowództwa marynarki podano, że lotniskowiec ma zapewniać wsparcie wojskom walczącym w Iraku i Afganistanie. Kilka tygodni wcześniej do Zatoki Perskiej wpłynęła flotylla amerykańskich okrętów wojennych, które przeprowadziły tam manewry, uznane za wyraźną demonstracje siły wobec Iranu.

Napięcie między USA a Iranem utrzymuje się w związku z realizacją przez rząd w Teheranie programu nuklearnego, którego celem - jak się podejrzewa - jest wyprodukowanie broni atomowej. Administracja prezydenta Busha uważa go za poważne zagrożenie dla USA, ale podkreśla, że chce rozwiązać konflikt drogą pokojową.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: