Do metafory Europy jako organizmu nawiązał papież w komentarzu do podpisania Europejskiej Konstytucji. Dwa płuca to dwie strony kontynentu - Zachód i Wschód tworzące teraz organiczną jedność.

Jan Paweł Drugi nawiązywał do płuc mówiąc o konstytucji. A jak się czuje sam papież?

Jak donosi nasza włoska korespondentka Ojciec Święty naprawdę dobrze się czuje i dobrze wygląda. Dzisiaj był naprawdę rozmowny i w świetnym humorze. Gdy pojawiła się polska delegacja żartował nawet po góralsku.

Kilkakrotnie z ust Jana Pawła II padały słowa "Przyjadą zaś". Mówił tak, gdy odjeżdżał z Polski i dawał nadzieję, że jeszcze tam powróci i rzeczywiście wracał. Dziś został zaproszony do ojczyzny i wydaje się, że ten pomysł mu się spodobał, co potwierdza polski premier, który był dziś u papieża.

Papież Jan Paweł II ma stałe i otwarte zaproszenie do Polski - podkreślił premier Marek Belka po dzisiejszej audiencji u Ojca Świętego.

Podkreśliłem, że czekamy na niego - powiedział Belka. Jak dodał, na zaproszenie papież odparł: Jak Bóg da.

Nieoficjalnie mówi się, że jeśli zdrowie będzie dopisywać to papież mógłby odwiedzić Polskę w drodze na Dni Młodzieży w Kolonii, gdzie wybiera się w sierpniu przyszłego roku.

Premier rozmawiał z Janem Pawłem II m.in. o Unii Europejskiej oraz podpisanej wczoraj Konstytucji UE. Przypomniał, że to właśnie od Stolicy Apostolskiej otrzymał słowa otuchy i wsparcia, gdy po uzgodnieniu Traktatu Konstytucyjnego UE w czerwcu polski rząd został skrytykowany przez opozycję.