RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Cieszyn: Polsko-czeska współpraca policji

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Trzyosobowe polsko-czeskie patrole policyjne od dziś pilnują porządku na pograniczu. Nowa służba zaczęła pracę na dawnym przejściu granicznym w Pietrowicach Głubczyckich. Patrole mają walczyć z przestępczością, ale przede wszystkim - służyć obywatelom po obu stronach granicy.

Rzecznik cieszyńskiej policji Ireneusz Brachaczek powiedział, że po polskiej stronie patrole składają się z dwóch Polaków i jednego Czecha, a w Republice Czeskiej jest odwrotnie. Do mieszanych patroli delegowano sześciu polskich policjantów, którzy przeszli kurs języka sąsiadów, i siedmiu czeskich.

Policjanci wymieniają się po to wiedzą o przepisach i poznają podstawy języka sąsiada. Zdaniem Brachaczka, patrole będą uruchamiane w miarę potrzeb, na przykład przy okazji dużych imprez sportowych i kulturalnych w okolicy granicy.

Po wejściu Polski i Republiki Czeskiej do strefy Schengen na ulicach obu miast pojawiły się już wcześniej mieszane patrole straży miejskich.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: