W szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców. Z tej okazji „Dziennik Gazeta Prawna” przygotował specjalne wydanie poświęcone gospodarce, z polskiej perspektywy, ale w światowym kontekście.

Wśród gości trwającego do czwartku Forum jest 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata. Swój udział zapowiedzieli m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

"Dziennik Gazeta Prawna" przygotował wydanie specjalne w języku polskim i angielskim, które będzie dystrybuowane podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos.

Już teraz możecie zapoznać się z wyjątkowym wydaniem "Dziennika Gazety Prawnej". Wydanie cyfrowe jest otwarte dla wszystkich czytelników. 

We wstępniaku do wydania na Davos 2022 Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny DGP, zwraca uwagę na fakt, że gospodarka znalazła się w świecie nowych priorytetów:

Cytat

Do tej pory martwiliśmy się głównie, jak wszyscy, o tempo wzrostu PKB i utrzymanie niewiarygodnego trendu, który tylu społeczeństwom przyniósł dobrobyt, a przynajmniej najwyższy w historii poziom życia. Dziś lub za chwilę wyzwania mogą być zupełnie inne: fala głodu w wielu miejscach na świecie, rosnące bezrobocie, bezprecedensowe problemy z energią i jej cenami, drożyzna, zubożenie różnych grup społecznych itd. itp. Na dodatek musimy więcej wydawać na wojsko, na uzbrojenie, nie po to, by szykować się do konfliktów, ale by im zapobiegać. Musimy mieć trwałą i najlepiej przygniatającą przewagę technologiczną. By znów poczuć się bezpiecznie. Tak, bezpieczeństwo staje się priorytetem, nawet jeśli koszty będą wysokie.
Krzysztof Jedlak, Redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej

W specjalnym wydaniu "Dzienniku Gazecie Prawnej" na Światowe Forum Ekonomiczne Davos 2022. znajdziecie m.in.:

  • "Polski eksport odporny na kryzysy" - Wzrost polskiego eksportu w ubiegłym roku przekroczył 20 proc., ten pozytywny trend się utrzymuje;
  • "Najszybsza migracja rewolucyjna" - pracownicy z zagranicy pozytywnie wpływają na nasze PKB;
  • "Europa Środkowa w obliczu wojny" - coraz mniej prawdopodobne wydaje się znalezienie rozwiązań, które pozwolą zakończyć rosyjską inwazję na Ukrainę;
  • "Polski nie stać na brak zielonych technologii" - Bank Pekao SA mocno stawia na finansowanie źródeł energii odnawialnej; 
  • "Polska i nowa architektura światowej gospodarki" - artykuł autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego
  • "Polityka klimatyczna UE wymaga zasadniczej rewizji" - analiza wicepremiera Jacka Sasina
  • "Długi marsz po energetyczną niepodległość" - Polska jest lepiej przygotowana na paliwowy rozwód Unii Europejskiej z Rosji niż wiele innych państwa
  • "4 K, czyli miękkie kompetencje przyszłości" - o wyzwaniach rynku pracy 

Zapraszam do lektury specjalnego wydania Dziennika Gazety Prawnej na Światowe Forum Ekonomiczne Davos 2022