22 maja 1980 roku światło dzienne ujrzała jedna z najpopularniejszych gier wideo w historii - Pac-Man.

22 maja 1980 roku światło dzienne ujrzała jedna z najpopularniejszych gier wideo w historii - Pac-Man.
d /Zrzut ekranu

Pac-Mana raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Mała żółta kulka, która uciekała przed duchami pojawiła się nie tylko na ekranach automatów, ale też w kulturze masowej. Z Pac-Manem mamy kreskówki, piosenki, a nawet filmy (np. Piksele). Zasady gry są bardzo proste. Kierujemy naszym bohaterem zjadając małe kulki. Na planszy są też cztery większe "smakołyki", które odstraszają duchy i pozwalają je zjeść. Dodatkowe punkty zdobywamy też zjadając pojawiające się owoce.

Rekord świata ustanowił osiem lat temu Billy Mitchell. Wynosi on 3333360 punktów. Dokonał tego w ciągu sześciu godzin. Rekord udało się ustanowić zjadając wszystkie możliwe rzeczy. To już niestety maksymalny wynik i nie uda się go poprawić. Jedynie można rywalizować co do czasu, w jakim uda się go osiągnąć. 

W Pac-Manie mamy tylko jedną planszę, ale z każdym poziomem zmienia się np. szybkość Pac-Mana i duchów, rodzaj bonusowego symbolu, taktyka wypuszczania duchów z domku, czy długość trwania trybu "odstraszania". 

Pac-Man w ciekawostkach

Pac-Man występuje w ponad 30 różnych oficjalnych grach wideo Namco. Oryginalna nazwa Puck-Man pochodziła z japońskiego wyrażenia "paku paku", odnoszącego się do otwierania i zamykania ust, czyli jedzenia i gryzienia. 

Żółtą kulkę można spotkać na wielu produktach - od makaronu i płatków śniadaniowych, do plecaków, piżam, a nawet pościeli. 

Gra powstała w wersjach niemal na każdy sprzęt - automaty, konsole, telefony komórkowe, urządzenia przenośne. 

W jaki sposób powstał Pac-Man? Podobno jego twórca wpadł na pomysł stworzenia go jedząc pizzę. Kiedy Tohru Iwatani wziął z pizzy jeden kawałek, pomyślał, że to ciekawy kształt bohatera gry.

(mn)