Połowa palaczy myśli o rzuceniu palenia - wynika z danych warszawskiego Centrum Onkologii. Palenie nie przynosi żadnych korzyści - poza znaną palaczom przyjemnością, za to lista powodów, dla których warto rozstać się z nałogiem, jest długa i powszechnie znana. Dołącza do niej kolejny - poprawa samopoczucia. Odkryli to naukowcy zajmujący się zdrowiem i uzależnieniami na Uniwersytecie w Bath. Wyniki swoich badań opublikowali w The Cochrane Library.
Badanie przeglądowe, które podsumowuje dane ze 102 badań obserwacyjnych z udziałem prawie 170 000 osób wykazało, że osoby które rzuciły palenie przez co najmniej 6 tygodni, doświadczały mniej depresji, lęku i stresu niż osoby, które nadal paliły. Osoby, które rozstały się z nałogiem doświadczały również bardziej pozytywnych uczuć i miały lepsze samopoczucie. Wbrew temu, czego boją się palacze, okazało się że rzucenie palenia nie miało wpływu na pogorszenie relacji społecznych między ludźmi, wręcz przeciwnie nawet je poprawiła.
Źródło: Strona Uniwersytetu w Bath