Andrzej Duda zdobył 52 procent głosów, Bronisław Komorowski - 48 procent! Takie są - według sondażu late poll - wyniki wyborów prezydenckich 2015. Według tych danych, frekwencja wyniosła 55,5 procent.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

02:00

Zamykamy Wieczór Wyborczy w RMF FM i na RMF 24. Dziękujemy, że spędziliście go z nami!

Przypomnijmy, że według sondażowych wyników wyborów, tzw. late poll, w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego triumfuje Andrzej Duda, który zdobył 52 procent głosów!

Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało - według tych danych - 48 procent wyborców.

Oficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza powinna podać w poniedziałek wieczorem.

W oczekiwaniu na te dane polecamy Wam tekst: "Co wiemy o prezydencie-elekcie?". Przeczytajcie koniecznie!

01:54

Politolog prof. Antoni Dudek: Andrzej Duda był politykiem PiS na pewno jakoś rozpoznawalnym w ubiegłym roku i gdzieś tam dostrzegalnym, ale na pewno nie był w tej trójce czy czwórce najważniejszych. I nagle w ciągu tak naprawdę kilkunastu tygodni kampanii wyrósł na prezydenta RP.

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich to chyba najbardziej spektakularna kariera polityczna w dziejach III RP - ocenił politolog.

To - według niego - także "początek nowej epoki w dziejach politycznych III Rzeczypospolitej".

Cały komentarz prof. Antoniego Dudka znajdziecie TUTAJ.

01:49

Socjolog, publicysta Maciej Gdula: Duda nie tyle wygrał te wybory, co Komorowski je przegrał. Duda nie zaprezentował w tej kampanii siebie jako wielkiego wizjonera, jako polityka, który ma wielkie zdolności polityczne i jest politykiem dużego formatu. Raczej zaprezentował się jako ktoś, kto jest młodszy od Komorowskiego, trochę bardziej aktywny. Udało mu się wyzyskać krytykę Platformy do pokonania prezydenta. Częściowo wygrana Dudy jest oznaką zmęczenia rządami PO.

Wśród przyczyn porażki Komorowskiego Gdula wymienił m.in. niekonsekwencję: Z jednej strony w drugiej turze wyborów chciał się prezentować jako polityk przewidywalny, z drugiej zaproponował coś, co było kwintesencją nieprzewidywalności - referendum, które było krytykowane. (...) Zaczął się skłaniać też ku Kukizowi, który przez wyborców ewentualnie sprzyjających Komorowskiemu nie jest uważany za kogoś przewidywalnego i wiarygodnego.

Cały komentarz Macieja Gduli znajdziecie TUTAJ.

01:44

Na "szereg błędów" popełnionych przez "zadufanego w sobie" prezydenta jako przyczynę wyborczej porażki Bronisława Komorowskiego wskazał w komentarzu pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD.

Nowy prezydent może blokować ustawy, co grozi stagnacją - ostrzegła również stacja. 

Cały komentarz znajdziecie TUTAJ.

00:37

Magdalena Wojtoń z miejscowości Kulesze Kościelne na Podlasiu, gdzie w pierwszej turze z najwyższym wynikiem w Polsce wygrał Andrzej Duda:

W drugiej turze Andrzej Duda zdobył w Kuleszach Kościelnych aż 93,5 procent głosów!

00:21

Według sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, Bronisław Komorowski wygrał w dziewięciu województwach. Andrzej Duda triumfował w siedmiu regionach - tak jak w pierwszej turze.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie TUTAJ.

00:11

Najwyższa frekwencja (64,8 procent) była wśród wyborców w wieku 40-49 lat - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News. W grupie wiekowej 18-29 lat frekwencja wyniosła 48,2 procent, wśród trzydziestolatków (30-39 lat) - 58,3 procent, wśród wyborców w wieku od 50 do 59 lat głosowało 60,5 procent uprawnionych do głosowania, a powyżej 60 lat - 52,6 procent.

00:09

Frekwencja na wsi wyniosła 52,7 procent, w miastach do 50 tysięcy mieszkańców - 56 procent, w miastach pomiędzy 51 a 200 tysięcy mieszkańców - 56,2 procent, a w miastach między 201 a 500 tysięcy mieszkańców - 58,8 procent. Najwięcej wyborców głosowało w wielkich, ponad 500-tysięcznych miastach - 65,7 procent.

00:06

Najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich była w województwach: mazowieckim (62,4 procent) i małopolskim (60,9 procent). Najniższą odnotowano w województwach: opolskim (47,0 procent), świętokrzyskim (48,9 procent) i lubuskim (49,9 procent) - wynika z sondażu Ipsos.

W całym kraju - według tego badania - frekwencja wyniosła 56,1 procent.

00:04

Andrzej Duda zebrał większość głosów wśród rolników, robotników, uczniów i studentów, wśród osób bezrobotnych, emerytów i rencistów. 

TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

25 maja, 00:01


Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk za pośrednictwem Twittera podziękował Bronisławowi Komorowskiemu za "dobrą i uczciwą prezydenturę" i pogratulował Andrzejowi Dudzie wygranej w wyborach prezydenckich:

23:57

Kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 52 procent głosów. Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski uzyskał 48 procent głosów - wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News. Frekwencja wyniosła 55,5 procent.

Dla tego typu badania maksymalny błąd to 1 punkt procentowy.

23:51

W Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda zdobył 18 583 głosy, a Bronisław Komorowski 4 392 - wynika z informacji przesłanych Polskiej Agencji Prasowej przez konsulaty w USA.

Komorowski wygrał tylko w dwóch (Waszyngton i San Francisco) spośród 22 obwodowych komisji wyborczych, utworzonych na terenie USA. 

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie TUTAJ.

23:50

Postaramy się - tak jak mąż powiedział - spełnić obietnice, które mąż składał w tej kampanii. Ja postaram się być dobrą pierwszą damą - powiedziała żona Andrzeja Dudy. 

23:47

Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył głosy 59,4 procent osób, które w pierwszej turze wybrały Pawła Kukiza - wynika z sondażu exit poll ośrodka Ipsos, przeprowadzonego dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Z sondażu wynika również, że co piąty wyborca prezydenta Bronisława Komorowskiego z 2010 roku tym razem zagłosował na kandydata PiS Andrzeja Dudę.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie TUTAJ.

23:30

Late poll - sondażowe wyniki z 50 procent badanych lokali wyborczych: Andrzej Duda zdobył 52 procent głosów, Bronisław Komorowski - 48 procent.

23:17

Każdy z kandydatów na prezydenta wygrał w ośmiu województwach - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Województwa, w których triumfował Andrzej Duda, oznaczyliśmy na mapie kolorem czerwonym. Te, w których wygrał Bronisław Komorowski, są pokolorowane na niebieskie.

22:55

Po przemówieniu prezydenta-elekta i kilku słowach, wygłoszonych przez jego żonę, zebrani na wieczorze wyborczym Andrzeja Dudy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

22:53

Agata Duda, żona prezydenta-elekta: Postaram się być dobrą pierwszą damą.

22:48

Andrzej Duda: Drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte dla inicjatyw społecznych - takich, z którymi się zgadzam, ale i takich, z którymi nie będę się zgadzał. To nie będzie prezydentura zamknięta. Obiecuję to dzisiaj.

22:47

Andrzej Duda: Głęboko wierzę w to, że jesteśmy w stanie odbudować w naszym kraju wspólnotę. Jestem przeświadczony, że możemy być razem.

22:45

Prezydent-elekt Andrzej Duda podziękował szefowej swojego sztabu wyborczego Beacie Szydło, wszystkim członkom sztabu i załodze "Dudabusa" oraz "wszystkim, którzy mnie wspierali".

22:44

Andrzej Duda: Szczególnie dziękuję tym, którzy mi zaufali i oddali na mnie głosy. Jestem szalenie wdzięczny.

22:43

Andrzej Duda: Szanowni państwo, bardzo dziękuję! Dziękuję za to piękne przywitanie. Dziękuję panu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za rywalizację w kampanii wyborczej, za gratulacje, które mi złożył. Ale przede wszystkim chciałem podziękować Polakom - wszystkim, którzy poszli do wyborów i zagłosowali na swojego kandydata.

22:41

Andrzej Duda już na scenie, za moment wygłosi przemówienie.

22:38

Bronisław Komorowski: Od nas zależy, czy porażkę przekujemy w zwycięstwo. Ja jestem tego pewien.

22:35

Bronisław Komorowski: Idą następne bitwy, idą następne wyzwania. Musimy być do nich gotowi.

22:34

Bronisław Komorowski: To ważna dla nas próba, aby werdykty wyborcze w systemie demokratycznym uznawać i szanować. (...) Pragnę podziękować obywatelom Polski, że wzięli udział w wyborach, oddali głos na jednego z kandydatów. Szanuję państwa wybór. Traktuję ten wybór jako ważną wskazówkę dla siebie i dla nas wszystkich.

22:32

Bronisław Komorowski: Gratuluję mojemu konkurentowi, panu Andrzejowi Dudzie, wyniku w wyborach prezydenckich i życzę mu udanej prezydentury, bo dobrze życzę Polsce!

22:31

Rozpoczyna się przemówienie Bronisława Komorowskiego.

22:30

Exit polls dla TVP: Andrzej Duda zdobył 53 procent głosów! Poparcie dla Bronisława Komorowskiego wyniosło 47 procent.

22:19

Dziennikarka RMF FM Magdalena Wojtoń jest przed Urzędem Gminy w podlaskich Kuleszach Kościelnych, gdzie w pierwszej turze z najwyższym wynikiem w Polsce wygrał Andrzej Duda. Termometry pokazują tam zaledwie kilka stopni powyżej zera, ale - jak usłyszała od zgromadzonych nasza wysłanniczka - "jest maj, ciepło i emocje duże, tak że temperatura rośnie". Posłuchajcie!

22:03

Mariusz Piekarski i Grzegorz Kwolek ze sztabu Andrzeja Dudy:

Zniecierpliwienie powoli zaczyna narastać. Zgromadzeni głośno komentują długie oczekiwanie i decyzję PKW o przedłużeniu ciszy wyborczej z powodu wydarzeń w tylko jednej - i to niewielkiej - komisji wyborczej.

Na zakończenie ciszy wyborczej czeka ponad pół tysiąca osób i tłum dziennikarzy.

Konrad Piasecki i Krzysztof Zasada ze sztabu Bronisława Komorowskiego:

Rośnie zniecierpliwienie, ale wiele osób jest też już zauważalnie znudzonych.

Choć wciąż nie znamy sondażowych wyników wyborów, to w dyskusjach polityków i sztabowców trwa już analizowanie rezultatów. Trwa też oczekiwanie na wystąpienie prezydenta. Wiadomo, że umowa zawarta przez sztaby kandydatów zakłada, że jako pierwszy przemówi dziś zwycięzca wyborów.

21:53

Mieszkańcy pomorskiej Osiecznej typują, że frekwencja będzie większa, bo remisowy wynik z pierwszej tury zmobilizował wszystkich. Ale kto wygra? Tego nie wie nikt - relacjonuje nasz dziennikarz Krzysztof Berenda. 

Dzisiaj, gdybym miał postawić na kogoś, to nie dałbym tutaj głowy, a nawet paznokcia, aby postawić na któregokolwiek z pretendentów na urząd prezydenta - mówi wójt Osiecznej Stanisław Stosik. 

I tak chyba będzie w całej Polsce. Zbliżony wynik z pierwszej tury zmobilizował wszystkich - dodaje nasz dziennikarz. 

21:47

PKW potwierdziła na konferencji prasowej, że otrzymała informację o zamieszczeniu na stronie internetowej przez konsulat w Chicago wyników głosowania w tym okręgu. Jednocześnie dotarła informacja, że trwają czynności wyjaśniające - powiedział sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz. Podkreślił zarazem, że obowiązkiem każdej komisji wyborczej, bezpośrednio po podpisaniu protokołu z głosowania, jest podanie go do publicznej wiadomości.

Więcej o tej sprawie przeczytacie TUTAJ.

21:31

Exit polls dla TVP: Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 56,1 procent.

21:29

Na konferencji prasowej przed godziną 19:00 PKW podała na podstawie informacji z policji, że po godzinie 14 zgłoszono incydenty polegające na umieszczeniu w internecie materiałów noszących cechy agitacyjne, pojawiły się też informacje o - zaparkowanych prawdopodobnie kilka dni temu - pojazdach, na których widać było treści wyborcze. Komisja miała również informacje o dwóch przypadkach rozrzucenia ulotek w lokalach wyborczych.

21:21

PKW szacuje, że oficjalne, ostateczne wyniki wyborów prezydenckich 2015 poda w poniedziałek wieczorem.

21:13

W sztabie Bronisława Komorowskiego, gdzie są Konrad Piasecki i Krzysztof Zasada, decyzję PKW o przedłużeniu ciszy wyborczej przyjęto bez entuzjazmu, ale i wzburzenia. Półtorej godziny opóźnienia to co prawda dłuższe oczekiwanie, ale też dłuższe nadzieje na sukces. W gęstniejącym tu tlumie coraz więcej pojawia się znanych postaci PO - wszystkie przekazują sobie przecieki na temat wyników glosowania. Zaproszeni goście raczą się ciasteczkami i kawą. Aktorzy i politycy przysiedli nie tylko na kilkunastu krzesłach, ale także na podeście, tuż przy głównej mównicy. Na zaplecze wniesiono wielki tort z podobizną prezydenta Komorowskiego z napisem "dziękuję za głosy" - relacjonują nasi dziennikarze. 

21:06

Są pierwsze reakcje w zaskoczonych przedłużoną ciszą wyborcza sztabach. W sztabie Andrzeja DudyMariusz Piekarski i Grzegorz Kwolek: 

Tę nietypową sytuację przyjęto ze spokojem, choć trochę ze zdziwieniem i pewnym zaniepokojeniem, bo pojawiły się od razu pytania, czy to oznacza też wydłużenie głosowania o półtorej godziny. Ludzie zgromadzenie w sztabie zaczęli spoglądać na swoje telefony komórkowe, przekazywać sobie informacje z ust do ust i wyjaśniać, co się stało. A już przed chwilą ze sceny padł oficjalny komunikat o przedłużeniu ciszy wyborczej i prośba do zgromadzonych tutaj polityków, działaczy i sympatyków o cierpliwość. Mimo że do ogłoszenia wstępnych sondażowych wyników głosowania jeszcze ponad półtorej godziny - tłum nie rzednie. Nikt nie rusza się ze swoich miejsc, żeby nie stracić dobrej pozycji w pobliżu sceny. Wszyscy z niecierpliwością czekają na koniec ciszy wyborczej - relacjonują nasi reporterzy. 

21:01

O godzinie 21 zakończyło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich we wszystkich lokalach wyborczych oprócz jednej komisji - w Kowalach w województwie śląski. Tam głosowanie zostało przedłużone do godziny 22:30 - a wraz z nim cisza wyborcza w całym kraju.

20:48

W Osiecznej na PomorzuMałgorzata Steckiewicz z TVP Info i reporter RMF FM Krzysztof Berenda. Dwa tygodnie temu w pierwszej turze Osieczna okazała się jedynym miejscem w Polsce, gdzie obaj kandydaci dostali identyczne poparcie. Dokładnie po 39,85 proc., czyli po 414 głosów. To w tym miejscu widać, że w drugiej turze dosłownie liczy się każdy głos. Tak wyrównany wynik zmobilizował mieszkańców. Frekwencja będzie zdecydowanie większa, niż w pierwszej turze - informują obecni w Osiecznej dziennikarze. 

20:47

Najwyższe poparcie dla Bronisława Komorowskiego w pierwszej turze było w Wiśle. Tam jest nasz dziennikarz Michał Zieliński. Pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, ale deptak, na którym jestem, w centrum miasta jest pełen ludzi, a w lokalach wyborczych w pobliskich szkołach usłyszałem, że frekwencja dziś jest wyższa albo wręcz znacznie wyższa niż dwa tygodnie temu. Wisła czeka na wyniki wyborów, podobnie jak cała Polska - relacjonuje nasz reporter. 

20:44

Nasza dziennikarka Magdalena Wojtoń jest przed Urzędem Gminy w Kuleszach Kościelnych - miejscowości, w której w pierwszej turze z najwyższym wynikiem wygrał Andrzej Duda. Ruch tutaj jest ogromny. Tutaj cały czas ktoś podjeżdża, wbiega. Obok urzędu jest kościół, z którego dosłownie przypływa fala wyborców - relacjonuje nasza dziennikarka. 

20:29

Reporterzy RMF FM są w sztabach wyborczych kandydatów.

Mariusz Piekarski i Grzegorz Kwolek ze sztabu Andrzeja Dudy:

W reducie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej w Warszawie gromadzą się już sympatycy Andrzeja Dudy. Zgodnie z planami sztabu, może być ich nawet pięciuset. Do tego - 150 dziennikarzy. Sam kandydat ma pojawić się na miejscu tuż przed ogłoszeniem sondażowych wyników wyborów.

Konrad Piasecki i Krzysztof Zasada ze sztabu Bronisława Komorowskiego:

Emocji jeszcze specjalnie tu nie czuć. Na razie w Forcie Sokolnickiego w Warszawie zbierają się głównie dziennikarze, choć przed wejściem rośnie też już tłumek polityków.

20:19

80-letnia kobieta, która przyszła zagłosować, zmarła w lokalu obwodowej komisji w miejscowości Kowale koło Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Przez blisko 1,5 godziny lokal był zamknięty. Głosowanie zostanie tam przedłużone.

20:01

Frekwencja na godzinę 17:00 wyniosła 40,51 procent.

To o kilka punktów procentowych więcej niż dwa tygodnie temu, w czasie pierwszej tury wyborów - wtedy do godziny 17:00 głosy oddało 34,41 procent uprawnionych do głosowania.

Szczegółowe informacje nt. frekwencji do godziny 17:00 znajdziecie TUTAJ.

Frekwencja w największych miastach (w procentach):

- Kraków: 44,8

- Łódź: 41,83

- Poznań: 44,15

- Warszawa: 47,21

- Wrocław: 42,11

20:00

Rozpoczynamy Wieczór Wyborczy w RMF FM i na RMF 24! Na antenie i na naszych stronach w internecie przedstawimy sondażowe wyniki głosowania, relacje ze sztabów wyborczych kandydatów, pierwsze komentarze. Bądźcie z nami!