Reprezentacja Urugwaju pokonała drużynę Arabii Saudyjskiej 1:0 w meczu drugiej kolejki grupy A na piłkarskich mistrzostwach świata! Jedyna w tym spotkaniu bramka padła w 23. minucie: po rzucie rożnym skutecznie uderzył Luis Suarez, dla którego był to setny występ w drużynie narodowej. Takie rozstrzygnięcie w meczu kończącym drugą rundę spotkań w grupie A oznacza, że Urugwajczycy i Rosjanie, którzy dzień wcześniej pokonali Egipt 3:1, są już pewni gry w 1/8 finału MŚ!

Grupa A:

Urugwaj - Arabia Saudyjska 1:0 (1:0)

Bramka: 1:0 Luis Suarez (23).

Sędzia: Clement Turpin (Francja).

Widzów: 42 678.

Urugwaj: Fernando Muslera - Guillermo Varela, Diego Godin, Jose Maria Gimenez, Martin Caceres - Carlos Sanchez (82. Nahitan Nandez), Rodrigo Bentancur, Matias Vecino (59. Lucas Torreira), Cristian Rodriguez (59. Diego Laxalt) - Luis Suarez, Edinson Cavani.

Arabia Saudyjska: Mohammed Al-Owais - Yasser Al-Shahrani, Osama Hawsawi, Ali Al-Bulaihi, Muhammed Al-Burayk - Hattan Bahebri (75. Mohamed Kanoo), Abdullah Otayf, Salman Al-Faraj, Taiseer Al-Jassim (44. Houssain Al-Mogahwi), Salem Al-Dawsari - Fahad Al-Muwallad (78. Mohammed Al-Sahlawi).

Najważniejszym wydarzeniem konfrontacji w Rostowie nad Donem był setny występ w narodowych barwach Luisa Suareza, który swój jubileusz uświetnił zdobyciem bramki. W 23. minucie z rzutu rożnego dośrodkował Carlos Sanchez, a saudyjski golkiper Mohammed Al-Owais popełnił błąd, mijając się z piłką. Efekt: Suarez, uderzając z pięciu metrów, nie mógł spudłować!

Chwilę później strzałem z dystansu próbował odpowiedzieć Hattan Bahebri, ale Fernando Muslera nie dał się zaskoczyć.

Urugwaj starał się wygrać ten mecz jak najmniejszym nakładem sił. Podopieczni trenera Oscara Tabareza nie forsowali tempa i nie stworzyli sobie wielu okazji do zdobycia kolejnej bramki. W 62. minucie nad poprzeczką główkował Sanchez, a w 86. strzelał - nieskutecznie - Edinson Cavani.

Saudyjczykom natomiast zabrakło umiejętności, by odwrócić losy meczu.

W poniedziałek zagrają z reprezentacją Egiptu i dla obu drużyn będzie to pożegnanie z mundialem.

Stawką pojedynku Urugwajczyków z Rosjanami będzie natomiast pierwsze miejsce w grupie A.

Oscar Tabarez, trener reprezentacji Urugwaju:

"Najważniejsze jest to, że udało nam się już zapewnić sobie prawo gry w 1/8 finału. Wszyscy w drużynie są zdrowi i nikt nie dostał jeszcze żółtej kartki.

Widzę wiele pozytywów w naszej grze, ale oczywiście są rzeczy, które musimy poprawić. Chcemy grać lepiej, stwarzać sobie więcej szans. Z Rosją czeka nas mecz o pierwsze miejsce w grupie i będzie to dla nas dobry sprawdzian".

Juan Antonio Pizzi, trener reprezentacji Arabii Saudyjskiej:

"Długimi fragmentami graliśmy z Urugwajem jak równy z równy. Niestety, mieliśmy problem ze stwarzaniem sobie dogodnych okazji do zdobycia bramek. Zagraliśmy znacznie lepiej niż w pierwszym meczu - z Rosją. Nie da się jednak ukryć, że generalnie lepszy zespół zdołał dalej awansować".

Pogrom na inaugurację i gol na wagę 3 punktów w 90. minucie

Wspomniany przez selekcjonera saudyjskiej ekipy pojedynek z Rosją na rozpoczęcie mundialowej rywalizacji - a był to równocześnie mecz otwarcia mistrzostw, rozegrany na stadionie Łużniki przed 78 tysiącami widzów - delikatnie mówiąc: nie potoczył się po myśli Saudyjczyków... "Sborna" rozbiła ich aż 5:0! Dwie z tych bramek, dodajmy, padły już w doliczonym czasie gry.

Znacznie lepsze wspomnienia z inauguracji zmagań w Rosji mają Urugwajczycy, którzy w swoim pierwszym meczu mistrzostw pokonali reprezentację Egiptu 1:0.

Kibice na trybunach stadionu w Jekaterynburgu i przed telewizorami długo jednak musieli czekać na otwarcie wyniku tego spotkania: jedyny gol padł dopiero w 90. minucie gry. Golkipera Egiptu pokonał uderzeniem głową po rzucie wolnym Jose Gimenez.

Mundial 2018. Grupa A: Terminarz i wyniki