"Wszyscy wiedzieli i wszystko mają nagrane służby specjalne" – tak działaniach resortu spraw zagranicznych w kontekście afery wizowej mówił w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 Michał Szczerba poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej komisji ds. afery wizowej, która rozpocznie swoją działalność 6 lutego. "My dostaniemy dostęp do akt prokuratorskich. To będzie 120 tomów" – oświadczył polityk. Szczerba ujawnił także, że na liście świadków do przesłuchania jest Mariusz Kamiński. "Kamiński nadzorował służby, które przyglądały się temu, że ten proceder korupcyjny się rozwijał" – argumentował. "Na krótkiej liście nazwisk osób, które będą przesłuchane, będzie także Piotr Wawrzyk" - dodał poseł.

Słuchaj Radia RMF24!

Michał Szczerba na antenie Radia RMF24 wyjaśnił, dlaczego tak istotne jest przesłuchanie Mariusza Kamińskiego przez komisję śledczą ds. afery wizowej. 

Mariusz Kamiński nadzorował służby, a te służby jak głupiec przyglądały się temu, że ten proceder korupcyjny się rozwijał. To trwało od wiosny 2021 r., przez cały 2022 r. i 2023 r. Tylko stawki się zmieniały. Najpierw było 15 tys. zł za wizę, później było 50 tys. zł za wizę. Brali (te pieniądze - przyp. red.) ludzie, którzy byli w najbliższym otoczeniu kierownictwa PiS-u i kierownictwa MSZ-u - argumentował. 

"Trzeba zrobić pierwsze, wiosenne porządki w spółkach Skarbu Państwa"

Po 8 latach niegospodarności, wyprzedaży majątku narodowego, czego przykładem jest Lotos i Rafineria Gdańska, trzeba zrobić pierwsze, wiosenne porządki w spółkach Skarbu Państwa - mówił w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 Michał Szczerba. 

Docelowym zadaniem jest to, co obiecywaliśmy w czasie kampanii wyborczej, czyli przeprowadzenie konkursów (na prezesów - przyp. red.) - wyjaśnił poseł KO i przewodniczący sejmowej komisji ds. afery wizowej. Tak się dzieje chociażby w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy też w CPK. Tam są czasowo oddelegowani członkowie rady nadzorczej do kierowania spółką. Natomiast w perspektywie najbliższych miesięcy będą w tych instytucjach przeprowadzane konkursy (na prezesów - przyp. red.) - dodawał polityk. 

Jeżeli słyszę, że Daniel Obajtek ma być kandydatem do parlamentu Europejskiego to myślę, że on na pewno nie chce być europarlamentarzystą, on chce mieć immunitet. To jeden z przykładów polityków, prezesów, którzy swoją odpowiedzialność będą próbowali schować - mówił Szczerba.

Wszyscy, którzy byli zatrudniani w czasach Zjednoczonej Prawicy, muszą czuć się zagrożeni? - dopytywał swojego gościa Tomasz Weryński. Nie muszą się czuć zagrożeni ci, którzy zachowywali się przyzwoicie - odpowiadał Szczerba.

Szczerba: W sprzedaży Lotosu musi być drugie dno

Na mój nos w tej sprawie musi być jakieś drugie dno. W tej sprawie muszą być jakieś mechanizmy korupcyjne - mówił w kontekście sprzedaży Lotosu Michał Szczerba. Poseł KO jest przekonany, że doszło do naruszenia prawa. Dzisiaj wiemy, że ten majątek był wart o wiele więcej. Straciliśmy my, straciło polskie bezpieczeństwo - stwierdził polityk.

W programie padło też pytanie o wybory samorządowe. Koalicja Obywatelska wbrew przewidywaniom, nie wystartuje w nich wspólnie z Lewicą. 

Ja byłem zwolennikiem pójścia Koalicji 15 października. W tym momencie moglibyśmy osiągnąć wynik 60 proc., może nawet więcej. Kwestia tego, czy będziemy w stanie zbudować koalicję sejmikową byłaby oczywista - mówił Szczerba. My mamy swoich kandydatów na prezydentów miast. Ja sobie nie wyobrażam czegoś takiego, że ktoś powie: będziemy w koalicji, ale przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu, który jest naszym prezydentem, naszą twarzą, świetnym gospodarzem mojego miasta - Warszawy - dodał Szczerba.

Tomasz Weryński pytał Michała Szczerbę także o zamrożenie cen energii - czy zostanie ono przedłużone?

Zrobiliśmy półroczny okres przejściowy. Minister finansów prowadzi analizy, sprawdzi na ile te mechanizmy pomocy dla gospodarstw domowych, samorządów i firm mają być utrzymane i w jakiej skali. Nie ma tych decyzji w tym momencie - powiedział Szczerba.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: