"Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu z radości obiegnę Biały Dom” – deklaruje nasz amerykański korespondent Paweł Żuchowski.

Brakuje już tylko 2 tysięcy złotych. Na koncie Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci jest prawie 50 tysięcy złotych na zakup urządzeń medycznych. A wszystko zaczęło się od żartu Marcina Gortata, który w rozmowie ze swoimi fanami na Twitterze napisał, że da 1000 dolarów temu, kto znajdzie mu obywatela USA, który zje kaszankę zasmażaną z jajkiem. Gortat w pamięci miał historię z Waszyngtonu, gdy wraz z bratem poczęstowali kolegę urodzonego w USA polskim przysmakiem. Ten odmówił. Dlatego postanowiłem znaleźć Gortatowi obywatela USA, który dokona tego co słynnemu koszykarzowi wydawało się niemożliwe. Kaszankę zjadł Mark, były amerykański żołnierz i weteran wojny w Iraku. I to ze smakiem. 


Oczywiście nie namówiłem Marka do zjedzenia kaszanki by zgarnąć dla siebie 1000 dolarów. Poprosiłem, aby Marcin Gortat przelał pieniądze na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Placówka ta potrzebuje urządzeń medycznych. Dzięki nim jej mali podopieczni najbliższe święta spędzą w domu, a nie na szpitalnym oddziale. Marcin Gortat znany z tego, że pomaga innym, przelał w sumie ponad 5,5 tysiąca dolarów. Za te pieniądze uda się kupić asystor kaszalu. Na tym jednak ta historia się nie skończyła. Słuchacze i internauci zaczęli mnie dopingować by zbierać dalej. Tak rozpoczęła się akcja "Kaszanka", która doczekała się publikacji w wielu mediach. Co więcej, ludzie zaczęli spontanicznie nagrywać filmy i organizować zbiórki. Do tej spontanicznej akcji włączyła się również Fundacja Grupy Lotos, która zaoferowała zakup kilku ważnych i potrzebnych urządzeń medycznych.  


Dziś na koncie Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci jest już prawie 50 tysięcy złotych. Zadeklarowałem, że jeżeli uda się uzbierać okrągłą sumę to jeszcze przed Bożym Narodzeniem obiegnę Białym Dom. Słowa oczywiście dotrzymam. Ale potrzeba jeszcze 2 tysięcy złotych. Liczy się każda złotówka. Zbiórka ma się zakończyć w najbliższy piątek, a więc czasu nie ma już zbyt dużo.  Każdy może pomóc. Wpłacać można za pośrednictwem facebookowej zbiórki.

Pieniądze można przelać też na konto Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci. W tytule wpłaty koniecznie napiszcie "KASZANKA".

Fundacja Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych

Al. Powstańców Wielkopolskich 66/68

70-111 Szczecin

Numer konta:

Konto do wpłat w PLN:

75 1500 1722 1217 2006 9774 0000

Konto do wpłat z zagranicy:

PL 75 1500 1722 1217 2006 9774 0000 WBKPPLPP