Muzeum PRL-u w Krakowie poszukuje eksponatów na zaplanowaną w czerwcu wystawę pt. „Paczka z Ameryki” prosząc wszystkich, którzy mają jeszcze w domu przedmioty wysyłane po wojnie z różnych krajów do Polski o udostępnienie ich - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Muzeum PRL-u w Krakowie poszukuje eksponatów na zaplanowaną w czerwcu wystawę pt. „Paczka z Ameryki” prosząc wszystkich, którzy mają jeszcze w domu przedmioty wysyłane po wojnie z różnych krajów do Polski o udostępnienie ich - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
1988: Urząd Poczty Polskiej, sortowanie paczek /Krzysztof Świderski /PAP

Dwie główne fale darów płynęły z USA oraz z innych krajów Zachodu do Polski w latach 40. i 50. oraz w 80. ubiegłego wieku. 

Pierwsza była dziełem Administracji Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy (UNRRA). Dostarczano wówczas głównie żywność i leki, ale także ciągniki, maszyny budowlane, ciężarówki. Pamiętam 5-kilogramowe paczki żywnościowe z zapasów wojskowych, które otrzymywały jeszcze w latach 60. drużyny i szczepy harcerskie na obozy. Żartowaliśmy wtedy, że przyszła paczka z Ameryki od ciotki Unry.

W stanie wojennym przysyłane były artykuły pierwszej potrzeby, m.in. mleko w proszku dla niemowląt, cukier, masło, herbata, ser żółty, lekarstwa, proszek do prania.

Pomoc organizowały instytucje, miasta, gminy, organizacje kościelne, stowarzyszenia, związki zawodowe i osoby prywatne. Przesyłek z Niemiec było tak wiele, że Bundestag 8 lutego 1982 r. zwolnił z opłaty pocztowej wszystkie paczki z pomocą dla Polski. Dary były przywożone także w konwojach z pomocą humanitarną - czytamy w depeszy PAP.

Nasza wystawa będzie również opowieścią o towarach, które w PRL były niedostępne, symbolizowały inny styl życia, czy po prostu były lepszej jakości niż te dostępne w kraju. Mamy problem - co nie jest niczym dziwnym - z towarami i opakowaniami po rzeczach, które były w latach 80. zużywane na bieżąco, takimi jak kawa, herbata, odżywki dla dzieci, kosmetyki. Ale liczymy, że np. opakowania po nich, puszki mają w swoich zbiorach kolekcjonerzy i mogliby je nam wypożyczyć. Poszukujemy też obiektów, które mogłyby uzupełnić opowieść takich jak: torby na listy, skrzynki pocztowe, stemple, mundur listonosza, koperty z zagranicy, pudełka po przesyłkach - powiedziała PAP kurator wystawy Karolina Żłobecka.

Na wystawie pokazane zostaną m.in.: worki, puszki, a nawet łóżko z zasobów UNRRA, odzież, która była przysłana do Polski w latach 50., 60., 70. oraz zabawki, artykuły gospodarstwa domowego i zagraniczne płyty - napisała Polska Agencja Prasowa.

Osoby, które chcą przekazać na wystawę przedmioty, proszone są o kontakt e-mailowy z Muzeum PRL-u na adres: historia@mprl.pl.