Maja Włoszczowska (Liv Pro XC Team) oraz Marek Konwa (Superior Brntijens MTB Racing Team) wygrali w Żerkowie (wielkopolskie) wyścigi elity mistrzostw Polski w kolarstwie górskim.

Podobnie jak przed rokiem, gospodarzem mistrzostw był Żerków, który imprezę zorganizował wspólnie ze Środą Wielkopolską. Co ciekawe, zarówno w rywalizacji elity, jak i U-23, zwyciężyli ci sami zawodnicy - Maja Włoszczowska, Monika Żur, Marek Konwa oraz Bartłomiej Wawak.

Włoszczowska znów potwierdziła swój prymat w kraju. O niespełna minutę wyprzedziła Katarzynę Solus-Miśkowicz, która rok temu również zdobyła srebrny medal. Najlepsza w Polsce specjalistka kolarstwa górskiego swój tytuł zadedykowała zmarłemu tragicznie w marcu wybitnemu zawodnikowi Markowi Galińskiemu.

Jechałam w tym wyścigu właśnie dla niego. On był naszym trenerem, ale przede wszystkim przyjacielem - mówiła na mecie.

Kadrowicze rozpoczynają już przygotowania do mistrzostw świata, które na początku września odbędą się w norweskim Lillehammer. Jak podkreśliła Włoszczowska, ważne będą też starty w Pucharach Świata.

Te starty są ważne pod kątem igrzysk olimpijskich. Punkty zdobywane w Pucharze Świata będą decydować o tym, ile zawodniczek Polska wystawi za dwa lata w Rio de Janeiro - zaznaczyła.

Uczestnicy mistrzostw rywalizowali w bardzo trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach pogodowych. Temperatura w niedzielne popołudnie dochodziła nawet do 40 stopni. W najmłodszych kategoriach zdarzały się przypadki omdlenia.

Wyniki:elita - kobiety:

1. Maja Włoszczowska (Liv Pro XC Team) 1:23.15

2. Katarzyna Solus-Miśkowicz (KK Kross Racing Team) 1:24.13

3. Paula Gorycka (4F Racing Team) 1:25.26

elita - mężczyźni:

1. Marek Konwa (Superior Brntijens MTB Racing Team) 1:37.43

2. Bartłomiej Wawak (JBG-2 Professional MTB Team) 1:38.52

3. Marcin Kawalec (Sante-BSA Whistle Team) 1:43.25

U-23 - kobiety:

1. Monika Żur (4F Racing Team) 1:30.25

2. Marta Turoboś (Integral Collection LKK LUKS Sławno) 1:30.45

3. Stefania Staszel (Sante-BSA Whistle Team) 1:43.42

U-23 - mężczyźni:

1. Bartłomiej Wawak (JBG-2 Professional MTB Team) 1:38.52

2. Piotr Konwa (4F Racing Team) 1:47.38

3. Maciej Jeziorski (Sante-BSA Whistle Team) 1:49.10

(jad)