W poniedziałek rozpoczęło się szkolenie Sił Powietrznych RP. Na drodze wojewódzkiej 604 wylądowały samoloty F-16. Na drogowym odcinku lotniskowym w Wielbarku wylądowali m.in. dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z Poznania.


Od poniedziałku na drogowym odcinku lotniskowym (DOL) drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki trwają wojskowe ćwiczenie pod kryptonimem ROUTE 604. Ćwiczone będą procedury lądowania i startu samolotów wojskowych na drodze publicznej.

Imponujące nagrania z lądowania F-16 zamieścił na platformie X Sztab Generalny Wojska Polskiego.

 

Jest to szkolenie lotnicze z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego. Piloci mają okazję przećwiczyć procedury lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej. Dzięki temu, w razie kryzysowej sytuacji, będą mieli umiejętności bezpiecznego operowania nawet po zniszczeniu macierzystej bazy.

W ROUTE 604 zaangażowany jest też personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, JTAC, terytorialsi i żandarmeria wojskowa. 

Niezwykle odpowiedzialną rolę mają sokolnicy i ich podopieczni: sokoły, jastrzębie i puchacze, które dbają o bezpieczeństwo operacji lotniczych i odstraszają z obszarów lotnisk dziko żyjące ptaki. 

Droga zamknięta dla ruchu

Od 18 września do 3 października 2023 roku w związku z wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem ROUTE 604, odcinek drogi wojewódzkiej nr 604 o długości ok. 3 km pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (odcinek drogi Nidzica i Wielbark) w województwie warmińsko-mazurskim jest całkowicie zamknięty dla ruchu.

Zalecany jest objazd drogą wojewódzką nr 545 Nidzica - Jedwabno i drogą wojewódzką nr 508 Jedwabno - Wielbark.