Rodzina, przyjaciele i fani pożegnali dziś Jana A.P. Kaczmarka - wybitnego kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oscara. W Krakowie w sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1954 r., zmarł 21 maja 2024 roku.

Urodzony i wychowany w Wielkopolsce, w rodzinie muzycznej, absolwent prawa na uniwersytecie w Poznaniu, w 1989 r. wyjechał do Kalifornii i tam spędził około 30 lat. Przez ostatnią niemal dekadę mieszkał w Krakowie z żoną i synem.

Jan A. P. Kaczmarek skomponował muzykę do tak znanych filmów jak: "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy", "Aż po grób", "Dzieci Ireny Sendlerowej".

"Janku, Janeczku, idź w stronę światła"

Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka miał charakter oficjalny. Uroczystości były otwarte także dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz osób ze świata kultury. 

Msza żałobna rozpoczęła się o godz. 12:00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wzięła w niej udział rodzina zmarłego kompozytora, a także m.in. Piotr Serafin, doradca Prezydenta RP, Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 

Przemawiający podkreślali wkład Kaczmarka w rozwój kultury polskiej i światowej, zwracali uwagę na dorobek, jaki zostawił. Uroczystościom towarzyszyły wykonania utworów muzyki filmowej. Na cmentarzu oddano salwę honorową.

Janku, Janeczku, idź w stronę światła - mówiła podczas eucharystii żona Jana A.P. Kaczmarka, Aleksandra. Niech Bóg Cię prowadzi, z moją, Jasia miłością. Powtórzę za Tobą: "love is all your way", miłość jest jedyną drogą - powiedziała.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz Rakowicki. Znany kompozytor spoczął w Alei Zasłużonych.

Kompozytor, który rozsławił polską kulturę na arenie międzynarodowej

Jan A.P. Kaczmarek był wybitnym kompozytorem, który swoją działalnością artystyczną znacząco przyczynił się do promocji polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Jest autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. 

Zdobył Oscara w 2005 r. za muzykę do filmu "Marzyciel", a także szereg nagród europejskich i krajowych. Był członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Debiutował jako kompozytor i wykonawca muzyki dla Teatru Ósmego Dnia. 

Jest autorem ścieżek dźwiękowych do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w kraju i za granicą. Pracował dla czołowych polskich i amerykańskich teatrów, w Polsce współpracował między innymi z Teatrem Ósmego Dnia, Sceną Plastyczną KUL, Akademią Ruchu, Teatrem Studio. W 2005 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w roku 2015 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury. 

Jan A.P. Kaczmarek chciał być pochowany w Krakowie. Z tym miastem związał się nie tylko z powodów artystycznych, filmowych, ale przede wszystkim prywatnych. Założył tutaj swoją drugą rodzinę. Jego żona Aleksandra pochodzi z Krakowa. Jego syn z drugiego małżeństwa tutaj chodzi do szkoły. Tutaj był leczony. Ostatnie dwa lata spędził właściwie w Szpitalu Uniwersyteckim i w krakowskim hospicjum - powiedział w środę, 22 maja Robert Piaskowski, pełniący również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury.