Kampus Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zamienia się w przestrzeń wystawową obrazów z Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Dzieła zreprodukowano w formie wydruków na płótnie. Każdy obraz ma polsko-angielski opis stanowiący jego interpretację i odnoszący dzieło do twórczości danego artysty.

Wielka sztuka zagości w mury kampusu AGH w Krakowie. W ogólnodostępnych przestrzeniach, pojawi się w sumie kilkanaście reprodukcji prac z kolekcji MOCAK-u. Wśród nich są m.in. dzieła Poli Dwurnik, duetu artystycznego Munteana/Rosenblum, japońskiego artysty Shinjiego Ogawy oraz Edwarda Dwurnika. 

Każdego dnia przez kampus AGH przewija się kilka tysięcy ludzi. Studenci, pracownicy poruszają się w tej przestrzeni w drodze do pracy i na zajęcia. Zatem spędzają tutaj znaczną część dnia. Istotne jest, aby znajdowali też tutaj przestrzeń na odpoczynek i przerwy w codziennych obowiązkach. Mamy nadzieję, że dobór obrazów, ale też wszelkich innych form sztuki, które znajdują się na naszym terenie, niesie naszej społeczności moment odprężenia, a dodatkowo kształtuje estetykę i uwrażliwia. Teren uczelni, z racji tego, że jest zlokalizowany w środku miasta, spełnia warunki najlepszej galerii pod gołym niebem. Umiejscowienie obrazów w naszych budynkach to doskonały moment, żeby w nienachalny sposób zaprezentować ciekawe i bardzo inspirując prace- podkreśla prof. Jerzy Lis, Rektor AGH. 

Prace z Kolekcji MOCAK-u pojawią się m.in. na Wydziale Humanistycznym AGH  i w Centrum Rekrutacji. 

Kontakt ze sztuką ma wielki wpływ na potrzebę określenia samego siebie. Rolą prezentowanych obrazów – oprócz „kierowania na sztukę” – jest podkreślenie wagi postawy krytycznej i ideowo niezależnej. Program MOCAK-u od samego początku opiera się na przekonaniu, że sztuka jest ważnym narzędziem życia i jej rolą jest służenie społeczeństwu. Prezentując dzieła w przestrzeni uczelni, nawiązujemy do przesłania – nie bój się myśleć – tłumaczy Maria Anna Potocka, Dyrektor MOCAK-u.

Nie pierwszy raz kampus AGH zmienia się w przestrzeń ze sztuką w tle. Hol główny w historycznym budynku Akademii posłużył niedawno grupie baletowej do realizacji etiudy tanecznej. Ponadto na terenie kampusu AGH można zobaczyć wiele nowoczesnych rzeźb i instalacji, które powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych.