​Żona zatrzymanego przez ukraińskiego służby oligarchy Wiktora Medwedczuka zaapelowała o jego wymianę za dwóch Brytyjczyków będących w rosyjskiej niewoli. Rosyjskie MSZ liczy na to, że brytyjskie władze nie zawahają się odpowiedzieć na to wezwanie.

Oksana Marczuk, żona ukraińskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, który jest w rękach służb w Kijowie, opublikowała film, w którym zaapelowała do krewnych dwóch Brytyjczyków zatrzymanych przez Rosjan, by naciskali na władze w Londynie, by doprowadzili do wymiany jeńców. 

Możecie poprosić premiera swojego kraju Borisa Johnsona, aby wpłynął na ukraińskie przywództwo i zapewnił uwolnienie Aidena i Seana poprzez wymianę ich na ukraińskiego polityka opozycji zatrzymanego przez władze w Kijowie i mojego męża Wiktora Medwedczuka - powiedziała Marczenko na nagraniu.

Brytyjczycy, o których mówi Marczenko, to Aiden Aslin i Sean Pinner. Według Rosjan obaj byli członkami ukraińskiej marynarki wojennej i zostali zatrzymaniu w Mariupolu.  

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że spodziewa się reakcji Londynu.

Boris Johnson, który niedawno odwiedził Kijów, prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z losu poddanych królewskiej mości. Nie będzie zwlekaj z odpowiedzią. A Liz Truss (szefowa brytyjskiego MSZ - przyp. red.) powie ci, co w zasadzie robili tam (w Ukrainie) Brytyjczycy - napisała na Telegramie rzeczniczka resortu dyplomacji Maria Zacharowa.

Wcześniej Oksana Marczenko apelowała o pomoc do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Przyjaciel Putina w rękach Kijowa

Wiktor Medwedczuk to jeden z najbogatszych Ukraińców, będący liderem prorosyjskich sił w tym kraju. Był jednym z liderów partii Opozycyjna Platforma "Za Życiem". W zeszłym roku usłyszał zarzuty zdrady stanu i trafił do aresztu domowego, z którego uciekł po rozpoczęciu się rosyjskiej inwazji na Ukrainę. We wtorek ukraińskie służby zatrzymały go, gdy próbował dotrzeć do granicy z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii. Dzisiaj sąd we Lwowie zdecydował o areszcie Medwedczuka.

Medwedczuk prywatnie jest przyjacielem Władimira Putina. Prezydent Rosji jest ojcem chrzestnym jego córki. 

Wiktor Medwedczuk i Oksana Marczenko są małżeństwem od 2003 roku, mają trójkę dzieci. Marczenko przed wojną była prezenterką telewizyjną i aktorką, prowadziła m.in. ukraińską edycję programu "X-Factor". Dziennikarze śledczy w 2018 roku ujawnili, że poprzez spółki zarejestrowane na Cyprze Marczenko jest zaangażowana w biznes naftowy w Rosji.