Wołodymyr Zełenski w Waszyngtonie negocjuje kolejny pakiet pomocy dla swojego kraju. Rosja przeprowadziła pierwszy od sześciu miesięcy atak na ukraińskie obiekty energetyczne - poinformował ukraiński koncern Ukrenerho. Uszkodzone zostały obiekty w zachodniej i centralnej części kraju. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak na tajną bazę rosyjskiego wojska w okupowanym Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy - pisze w czwartek Ukrinform. Rosjanie przeprowadzili nad ranem zmasowany atak rakietowy na sześć obwodów ukraińskich. Dokładnie rok temu Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację"; ponad 300 tys. Rosjan poszło na wojnę; zginęły tysiące, wielu ani na moment nie wróciło do domu Czwartek to 575. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia z tym związane zbieramy w naszej relacji z 21.09.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:56

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski w związku ze sporem dotyczącym embarga na ukraińskie zboże. 

22:00

Wasi rówieśnicy na Ukrainie walczą i giną, a tak jak wy zasługują na możliwość studiowania i rozwoju; zamiast tego umierają pod bombami na ulicach własnych miast - mówiła ukraińska pierwsza dama Ołena Zełenska na spotkaniu ze studentami waszyngtońskiego Georgetown University.

21:58

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odniósł się do kontrowersyjnych słów przydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, które padły we wtorek na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. "Wierzymy w zwycięstwo Ukrainy. Nie będziemy stać z boku. Ale nie damy kupczyć stosunkami z Polską w imię prywatnych fortun i wrogich Polsce i Ukrainie obcych interesów" - oświadczył na Twitterze. "Obecna polityka Ukrainy jest dla nas nie tylko krzywdząca, bolesna, ale przede wszystkim obraźliwa" - dodał.

21:40

W Waszyngtonie rozpoczęło się spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Joe Bidenem.  

20:45

Sullivan zapowiedział też, że nowy pakiet pomocy będzie obejmował sprzęt obrony powietrznej, kolejne rakiety do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską oraz amunicję kasetową.

Doradca prezydenta wyraził też przekonanie, że mimo gorących sporów i trwającego w Kongresie impasu, dotyczącego uchwalenia prowizorium budżetowego wraz z kolejnym pakietem 24 mld dolarów na pomoc Ukrainie, Kongres ostatecznie uchwali dodatkowe środki, bo potrzeba jest pilna. Jak podkreślił, nadal utrzymuje się "mocna, przytłaczająca ponadpartyjna większość" w tej kwestii i to ona ostatecznie zwycięży.

20:34

Aby pomóc w obronie przed atakami z powietrza, prezydent Biden ogłosi dziś nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmie znaczące zdolności w zakresie obrony powietrznej - powiedział Jake Sullivan, doradca prezydenta Joe Bidena.

20:30

Wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, odnosząc się do wypowiedzi polskiego premiera nt. przekazywania sprzętu Ukrainie. Dodał, że USA będą konsultować się z Polską, by upewnić się co do stanowiska Warszawy w tej kwestii.

Kiedy przeczytałem tego poranka nagłówki, oczywiście byłem zaniepokojony i miałem pytania, ale potem widziałem, jak rzecznik rządu wyszedł i wyjaśnił, że w rzeczywistości dostawy polskiego sprzętu, w tym produkowanych przez Polskę haubic, są kontynuowane, i że Polska w dalszym ciągu wspiera Ukrainę - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego w Białym Domu. Więc pozostaniemy z nimi w konsultacji, (...) rozumiemy, jaka jest pozycja Polski w tej sprawie, ale wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę - dodał.

19:55

"Naród ukraiński ogromnie wycierpiał w wyniku rosyjskich zbrodni wojennych, ale wyzwoliliśmy ponad połowę okupowanego terytorium od rosyjskich najeźdźców i wyraźnie widać, że zwycięstwo jest coraz bliżej. Podczas spotkań z przedstawicielami Izby Reprezentantów omówiliśmy sytuację na polu walki oraz to jakie mamy bieżące potrzeby - w szczególności dotyczące obrony przeciwlotniczej. Podkreśliłem, że zwycięstwo Ukrainy sprawi, że ani Rosja, ani żadna inna dyktatura nie zdestabilizuje już wolnego świata. Aby wygrać, musimy wszyscy trzymać się razem i współpracować" - stwierdził Wołodymyr Zełenski po wizycie na Kapitolu.

Zełenski prowadził prywatne rozmowy z liderami obu amerykańskich partii, spotkał się z przedstawicielami Izby Reprezentantów, później wziął udział w zamkniętym posiedzeniu całego Senatu - pisze agencja Reutera. Po spotkaniach w Kongresie ma się zobaczyć z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu. To druga wizyta ukraińskiego prezydenta w USA od czasu rozpoczęcia rosyjskiej napaści na jego państwo. Do Waszyngtonu Zełenski udał się z Nowego Jorku, w którym uczestniczył w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

19:28

Dokładnie rok temu Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację"; ponad 300 tys. Rosjan poszło na wojnę; zginęły tysiące, wielu ani na moment nie wróciło do domu - napisał w czwartek rosyjski, niezależny od Kremla portal Ważnyje Istorii, który wraz z dziennikarską organizacją śledczą Conflict Intelligence Team sporządził raport dotyczący tej mobilizacji.

Z raportu wynika, że co piąty zmobilizowany i poległy rekrut nie przeżył nawet dwóch miesięcy od dnia otrzymania wezwania na wojnę, a 7 proc. z nich zginęło w pierwszym miesiącu na froncie. Spośród tych, którzy zginęli, średnia przeżywalność na wojnie wynosi około 4,5 miesiąca - napisał portal i dodał, że dotarto do wiadomości o jedynie czterech zabitych żołnierzach, którym udało się przeżyć więcej niż 11 miesięcy na froncie bez powrotu do domu.

19:09

"21 września armia rosyjska ostrzelała Toreck i Pietropawłowkę w obwodzie donieckim. Rannych zostało dwóch mężczyzn i kobieta" - przekazała rzeczniczka prokuratury obwodu donieckiego Anastazja Miedwiediewa.

19:02

Sprzeciwiając się przedłużeniu embarga na ukraińskie zboże, Ukraina popełnia duży błąd - ocenił unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku na zakończenie 20. Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

18:44

Z powodu sankcji nałożonych na Rosję pojawiły się tam problemy, związane z importem systemów do monitorowania poziomu glikemii, potrzebnych osobom chorym na cukrzycę - poinformował w czwartek portal Radia Swoboda.

Związane jest to z tym, że największy dostawca systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM), irlandzko-amerykańska firma Medtronic został objęty amerykańskimi sankcjami, ponieważ produkowane przez nią komponenty używane do produkcji systemów CGM zostały wpisane na listę produktów podwójnego zastosowania, przez co stały się niedostępne w Rosji.

Do tej pory na rynku rosyjskim pozostały produkty amerykańskiej firmy Abbott, ale nie są one przeznaczone dla dzieci chorych na cukrzycę w wieku poniżej 4 lat - informuje Radio Swoboda.

18:23

Niemcy nie odrzuciły prośby Ukrainy o dostarczenie rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus, ale nie zakończyły wszystkich niezbędnych procedur do zatwierdzenia decyzji - stwierdził minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

18:13

W kwestii ukraińskiego zboża "trzeba znaleźć jakiś złoty środek i jakoś ten problem rozwiązać - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda w TVN24. Jak zaznaczył, to nie jest tak, że my możemy załamać rynek, bo jest kłopot.

Prezydent Duda został w czwartek w TVN 24 zapytany, jak można było pozwolić na wjazd do Polski ukraińskiego zboża, a dopiero, jak oburzyło to polskich rolników - zamknąć granicę, co z kolei oburzyło stronę ukraińską.

Bardzo proszę, zwrócić się z tymi pytaniami przede wszystkim do ministra rolnictwa. Ja nie umiem odpowiedzieć na temat kwestii szczegółowych dotyczących relacji zbożowych z Ukrainą sprzed roku - powiedział Duda.

17:46

"21 września po południu wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość Kucurub w obwodzie mikołajowskim" - informują ukraińskie media.

17:30

W czwartkowym rosyjskim ataku uszkodzony został zakład koncernu PepsiCo pod Kijowem - poinformował ukraiński resort obrony. Jak oceniono, koncern sam "zapłacił" za rakietę, która uszkodziła fabrykę, bo pozostaje na rosyjskim rynku i płaci w Rosji podatki.

"PepsiCo znajduje się na liście sponsorów wojny, ponieważ wciąż działa w Rosji. Za rakietę, która zniszczyła ich obiekt, zapłacili podatkami w Rosji" - napisało ministerstwo na portalu X.

16:33

Wołodymyr Zełenski miał się już pojawić w Kapitolu.

15:57

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia pokazujące atak sił ukraińskich na stanowisko dowodzenia Floty Czarnomorskiej. 20 września Ukraińcy zaatakowali punkt dowodzenia w pobliżu wsi Wierchniesadowe na okupowanym Krymie.

15:40

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak na tajną bazę rosyjskiego wojska w okupowanym Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy - pisze w czwartek Ukrinform. W wyniku ataku dwóch dowódców rosyjskich zostało rannych, a 10 żołnierzy zginęło.

SBU przekazała wojsku informacje o zorganizowaniu przez Rosjan sztabu w zakładach produkcji silników w Melitopolu. Wskutek ataku rakietowego ranny został dowódca rosyjskiej 58. armii, która walczy na kierunku zaporoskim, oraz jej szef sztabu - podał Ukrinform, powołując się na źródła w SBU. Zginęło ok. 10 rosyjskich żołnierzy. Atak przeprowadzono "w ostatnich dniach".

15:23

Francuskie Mirage 2000 nie trafią na Ukrainę? Według rzecznika Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Juriego Ignata, nie byłyby one przydatne w walce z Rosją.

Każda pomoc jest dla nas ważna. Ale nie w wariancie Mirage 2000 - stwierdził Ignat.

W jaki sposób samolot szturmowy A-10 może pomóc, jeśli rosyjska obrona powietrzna po prostu go zniszczy? Musimy zdobyć przewagę w powietrzu. Potrzebujemy nowoczesnego, wielozadaniowego samolotu - podkreślił rzecznik.

15:17

Rosja próbowała przeprowadzić kompleksowy atak na inne suwerenne państwo w ramach operacji mającej na celu podporządkowanie Ukrainy woli Moskwy. Zakładano, że uda się to osiągnąć w ciągu kilku dni, ale dziś, półtora roku później Rosja toczy bitwy, do których jest niezdolna  - stwierdził doradca wojskowy.

14:52

Można przypuszczać, że obiekty sektora paliwowo-energetycznego Ukrainy nadal będą na celowniku Federacji Rosyjskiej - stwierdził rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat.

Przypomniał, że 20 września Rosjanie zaatakowali rafinerię ropy naftowej w Krzemieńczuku.

14:11

Warszawa i Kijów muszą jak najszybciej zakończyć spory - przekazał w czwartek w oświadczeniu dla agencji BNS prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który w Nowym Jorku, gdzie trwa 78. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkał z prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W trosce o wspólny, najważniejszy cel - obronę Europy przed agresywną, ekspansjonistyczną polityką Rosji - spory między Ukrainą a Polską muszą zostać rozwiązane tak szybko, jak to możliwe - skomentował Nauseda.

13:55

Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku liczba osób niepełnosprawnych na Ukrainie wzrosła o 300 tys. - poinformowała w czwartek minister polityki społecznej Ukrainy Oksana Żołnowycz, cytowana przez agencję UNIAN.

"Obecnie na Ukrainie jest ich 3 miliony. Półtora roku temu było ich 2,7 miliona" - powiedziała Żołnowycz, przemawiając podczas otwarcia Ogólnoukraińskiego Centrum Kompleksowej Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

13:25

"Dziś ważne negocjacje w Waszyngtonie. Obrona powietrzna Ukrainy jest jedną z najważniejszych kwestii, której będą dotyczyły rozmowy" - napisał na Telegramie Wołodymyr Zełenski.

13:21

Wołodymyr Zełenski przybył do Waszyngtonu. W USA ma negocjować kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. 

12:59

Pięć sektorów tematycznych, kilkudziesięciu zaproszonych prelegentów i ważne dyskusje dotyczące polsko-ukraińskich relacji i odbudowy kraju naszych wschodnich sąsiadów. W Rzeszowie-Jasionce, tuż przy lotnisku, które stało się hubem pomocowym dla Ukrainy, trwają ostatnie przygotowania do rozpoczynającego się 28 września drugiego szczytu W4UA.

12:58

Na stronie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy ukazał się projekt rezolucji, w której Rada dziękuje Sejmowi i Senatowi RP za "ogromną manifestację solidarności z narodem ukraińskim, który walczy z rosyjską agresją o swoją wolność i niepodległość". Rada Najwyższa Ukrainy wyraża też "wdzięczność narodowi polskiemu za nadzwyczajną pomoc".

12:30

Mam wrażenie, że ostatnio częściej wzywamy ambasadora Ukrainy niż Rosji, co mi się bardzo nie podoba. To Rosja prowadzi agresję przeciwko Ukrainie, a nie Ukraina - stwierdził Radosław Sikorski w Rozmowie w południe w RMF FM i internetowym Radiu RMF24. Nawiązując do słów wypowiedzianych przez prezydenta Ukrainy w Nowym Jorku, były szef polskiej dyplomacji oświadczył: "Prezydent Zełenski walczy o życie swojego narodu przed przeważającymi siłami agresywnego mocarstwa, które zagraża także Polsce". 

12:24

W przyszłym tygodniu dojdzie do rozmowy ministrów rolnictwa z Polski i Ukrainy w sprawie rozwiązania konfliktu o embargo na ukraińskie zboże - dowiedział się dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski. Dziś Robert Telus krótko rozmawiał o tym ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. Ministrowie umówili się na spotkanie.

12:06

W kontekście pytań o dostawy uzbrojenia informuję, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia, w tym wynikające z podpisanych kontraktów z Ukrainą - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Wczoraj w Polsacie News premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska nie przekazuje już uzbrojenia na Ukrainę.

11:27

Rosja przeprowadziła pierwszy od sześciu miesięcy atak na ukraińskie obiekty energetyczne - poinformował ukraiński koncern Ukrenerho. Uszkodzone zostały obiekty w zachodniej i centralnej części kraju.

Zmasowany atak rakietowy, do którego doszło rano, spowodował problemy z dostawami prądu w kilku obwodach; od razu rozpoczęto prace naprawcze - czytamy w komunikacie. W czwartek rano między innymi z powodu działań zbrojnych bez prądu byli mieszkańcy prawie 400 miejscowości na Ukrainie.

10:42

W nocy skutecznie zaatakowaliśmy rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w zachodniej części okupowanego Krymu; operacja, podczas której wykorzystano drony i pociski przeciwokrętowe Neptun, została przeprowadzona wspólnie z naszą marynarką wojenną - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

10:41

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas spotkania w Nowym Jorku ponownie obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wsparcie w wojnie obronnej przeciwko Rosji. Obaj politycy, którzy uczestniczą w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zostali także uhonorowani nagrodą za zasługi dla współpracy międzynarodowej.

09:12

Nasze jednostki obrony powietrznej zniszczyły 36 spośród 43 pocisków rakietowych, wystrzelonych nad ranem przez 10 rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS w kierunku centralnej i zachodniej Ukrainy - poinformowały na Telegramie ukraińskie Siły Powietrzne.

Wróg wystrzelił rakiety z samolotów operujących na zachód od miasta Engels w obwodzie saratowskim, w europejskiej części Rosji. Wykorzystano pociski manewrujące Ch-101, Ch-555 i Ch-55. Nastąpiło kilka fal ataków. Rosyjskie cele wtargnęły w przestrzeń powietrzną Ukrainy z różnych kierunków, stale zmieniając kurs podczas lotu - czytamy w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

Jak dodano, również w godzinach porannych najeźdźcy zaatakowali Charków na północnym wschodzie kraju z wyrzutni rakietowych S-300.

08:04

Jelena Isinbajewa, dwukrotna mistrzyni olimpijska w skoku o tyczce, uchodząca przez lata za gorącą zwolenniczkę polityki Władimira Putina, usunęła z mediów społecznościowych wspólne zdjęcia z przywódcą Rosji. Dotyczyły one dołączenia do ruchu "Drużyna Putina".

Fotografie przez długi czas były dostępne na koncie byłej lekkoatletki na Instagramie. Post Isinbajewej o dołączeniu do ekipy Putina ukazał się w listopadzie 2017 roku. Rosjanka napisała w nim: "Jestem w drużynie #putinteam". Nie wiadomo, kiedy usunęła zdjęcia.

Isinbajewa brała czynny udział w kampaniach wyborczych Putina w 2012 i 2018 roku. Po zakończeniu imponującej kariery sportowej tyczkarka, która 30 razy poprawiała rekord globu, również dzięki dobrym stosunkom z Kremlem zrobiła karierę w MKOl, którą rozpoczął wybór do Komisji Zawodniczej. W 2014 roku była burmistrzem wioski olimpijskiej podczas zimowych igrzysk w Soczi.

07:58

Co najmniej siedem osób zostało rannych rano w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na stolicę Ukrainy Kijów; siły obrony powietrznej zestrzeliły nad miastem ponad 20 pocisków wroga - powiadomiły na Telegramie władze Kijowa, w tym mer Witalij Kliczko. Po godz. 6 na większości terytorium kraju ogłoszono ponownie alarm przeciwlotniczy.

Według wstępnych doniesień około 10 rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS wystrzeliło w kierunku Ukrainy pociski manewrujące typu Ch-101, Ch-55 i Ch-555. Ukraińskie jednostki obrony przeciwrakietowej odparły zagrożenie, ale odłamki pocisków spadły na obiekty cywilne w Kijowie. Uszkodzono m.in. gazociąg i prywatne samochody. Spośród siedmiorga osób rannych, trzy zostały przewiezione do szpitali - relacjonuje rada miasta Kijowa i mer Kliczko.

07:50

Rosyjskie wojska ostrzelały w nocy budynek internatu w Chersoniu na południu Ukrainy; dwóch mężczyzn zginęło na miejscu, pięć osób zostało rannych - poinformował na Telegramie szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

"Straszna noc w Chersoniu. Agresorzy trafili w internat, gdy jego mieszkańcy jeszcze spali. Zginęli mężczyźni w wieku 29 i 41 lat. Hospitalizowano czworo cywilów, stan zdrowia jednej osoby jest oceniany jako poważny" - relacjonował gubernator w komunikatach publikowanych w mediach społecznościowych.

07:20

Polska oczywiście dalej przekazuje uzbrojenie Ukrainie - stwierdził w Rozmowie o 7 w RMF FM i internetowym Radiu RMF24 deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Mykoła Kniażycki. Skomentował w ten sposób wczorajszą wypowiedź medialną premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska nie przekazuje już uzbrojenia na Ukrainę. Nasz gość stwierdził też, że "to, co prezydent Zełenski mówił z trybuny ONZ, było bardzo ostre i myślę, że nie trzeba było tego mówić".

05:59

Rosjanie przeprowadzili nad ranem zmasowany atak rakietowy na sześć obwodów ukraińskich - podały lokalne władze. Obrona powietrzna odpierała atak rakietowy w obwodach kijowskim, czerkaskim, chmielnickim, charkowskim, rówieńskim i lwowskim. 

Wcześniej siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że z rosyjskiego lotniska Olenia w obwodzie murmańskim wystartowało osiem bombowców Tu-95MS, zdolnych do przenoszenia rakiet manewrujących.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że w wyniku ostrzału do szpitali trafiły 18-letnia dziewczyna i 9-letnie dziecko.

05:29

Przegłosowanie przez Kongres dodatkowego pakietu środków na pomoc Ukrainie jest absolutnie kluczowe - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, w przeddzień wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu. Los ustawy jest niepewny wobec oporu części republikanów.

To kluczowe, byśmy przyjęli te dodatkowe środki (...) Jeśli myślicie, że koszt wspierania Ukrainy jest wysoki teraz, to pomyślcie tylko, jak niebotycznie wysoki byłby koszt krwi i skarbu, jeśli po prostu odejdziemy i pozwolimy mu (Putinowi) wziąć Ukrainę - powiedział Kirby.

05:28

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Nowym Jorku na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silva. Obaj przywódcy omawiali m.in. sposoby zakończenia wojny na Ukrainie.

"Odbyliśmy dobrą rozmowę na temat znaczenia dróg prowadzących do budowania pokoju" - napisał Lula na Twitterze po spotkaniu z Zełenskim. Dodał, że obaj rozmówcy zobowiązali się do utrzymywania otwartego dialogu między swoimi krajami.

Zełenski napisał na Twitterze, że on i Lula poinstruowali swoje zespoły dyplomatyczne, aby "pracowały nad kolejnymi krokami w naszych stosunkach dwustronnych i wysiłkach pokojowych".

05:23

W Kijowie o poranku słychać było wybuchy - donoszą świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera. W stolicy Ukrainy słychać syreny alarmu przeciwlotniczego. Do eksplozji doszło w dwóch dzielnicach.