Zniszczone lub uszkodzone 3 budynki mieszkalne, sklep i samochód - to efekt rosyjskiego ostrzału ukraińskiego Kramatorska przy użyciu rakiet Smiercz. Na szczęście nikt nie zginął w ataku. "Dzisiaj jesteśmy razem z wami, (ale) będziemy kontynuować walkę" - powiedział po powrocie do ojczyzny dowódca pułku Azow Denys Prokopenko, jeden z pięciu ukraińskich oficerów uwolnionych z internowania w Turcji. Bachmut przed wojną zamieszkiwało około 73 tys. ludzi, teraz - w rejonie miasta - przebywa około tysiąca mieszkańców. "Od początku wojny zginęło w Kijowie w wyniku rosyjskich ataków ponad 170 cywilów, a ponad 400 budynków mieszkalnych w mieście zostało zniszczonych przez wroga" - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Niedziela to 501. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje zza naszej wschodniej granicy zbieraliśmy w relacji z 09.07.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:57

Prezydent USA Joe Biden podniesie podczas szczytu NATO w Wilnie temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy opartych na modelu izraelskim i będzie rozmawiał na ten temat z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

20:39

Ołeh Sencow, ukraiński reżyser i były więzień polityczny Kremla, został ranny na froncie wojny z Rosją. Artysta, który dołączył do obrony Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji, poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku wyjaśniając, że doznał lekkiej kontuzji.

20:33

USA ogłosiły, że w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej przekażą Ukrainie amunicję kasetową. To broń zakazana w ponad 100 krajach, w związku z czym ruch Amerykanów budzi wątpliwości nie tylko na świecie, ale i w samych Stanach Zjednoczonych. Zaniepokojenie decyzją administracji prezydenta USA wyraziło dwóch demokratów - Tim Kaine i Barbara Lee.

18:30

Od początku wojny zginęło w Kijowie w wyniku rosyjskich ataków ponad 170 cywilów, a ponad 400 budynków mieszkalnych w mieście zostało zniszczonych przez wroga - poinformował na antenie kanału telewizyjnego Kijów mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

17:52

Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem o przedłużeniu umowy zbożowej - podały tureckie media. Według telewizji TRT Haber szefowie dyplomacji obu krajów omówili także sytuację na Ukrainie.

17:03

Jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy do NATO, ale musimy wyłożyć Ukrainie racjonalną ścieżkę do tego - powiedział w wywiadzie dla CNN prezydent USA Joe Biden. Zaznaczył, że nie ma w tej chwili jednomyślności i zasugerował, że do akcesji nie dojdzie, dopóki trwa wojna z Rosją.

15:50

Polska przekazała niedawno Ukrainie kilkanaście śmigłowców Mi-24 - informuje nieoficjalnie amerykański dziennik "Wall Street Journal".

14:56

Jak podał Ukrinform, od 24 lutego 2022 roku w Kijowie - w wyniku rosyjskich ataków - zginęło ponad 170 cywilów.

14:50

Wojska rosyjskie ostrzelały Chersoń. W wyniku ataku została ranna kobieta - podaje Ukrinform.

14:29

"Tak wygląda rozminowywanie w praktyce" - napisał portal Nexta, publikując krótkie nagranie wideo. Widać na nim, w jaki sposób Ukraińcy usuwają umieszczone przez Rosjan miny.

13:57

Jak podaje agencja Reutera, rosyjskie siły powietrzne zestrzeliły dziś dwie rakiety. Pierwsza leciała nad zaanektowanym Krymem, a druga znajdowała się w rejonie Rostowa w Rosji.

13:40

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan chce przedłużyć tzw. umowę zbożową o kolejne 3 miesiące - podał Kyiv Independent.

Umowa dotyczy eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i wygasa 17 lipca.

13:17

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęły 494 dzieci - podaje Ukrinform.

12:57

Ukraińskie siły "czynią postępu" w rejonie Bachmutu, podczas gdy rosyjskie wojska są w niektórych miejscach "uwięzione" - podał gen. Oleksandr Syrskyj, dowódca ukraińskich sił lądowych cytowany przez Kyiv Independent.

12:36

Droga Ukrainy do NATO będzie krótsza po szczycie NATO w Wilnie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba cytowany przez Kyiv Independent. Jak dodał, "kilka istotnych decyzji dla Ukrainy i NATO już uzgodniono".

12:10

234 tys. rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych w trakcie trwającej od 24 lutego 2022 roku pełnoskalowej wojny Rosji przeciw Ukrainie - podał Kyiv Independent.

Jak podaje portal w najnowszym raporcie, Rosja w trakcie 500 dni wojny straciła ponad 4 tys. czołgów, 315 samolotów, 309 helikopterów i 18 łodzi.

11:42

Rosyjski system obrony zestrzelił pocisk manewrujący w pobliżu 150-tysięcznego miasta Kercz na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie - podała agencja Reutera cytując wpis na Telegramie Sergieja Aksjonowa, gubernatora prorosyjskiej Autonomicznej Republiki Krymu.

Nie ma osób poszkodowanych.

11:27

Rosja wystrzeliła rakiety Smiercz na Kramatorsk. Ukraińskie miasto zostało ostrzelane po północy. Zniszczone lub uszkodzone są 3 budynki mieszkalne, sklep i samochód. Na szczęście nikt nie zginął - podaje niezależny białoruski portal Nexta.

11:11

Według sondażu przeprowadzonego przez rosyjską niezależną organizację pozarządową Levada Center, 68 proc. ankietowanych jest zdania, że Putin powinien uzyskać reelekcję w wyborach w 2024 roku - podał Kyiv Independent.

10:40

Militarnie Ukraina byłaby realnym wzmocnieniem NATO - powiedział PAP dr Alina Nyczyk, politolog z Uniwersytetu w Manchesterze.

Przypomina jednak, że o przyjęciu do NATO nie decydują tylko kryteria militarne, lecz także polityczne, a w na tym polu Ukraina ma pewne problemy.

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o przyjmowanie nowych członków jest to, czy wejście danego państwa wzmocni sojusz i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie. Patrząc na Ukrainę w tym kontekście, to jej przyjęcie wzmocniłoby bezpieczeństwo w Europie - mówi dr Nyczyk.

Tym, co Ukraina może wnieść do NATO jest realne doświadczenie bojowe sił zbrojnych, które zostało nabyte w długiej walce z dużo silniejszym przeciwnikiem. Ukraińska armia byłaby najbardziej doświadczoną bojowo armią w NATO. Pamiętajmy, że Ukraina już od dziewięciu lat zmaga się z Rosją, z czego przez półtora roku odpierając pełnowymiarową inwazję. To doświadczenie, znajomość rosyjskiej taktyki i strategii byłyby bardzo przydatne dla NATO - wyjaśnia.

Wskazuje, że dzięki szkoleniom wojska w krajach NATO, dzięki uzbrojeniu otrzymywanemu od krajów sojuszu, ukraińskie siły zbrojne mają już doświadczenie w operowaniu NATO-wskim sprzętem, dostosowały się do NATO-wskich standardów dowodzenia czy bezpieczeństwa. Stąd też jak przypomina, zarówno ukraińscy politycy, jak i prezydent USA Joe Biden czy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg sugerują, że Ukraina mogłaby zostać przyjęta bez planu drogi do członkostwa - Membership Action Plan.

Dr Nyczyk przyznaje jednak, że dopóki trwa wojna z Rosją, wejście Ukrainy do NATO jest mało realne. Może się to zdarzyć dopiero wtedy, jeśli Rosja będzie wystarczająco słaba albo demokratyczna - mówi.

Żeby wejść do NATO nie tylko ważne są siły zbrojne, ale też kryteria polityczne, takie jak przestrzeganie standardów demokratycznych, gospodarka rynkowa, cywilna kontrola nad siłami zbrojnymi, a ze spełnieniem niektórych z nich Ukraina ma problemy - zwraca uwagę.

Politolog z Uniwersytetu w Manchesterze wskazuje na korupcję, zarówno w kraju jako całości, jak i w siłach zbrojnych, pogorszenie się w efekcie wojny standardów demokratycznych, a także na konieczność przyjęcia szeregu aktów prawnych. Chodzi np. ustawę o reformie służby bezpieczeństwa, która czeka na drugie czytanie już od dwóch lat, ustawę o tajemnicy państwowej, ustawę o cywilnej kontroli nad systemem bezpieczeństwa i obrony, więc tej pracy domowej do odrobienia jest dużo - wyjaśnia. 

10:22

Do dziewięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na ukraiński Łyman w obwodzie donieckim - podaje Kyiv Independent.

W ostrzale 12 osób zostało rannych.

Do ataku doszło wczoraj rano.

10:00

Prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski, w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku oddali hołd niewinnym ofiarom Wołynia w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej.

09:52

Oficerowie z pułku Azow na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego:

09:36

Amunicja kasetowa może pomóc ukraińskiej armii w pokonaniu pól minowych oraz gęstej sieci rosyjskich okopów, spowalniających kontrofensywę na wschodzie kraju - ocenił w rozmowie z telewizją Sky News ekspert wojskowy, emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell.

Pocisk kasetowy - wystrzeliwany z ziemi lub powietrza - rozrzuca w pobliżu miejsca docelowego od kilku do kilkuset mniejszych pocisków, które eksplodują przy kontakcie z celem. Kontrowersje wynikają z tego, że część mniejszych pocisków pozostaje nieuruchomiona i może stanowić zagrożenie dla cywilów w ciągu wielu lat po użyciu tej amunicji.

Kontrofensywę powstrzymują mocno ufortyfikowane i gęste sieci okopów oraz pola minowe. Do ich pokonania można by użyć amunicji precyzyjnej, ale nie jest ona tak szeroko dostępna. Amunicja kasetowa może okazać się niezwykle skuteczna przeciwko tym przeszkodom i - co ważne - jest dostępna w ogromnych ilościach - zwrócił w sobotę uwagę Bell.

Jak dodał ekspert, "jeśli amunicja kasetowa okaże się wysoce skuteczna w pokonywaniu pól minowych, Ukraińcy będą w stanie przeprowadzić część swojej ofensywy, przecinając linie obronne Rosjan".

W piątek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Podczas briefingu w Białym Domu Sullivan potwierdził, że Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej amunicja kasetowa będzie stanowiła "pomost" do czasu zwiększenia produkcji.

09:20

Tysiące ludzkich tragedii, ponad 27 tysięcy alarmów lotniczych, 1,6 tys. wyzwolonych miejscowości - to bilans 500 dni wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie, o którym napisał ukraiński portal United24.media.

08:59

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował na Twitterze mapkę, na której widać okupowany przez Rosję obszar Ukrainy.

08:35

W wyzwolonych w ostatnich tygodniach przez ukraińskie wojska miejscowościach w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, znajdowane są rosyjskie katownie - oznajmił deputowany zaporoskiej rady rejonowej (powiatowej) Anton Żuk, cytowany przez agencję UNIAN.

Na ziemiach obwodu zaporoskiego, które zostały ostatnio wyzwolone, już odkrywane są miejsca tortur, (urządzone przez wroga) w piwnicach. Te katownie znajdowały się zaledwie kilka kilometrów od poprzedniej linii frontu. Co odkryjemy, gdy nasze wojska przesuną się kilkadziesiąt kilometrów dalej? Możemy się tego tylko domyślać - przyznał samorządowiec.

Doniesienia o rosyjskich katowniach napływały wcześniej ze wszystkich terytoriów wyzwalanych podczas ukraińskich operacji kontrofensywnych w 2022 roku. Miejsca tortur, znajdujące się głównie w piwnicach budynków, odnajdowano m.in. w obwodach kijowskim, chersońskim, charkowskim i donieckim. Pod koniec grudnia ubiegłego roku Prokuratura Generalna Ukrainy potwierdziła, że na obszarach, które były tymczasowo okupowane przez Rosjan, odkryto do tamtego czasu 54 katownie.

08:09

Przed wojną w tej ukraińskiej miejscowości mieszkało około 200 rodzin, ale tylko nielicznym udało się przeżyć okupację lub wrócić do domów z miejsc ewakuacji.

07:50

Ukraińscy artyści przygotowali wystawę na szczyt NATO w Wilnie. Można na niej zobaczyć skutki wywołanej przez Rosję wojny.

Wystawa została umieszczona w przejściu dla pieszych niedaleko Litewskiego Centrum Wystawowe i Kongresowe.

07:39

Według "The Telegraph", Niemcy przygotowują się do zablokowania możliwości przystąpienia Ukrainy do NATO - podaje Kyiv Independent.

07:26

Ukraina już osiągnęła korzyść z czerwcowego buntu szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna przeciwko Kremlowi - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Do takich wniosków prowadzi analiza postępowania rosyjskich władz wobec najemników z Grupy Wagnera. Kreml próbuje uzyskać kontrolę nad wagnerowcami i zlikwidować quasi-niezależny status tej formacji, o czym świadczą ostatnie doniesienia o prawdopodobnym wycofywaniu przynajmniej części bojowników z Republiki Środkowoafrykańskiej i Syrii po odmowie podpisania przez nich kontraktów z ministerstwem obrony. Ponadto odwrót wagnerowców spod Bachmutu w Donbasie już umożliwił ukraińskiej armii przeprowadzenie tam skutecznych lokalnych ofensyw - zauważył think tank.

Jak dodano, warto w tym kontekście pamiętać, że w poprzednich miesiącach Grupa Wagnera była najskuteczniejszą i najlepiej wyszkoloną rosyjską formacją bojową uczestniczącą w wojnie z Ukrainą.

ISW przytoczył również wypowiedź jednego z dowódców Grupy Wagnera Antona Jelizarowa, który potwierdził, że najemnicy udadzą się na Białoruś. W ocenie wojskowego miałoby do tego dojść po planowanych urlopach wagnerowców, czyli nie wcześniej, niż w drugiej połowie sierpnia. Jelizarow również przyznał, że Władimir Putin jakoby obiecał kierownictwu Grupy Wagnera, iż najemnicy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za czerwcową rebelię.

Mimo to nadal pozostaje niejasne, dlaczego Kreml nie podjął decyzji o natychmiastowym wcieleniu wagnerowców do regularnej armii lub przemieszczeniu ich na Białoruś w krótkim czasie po próbie zbrojnego buntu - zauważyli amerykańscy analitycy.

07:18

W rejonie Bachmutu zostało około tysiąc mieszkańców tej miejscowości. Przed rozpoczęciem przez Rosję wojny w Ukrainie w Bachmucie mieszkało około 73 tys. osób.

07:01

Do Ukrainy wrócili oficerowie z ukraińskiego pułku Azow uwolnieni z internowania w Turcji.

Jestem głęboko przekonany o tym, że (służba w) armii to wysiłek zespołowy. Dzisiaj jesteśmy razem z wami, (ale) będziemy kontynuować walkę. Mamy jeszcze coś do powiedzenia na polu bitwy, to nasz obowiązek. Dzisiaj najważniejsze jest to, że ukraińskie wojsko przejęło inicjatywę strategiczną na linii frontu. Każdego dnia posuwamy się naprzód, niszcząc wroga i wyzwalając tymczasowo okupowane terytoria - oznajmił dowódca pułku Azow Denys Prokopenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.