Powołując się na niezależną iracką telewizję satelitarną Al Sumaria, ośrodek Stratfor informuje, że w Paryżu działa uśpiona komórka terrorystyczna Państwa Islamskiego. Stratfor zastrzega, że informacje te nie są potwierdzone.

Al Sumaria przytacza wypowiedź irackiego wiceministra spraw wewnętrznych Adnana al-Asadiego, którego zdaniem komórka Państwa Islamskiego miałaby liczyć ponad 200 osób. "Media robią dużo szumu wokół domniemanych uśpionych komórek terrorystycznych, ale Państwo Islamskie nie wykazało się jak dotąd zdolnością do przeprowadzania operacji w państwach Zachodu" - komentuje Stratfor.

Najprawdopodobniej Państwo Islamskie może jedynie zachęcać radykalnie usposobionych muzułmanów do przeprowadzania ataków na niewielką skalę, najczęściej organizowanych przez "samotne wilki", czyli osoby działające na własną rękę - kontynuuje Stratfor. Informacji o istnieniu tajnej komórki nie podały agencje prasowe.

Z Francji na wojnę w Iraku i Syrii wyjeżdża najwięcej radykalnych dżihadystów. Francuski wywiad obawia się, że mogą oni - po przejściu szkoleń i zahartowaniu w walce - importować terroryzm do Francji.

22 września Państwo Islamskie wezwało do zabijania Amerykanów i Francuzów. Rzecznik organizacji Abu Mohammed al-Adnani powiedział: "Jeśli możecie zabić niewiernego, który jest Amerykaninem lub Europejczykiem, a zwłaszcza brudnym i złym Francuzem (...), to zdajcie się na Allaha i zabijajcie ich w dowolny sposób!".