"Na co się gapisz, głupku. Idź stąd!" - takie słowa skierował Lionel Messi do jednego z holenderskich piłkarzy. Po zakończeniu spotkania ćwierćfinałowego mistrzostw świata w Katarze gorąco było na murawie i na stadionowym zapleczu.

W piątkowy wieczór rzutami karnymi Argentyna odprawiła z katarskiego mundialu Holendrów. Mecz miał dramatyczny przebieg, a atmosfera w trakcie spotkania stawała się gorąca. Na dodatek nad przebiegiem pojedynku nie panował sędzia Mateu Lahoz z Hiszpanii, który podejmował błędne decyzje i seryjnie obdzielał zawodników żółtymi kartkami, wręczając je rekordowej liczbie 17 zawodników.

Po meczu na Twittera trafiło krótkie nagranie, w którym Lionel Messi w trakcie rozmowy z dziennikarzem gniewnie wymachuje w czyjąś stronę. Messi wykrzykuje: Na co się gapisz głupku. Wyglądasz jak głupek. Idź stąd.

Słowa te padły prawdopodobnie pod adresem holenderskiego napastnika Wouta Weghorsta, strzelca dwóch bramek dla "Pomarańczowych". Z wyjaśnień, które przekazał sam Weghorst, wynikało, że Holender chciał podejść do Messiego, żeby podać mu rękę i "wyjaśnić różne sprawy". Nie znam zbyt dobrze hiszpańskiego, ale jestem pewien, że to co powiedział (Messi - przyp. red.), było bardzo nieuprzejme - skomentował Weghorst.

Na innym nagraniu ze stadionowego zaplecza widać holenderskiego napastnika, który wdaje się w rozmowę z argentyńskimi zawodnikami i członkami sztabu "Albicelestes". Weghorst jest wyraźnie powstrzymywany przez Argentyńczyków.

Kapitan Argentyny tłumaczył swoje zachowanie tym, że widział "zawodnika z 19" (taki numer nosił na koszulce Weghorst - przyp. red.), jak z ławki rezerwowych wykonywał obraźliwe gesty i zaczepiał zawodników z Ameryki Południowej. Kiedy więc dostrzegł Weghorsta, jak zbliża się do niego, dał do zrozumienia, że nie ma ochoty z nim rozmawiać. O to również miał pretensje do holenderskiego szkoleniowca - że ten nie powstrzymał swoich zawodników przed prowokowaniem Argentyńczyków.

Sam Messi również został przyłapany na prowokacyjnym zachowaniu. W pewnym momencie meczu stanął naprzeciwko ławki drużyny Holandii i wykonał cieszynkę w stronę trenera Louisa van Gaala i jego współpracowników. Co więcej, po zakończeniu spotkania podszedł jeszcze do ławki "Pomarańczowych" i wdał się w dyskusję m.in. z Edgarem Davidsem i trenerem van Gaalem. 

Zachowanie Argentyńczyków zostało zestawione z reakcjami zawodników po równie emocjonującym spotkaniu Brazylii z Chorwacją. Ekipa "Canarinhos" odpadła po rzutach karnych i pożegnała się z mistrzostwami świata. W tej sytuacji jednak chorwacki lider Chorwatów Luka Modrić zdobył się na gesty pocieszenia wobec brazylijskich piłkarzy.

Na ujęciu po rozstrzygnięciu rzutów karnych w meczu Holandia - Argentyna widać natomiast Messiego i kolegów z drużyny cieszących się ze zwycięstwa w sposób, który przez przegranych musiał być odebrany jako poniżający.

Być może reakcje Argentyńczyków byłyby bardziej stonowane, gdyby nie ewidentne zaczepki Holendrów w trakcie serii rzutów karnych. Na ujęciu z kamery znad murawy widać m.in. jak podchodzący do wykonania "jedenastki" Enzo Fernandez jest rozpraszany przez przeciwników. Fernandez był jedynym Argentyńczykiem, który przestrzelił karnego.