137 tys. maseczek z Agencji Rezerw Strategicznych dostały cztery gminy powiatu oleckiego. To wszystko w ramach zapowiadanej przez ministra zdrowia akcji rozdawania 5,7 mln maseczek w woj. warmińsko-mazurskim, najbardziej dotkniętym w tym momencie pandemią koronawirusa. Problem w tym, że termin przydatności części maseczek minął kilka dni temu - pisze "Gazeta Olsztyńska". Według Onetu natomiast termin ten upłynie za cztery dni.

Na Warmię i Mazury ma trafić 5,7 mln darmowych maseczek z Agencji Rezerw Materiałowych.

Jak pisze "Gazeta Olsztyńska", wczoraj do Olecka oraz do gminy: Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki przekazano 137 kartonów maseczek (po 1000 szt. w każdym) z Agencji Rezerw Strategicznych.

Maseczki dziś miały być rozdawane mieszkańcom. Zorientowano się jednak, że pod koniec lutego minął ich półroczny okres przydatności do użycia - informuje "Gazeta Olsztyńska". Na zdjęciach pudełek zamieszczonych w gazecie widnieje bowiem data produkcji 31.08.2020.

Wydział Zarządzania Kryzysowego Warmińsko- Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wstrzymał dystrybucję maseczek. Są odbierane przez strażaków i mają z powrotem trafić do Olsztyna.

Onet potwierdził tę informację w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Stwierdziliśmy, że kończy się data używalności tych maseczek. Maseczki są ważne jeszcze cztery dni. Strażacy odbierają je i przekazują do Olsztyna. Następnie zostaną odesłane do Agencji Rezerw Materiałowych - powiedział Onetowi oficer prasowy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Rafał Melnyk.

Nowy transport maseczek dotarł na Warmię i Mazury

Maseczki przeznaczone dla mieszkańców Warmii i Mazur są od czwartku dostarczane z Agencji Rezerw Strategicznych do pięciu komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, które przekazują je do poszczególnych gmin. Gminy mają zająć się ich dystrybucją wśród mieszkańców regionu. 

Przy transporcie i przeładunku zorientowaliśmy się, że przynajmniej jakaś część jest krótko po terminie ważności, a część krótko przed upływem terminu. Zgłosiliśmy to od razu do Agencji, zwracając się o wymianę całego transportu - powiedział PAP rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Poinformował również, że wymienione mają zostać wszystkie maseczki, które dostarczono do regionu

Według niego większość poprzedniego transportu znajduje się nadal w komendach PSP. A te, które dotarły już do urzędów gmin i nie zostały rozdysponowane, są odbierane z powrotem przez strażaków.

Jeśli gdzieś trafiły do mieszkańców, to są to jakieś pojedyncze przypadki i chyba dotyczy to jedynie Ełku - powiedział rzecznik.

"Wyjaśniamy: maski są pełnowartościowe. Producent otrzymał pierwotnie certyfikat tymczasowy (6 m-cy). Obecnie ma już nowy, dłuższy. Na opakowaniach masek funkcjonuje stara data. Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski. Podkreślamy jednak - maski są pełnowartościowe" - napisała z kolei na Twiterze Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. 


Po południu prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski w rozmowie z PAP podkreślił, że przekazane maseczki były pełnowartościowe. 

100 proc. maseczek, które dystrybuujemy jest krajowej produkcji. Polski producent otrzymał na początku produkcji certyfikat tymczasowy na 6 miesięcy. Obecnie ma on już certyfikat pełny na 24 miesiące, ale na części opakowań funkcjonuje ta krótsza data - tłumaczył.

Problem, który pojawił się woj. warmińsko-mazurskim dotyczył tylko i wyłącznie oznaczeń na pudełkach i niewielkiej części dostawy, która pochodziła z pierwszego okresu produkcji. Maseczki są pełnowartościowe, ale żeby uciąć spekulacje przekazaliśmy inną partię. Transport już dotarł na miejsce - oświadczył.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski informował o udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek mieszkańcom regionów najbardziej dotkniętych koronawirusem. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do woj. warmińsko-mazurskiego 5 mln.

Lockdown nie tylko w woj. warmińsko-mazurskim, ale też na Pomorzu

Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że rząd wprowadza częściowy lockdown w kolejnym województwie - pomorskim.

Dotychczasowe obostrzenia będą obowiązywać do 20 marca w woj. warmińsko-mazurskim. Takie same regulacje będą dotyczyć właśnie woj. pomorskiego - od 13 do 20 marca. 

Rząd zdecydował się jednak na jeden wyjątek - od 13 marca dzieci z klas I-III podstawówek w tych województwach będą się uczyć w trybie hybrydowym, a nie zdalnie. 

Obostrzenia obowiązujące w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim [LISTA]:

- Zamknięte hotele i miejsca noclegowe.

- Zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery.

- Zamknięte boiska znajdujące się na zewnątrz.

- Zamknięte stoki narciarskie.

- Zamknięte baseny, aquaparki.

- Zamknięte korty tenisowe.

- Nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkół podstawowych.

- Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami).

- Zamknięte siłownie, kluby fitness.

- Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.

- Zakaz organizacji wesel i konsolacji.

Co z resztą kraju? [LISTA OBOSTRZEŃ]

W innych regionach Polski kina, teatry, muzea, baseny dalej mogą przyjmować klientów. Czynne pozostaną stoki narciarskie, otwarte będą np. korty tenisowe. Uczniowie z klas I-III będą uczyć się stacjonarnie. W dalszym ciągu zamknięte pozostają siłownie i kluby fitness, a restauracje mogą działać wyłącznie na wynos.

Obostrzenia dla całego kraju:

  • Obowiązkowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji [CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ]
  • Obowiązek zakrywania ust maseczkami. Zakaz stosowania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. [CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ]

Obostrzenia te - z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego - będą obowiązywać do 28 marca.