Na sześć godzin przed zapowiadanym wejściem w życie, w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty 20 marca do 9 kwietnia zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowe, kina, baseny, sauny, solaria. "Osoby, które zrezygnują ze szczepienia preparatem firmy AstraZeneka, znajdują się chwilowo obok systemu szczepień" - stwierdził rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Czeskie ministerstwo zdrowia zaliczyło Polskę, Cypr, Danię i Norwegię do państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Najważniejsze informacje dotyczące walki z pandemią Covid-19 znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Trzecia fala pandemii w Polsce: w najnowszym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o  25 998 nowych przypadkach zakażenia koronawiruse. Zmarło 419 chorych.

- Na sześć godzin przed zapowiadanym wejściem w życie, w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obowiązujących do 9 kwietnia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.  Całą ich listę znajdziesz 
>>>TUTAJ<<<.

- 60 proc. zakażeń w Polsce stanowi brytyjski szczep koronawirusa - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- "Osoby, które zrezygnują ze szczepienia preparatem firmy AstraZeneka, znajdują się chwilowo obok systemu szczepień" - stwierdził rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, trwają analizy, czy nie poszerzyć grona osób, dla których szczepionki firmy AstraZeneca zostaną udostępnione. O szczegółach przeczytasz 
>>>W TYM ARTYKULE<<<.

- W Polsce do tej pory wykonano 4 893 320 szczepień.

- Czeskie ministerstwo zdrowia zaliczyło Polskę, Cypr, Danię i Norwegię do państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Co to oznacza - sprawdź >>>W TYM TEKŚCIE<<<.

- Francja, Niemcy, Włochy, Cypr, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Holandia wznawiają szczepienia preparatem firmy AstraZeneka. Hiszpania rozważa wznowienie. Takiej decyzji na razie nie podjęły: Norwegia, Dania, Szwecja.

23:03 Francja: Wzrost ruchu na drogach i korki na kilka godzin przed lockdownem

Liczące ok. 400 km korki utworzyły się w piątek po południu w rejonie Paryża na kilka godzin przed zapowiedzianym lokalnym lockdownem. Służby drogowe szacują wzrost ruchu drogowego o około 20 proc.

Wielu paryżan i mieszkańców zamykanych departamentów zdecydowało się na wyjazd z rejonów, w których od piątku od północy wprowadzony zostanie lockdown.

22:40 Zmiany w przekraczaniu niemieckiej granicy

22:22 Hiszpania: Zgon kolejnej kobiety, która przyjęła szczepionkę firmy AstraZeneca

Służby medyczne Hiszpanii wszczęły w piątek dochodzenie w sprawie zgonu kolejnej kobiety, która przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca.

Według źródeł w rządzie Asturii 40-letnia kobieta zmarła tydzień po poddaniu się pierwszemu szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca.

22:00 Niemcy: Resort zdrowia za zamówieniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V

Ministerstwo zdrowia Niemiec opowiedziało się w piątek za szybkim zamówieniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V na koronawirusa. Premier Turyngii Bodo Ramelow skrytykował rząd federalny, że zamówienia nie zostały jeszcze złożone.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nabyli tę szczepionkę z europejską aprobatą - powiedział rzecznik resortu zdrowia. Zatwierdzone do tej pory preparaty firm BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Moderna oraz Johnson & Johnson zostały zamówione przed decyzją Europejskiej Agencji Leków (EMA). Złożono również zamówienia na szczepionkę firmy CureVac, która nie została jeszcze zatwierdzona.

Premier Turyngii powiedział portalowi gazety "Die Welt": Po prostu nie rozumiem, dlaczego nie wypracowują umowy ramowej dla Sputnika V, aby uzgodnić z dostawcami w Rosji, jakie ilości będziemy przyjmować, gdy tylko szczepionka zostanie zatwierdzona.

Rosyjskie władze już ogłosiły, że od czerwca mogą dostarczyć dawki dla 50 milionów ludzi w UE. W Rosji zwiększane są możliwości produkcyjne, osiągnięto porozumienia w sprawie produkcji szczepionki w Niemczech i innych krajach europejskich - powiedział szef rosyjskiego państwowego funduszu inwestycji bezpośrednich RDIF Kiriłł Dmitrijew.

21:37 Włochy: Rząd uchwalił pakiet pomocowy w wysokości 32 miliardów euro

Rząd Włoch uchwalił w piątek pakiet pomocy w wysokości 32 miliardów euro w ramach wsparcia w trzeciej fali pandemii Covid-19. Ten dekret to znacząca, mocna odpowiedź na ubóstwo, na potrzeby, jakie mają firmy i pracownicy - oświadczył premier Mario Draghi.

To odpowiedź częściowa, ale to maksimum, co mogliśmy zrobić w ramach tego przeznaczenia środków
- zaznaczył szef rządu na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że wypłata środków osobom i podmiotom, które złożyły wnioski o wsparcie, rozpocznie się 8 kwietnia.

20:53 Boris Johnson zaszczepiony

Brytyjski premier Boris Johnson otrzymał po południu pierwszą dawkę wyprodukowanej przez firmę AstraZeneca szczepionki przeciw Covid-19.

56-letni Johnson, który jest w ostatniej z dziewięciu grup priorytetowych do szczepień, otrzymał zastrzyk w szpitalu św. Tomasza w Londynie, tym samym, gdzie był leczony na przełomie marca i kwietnia zeszłego roku, gdy sam był zakażony koronawirusem.

Dosłownie nic nie poczułem, więc było to bardzo dobre, bardzo szybkie i nie mogę się tego nachwalić. Każdy, kiedy dostanie powiadomienie, żeby iść na szczepienie, proszę, niech idzie i zrobi to. To najlepsza rzecz dla was, najlepsza rzecz dla waszych rodzin i dla wszystkich innych - mówił Johnson po szczepieniu.

20:52 Węgry

Grzywny łącznej wysokości 4,5 mln forintów (56 tys. zł) wymierzyła Komenda Główna Policji w Budapeszcie czterem osobom za zorganizowanie demonstracji przeciw restrykcjom pandemicznym z 15 marca - poinformowano na stronie internetowej węgierskiej policji.

Policja przypomniała, że zgodnie z dekretem rządu, którzy wszedł w życie w listopadzie 2020 roku, wszelkie zgromadzenia są zakazane. Nie podano nazwisk osób ukaranych.

20:50 Minister zdrowia o ewentualnych dalszych obostrzeniach

Nie można wykluczyć kolejnych obostrzeń - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, czy po wprowadzeniu od soboty czerwonej strefy w całej Polsce, możliwy będzie "głębszy lockdown". Przyznał, że nie jest przekonany, czy Polacy przejmą się obecnymi obostrzeniami, gdyż "oswoiliśmy sobie Covida".

20:37 Grecja

W przyszłym tygodniu w Grecji zniesiona zostanie część restrykcji przeciwepidemicznych w ramach stopniowego otwierania gospodarki mimo utrzymującego się przeciążenia szpitali - poinformowały władze, tłumacząc swą decyzję "narodowym zmęczeniem" lockdownem.

Godzina policyjna będzie się zaczynać w weekendy o godz. 21, dwie godziny później niż obecnie. W poniedziałek otworzone zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i stanowiska archeologiczne. Sklepy, które nie sprzedają podstawowych produktów, restauracje i szkoły pozostaną na razie zamknięte.

19:38 Hiszpania

Hiszpańskie służby policyjne rozpoczęły kontrolowanie hiszpańskich dróg przy użyciu dronów w celu skuteczniejszej kontroli przestrzegania restrykcji epidemicznych obowiązujących w związku z długim weekendem.

Korzystanie z tych urządzeń jest niezbędne w obecnym okresie, kiedy w związku z długim weekendem przybywa użytkowników dróg - wyjaśnił Carlos Toscano, przedstawiciel rządu Hiszpanii we wspólnocie autonomicznej Andaluzji, gdzie policja i funkcjonariusze DGT korzystają z dronów.

19:36 Finlandia

W związku z dwoma przypadkami zakrzepicy zatok żylnych mózgu, wykrytych u pacjentów zaszczepionych kilka dni wcześniej preparatem AstraZeneca, przynajmniej na okres tygodnia wstrzymujemy podawanie tej szczepionki - ogłosiły po południu lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne.

Informacje o tego rodzaju przypadkach pojawiały się w ostatnich dniach, a wcześniej nie stwierdzono w kraju żadnego przypadku zakrzepicy łączącej się ze szczepieniem - przekazała na konferencji szefowa departamentu bezpieczeństwa Fińskiej Agencji Leków (Fimea) Liisa Naveri.

19:34 Minister zdrowia o szczepionce Johnson & Johnson

Zakładamy, że ok. 4,5 mln dawek szczepionki na koronawirusa firmy Johnson & Johnson dotrze do Polski w drugim kwartale - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

19:31 Wielka Brytania - rekordowa liczba zaszczepionych jednej doby

Ponad 660 tys. szczepionek przeciw Covid-19 podano w czwartek w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym jak do tej pory wynikiem - poinformował dziś brytyjski rząd. W efekcie przynajmniej jedną dawkę dostała już prawie połowa dorosłej populacji kraju.

Pierwszą dawką zaszczepiono w czwartek 528 260 osób, zaś drugą - 132 016, co łącznie daje wynik 660 276 osób. To o ponad 50 tys. więcej niż wynosił dotychczasowy rekord, który ustanowiono 30 kwietnia. Oznacza to też, że w ciągu jednej doby zastrzyk otrzymało prawie 1 proc. całej ludności kraju.

19:23 Ogólnopolski lockdown

Na sześć godzin przed zapowiadanym wejściem w życie, w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty 20 marca  do 9 kwietnia zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowe, kina, baseny, sauny, solaria.

18:01 Czechy

Czeskie ministerstwo zdrowia zaliczyło Polskę, Cypr, Danię i Norwegię do państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Dla wjazdu z tych krajów do Czech wymagany jest negatywny test na obecność koronawirusa, kwarantanna, a po pięciu dniach w izolacji kolejny test.

17:47 Kontrole

Będzie kolejna runda zmasowanych kontroli przestrzegania obostrzeń koronawirusowych. Od północy wchodzą w życie nowe ograniczenia - zamknięte zostaną szkoły, hotele, kina, teatry, sport i większość sklepów w galeriach handlowych.

16:52 Luzowanie obostrzeń

Rząd odwołuje plany poświątecznego luzowania obostrzeń - ustalili dziennikarze RMF FM. Jeszcze nieco ponad tydzień temu sam minister zdrowia sygnalizował, że zaraz po Wielkanocy będzie chciał znosić część obostrzeń. Teraz jednak szansa na - choćby małe luzowanie - się oddala. Wszystko ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w Polsce.

16:42 Joanna Mucha zarażona koronawirusem

Posłanka Polski 2050 Joanna Mucha poinformowała na Twitterze, że jest zakażona koronawirusem. 

"Tak bardzo uważałam... ale jednak mnie też trafiło. Pozytywny wynik testu. Przy okazji uprzedzę Was - pani doktor powiedziała, że chorzy teraz często zgłaszają objawy związane z zatokami - u mnie też tak było. Dbajcie o siebie. W moim przypadku - bardzo boli" - czytamy we wpisie twitterowym posłanki.

16:41 Szwajcaria

Rząd Szwajcarii  odkłada plan zniesienia restrykcji sanitarnych ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, zwłaszcza nowymi wariantami koronawirusa i zbyt powolną kampanię szczepień przeciw-Covid-19.

Szwajcaria zaczęła już stopniowo wychodzić z lockdownu, a kolejny etap luzowania obostrzeń planowany był na 22 marca; nie pozwolił na to jednak przebieg pandemii.

W całym kraju i sąsiednim Liechtensteinie w czwartek przybyło 1750 zakażeń koronawirusem, znacznie więcej niż średnia z ostatnich siedmiu dni, która wynosiła 1285.

15:59 Czechy

Sytuacja pandemiczna w Czechach ustabilizowała się, choć liczba zakażeń koronawirusem nie zmniejsza się tak szybko jak oczekiwano - oznajmił minister zdrowia Jan Blatny na piątkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że od połowy kwietnia do kraju będą importowane szczepionki J&J.

15:45 Odwołane posiedzenia Sądu Najwyższego

Ze względu na sytuację epidemiczną odwołane zostały wszystkie rozprawy i posiedzenia w Sądzie Najwyższym od 22 marca do 9 kwietnia. Wyjątki dotyczące spraw wymagających rozpoznania określają prezesi poszczególnych izb SN - poinformował zespół prasowy tego sądu.

15:43 Francja

Premier Jean Castex został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi preparatem AstraZeneca po południu w szpitalu wojskowym Begin w Saint-Mande w departamencie Dolina Marny w stołecznym regionie Ile-de-France.

Szczepienie premiera transmitowały na żywo francuskie telewizje. Nic nie czułem- stwierdził Castex po szczepieniu. Premier nie odczuł żadnych dolegliwości po szczepieniu i poddał się takim samym procedurom, jak wszyscy inni obywatele; rozmawiał przed szczepieniem z lekarzem i wypełnił stosowny formularz - poinformowały służby prasowe.

15:24 Włochy

W szpitalach w 13 z 20 regionów Włoch notuje się przekroczenie krytycznego pułapu liczby zajętych łóżek na intensywnej terapii - poinformował Krajowy Instytut Służby Zdrowia w cotygodniowym raporcie.

W podsumowaniu monitoringu przebiegu pandemii w ciągu minionego tygodnia odnotowano, że liczba regionów, w których przekroczony został krytyczny próg 30 procent zajętych łóżek na intensywnej terapii wzrosła z 11 do 13.

14:38 Hiszpania

Zgon 43-letniej nauczycielki z Marbelli, zmarłej we wtorek kilkanaście dni po przyjęciu pierwszej dawki preparatu AstraZeneca przeciw Covid-19, nie miał związku ze szczepieniem - wynika z wniosków z autopsji.

Autorzy opublikowanego dziś dokumentu wskazali, że zmarła kobieta miała wcześniej problemy zdrowotne, które miały przyczynić się do zgonu. Wykluczyli, aby do śmierci pacjentki miało dojść wskutek przeprowadzonego 11 dni przed śmiercią szczepienia.

14:35 Francja

Francuski minister zdrowia Olivier Veran poinformował, że Francja wznowi użycie preparatu AstraZeneki, lecz dla osób powyżej 55. roku życia. Ma to związek z faktem, że rzadkie przypadki zakrzepów po szczepionce stwierdzono u osób młodszych.

13:48 Dr Ernest Kuchar: Pandemia szybko nie wyhamuje

Pandemia koronawirusa jak rozpędzony pociąg. Szybko nie wyhamuje. Czeka nas jeszcze nawet miesiąc walki z SARS-CoV-2, zanim zaczną się  spadki liczby zakażeń i hospitalizacji - mówi specjalista chorób zakaźnych, pediatra i ekspert Luxmedu dr Ernest Kuchar.

13:43 Włochy

W pierwszych regionach Włoch wznawiane są szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Władze Włoch dążą do nadrobienia opóźnień, do jakich doszło po zawieszeniu szczepień.

13:38 Opóźnienia w dostawie Moderny

Znowu kłopoty z dostawami szczepionek. Zaplanowana na jutro dostawa preparatu Moderny  nie  dojdzie do skutku. To miało być 210 tys. dawek. 

13:36 Norwegia

Norweska policja wszczęła dochodzenie po złamaniu przez premier Norwegii Ernę Solberg restrykcji koronawirusowych. Szefowa rządu zorganizowała imprezę urodzinową na 14 osób. Grozi jej grzywna.

12:58 Szczepienia w województwie świętokrzyskim

Według danych Ministerstwa Zdrowia w woj. świętokrzyskim zaszczepiono już 138 950 osób, a drugą dawkę przyjęło 49 993 mieszkańców regionu. Ostatniej doby w regionie świętokrzyskim zaszczepiono 4 446 osób, a druga dawkę otrzymało 1 974.

12:55 Co z osobami, które zrezygnują ze szczepienia?

Osoby, które zrezygnują ze swojego szczepienia, tak naprawdę znajdują się chwilowo obok tego systemu szczepień i po zakończeniu szczepienia pierwszej grupy będziemy decydować o tym, jak dalej będzie wyglądał ten proces szczepień, w tym w jakiej kolejności będą te osoby obsługiwane, które z tego procesu szczepień zrezygnowały - powiedział rzecznik MZ.

12:52 Kolejne grupy będą mogły się zaszczepić szczepionką firmy AstraZeneca?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przyznał w piątek na konferencji prasowej, że rzeczywiście widoczna jest w naszym kraju rezygnacja ze szczepień przeciw Covid-19 szczepionką firmy AstryZeneki.

 Jeszcze raz podkreślam, że jest to szczepionka bezpieczna. Wczoraj Europejska Agencja ds. Leków potwierdziła, że nie ma żadnego bezpośredniego związku z jakimkolwiek zgonem w Europie po szczepieniu - podkreślił.

Więc jest to szczepionka nie dość, że bezpieczna, to jeszcze w pełni skuteczna. Chroni nie dość, że przed zachorowaniem, to chroni przed poważnymi konsekwencjami, jeżeli już ktoś by zachorował - dodał Andrusiewicz.

Poinformował też, że niedawno zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tam ta dyskusja też się toczyła w zakresie możliwości udostępnienia szczepionki w razie czego kolejnym grupom wiekowym. Myślę, że do poniedziałku te decyzje będą zapadać - zaznaczył Andrusiewicz.

12:33 Brytyjski wariant dominuje w Polsce

Już wkrótce za 80 proc. zakażeń koronawirusem w Polsce będzie odpowiadał brytyjski szczep. Dziś to 60 proc. zakażeń, a tych - jak mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia - w kolejnych dniach będzie przybywać. Co więcej, wśród zakażonych jest coraz więcej dzieci. Obecnie w szpitalach przebywa ich ok. 400.

12:28 Szczepienia w Polsce

W Polsce do tej pory wykonano 4,8 mln szczepień.

12:24 Holandia wznawia szczepienia

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało wznowienie szczepień przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca.

Komunikat w tej sprawie został przekazany mediom w czwartek późnym wieczorem. Minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował w nim, że po dochodzeniu przeprowadzonym przez Europejską Agencję Leków, nie można zmarnować żadnego dnia i szczepienie zostanie wznowione.



11:29 Pandemia a bieda


Z powodu pandemii Covid-19 klasa średnia w skali globalnej zmniejszyła się w zeszłym roku o 90 mln osób; był to pierwszy spadek od lat 90. - wynika z raportu Pew Research Center. Wskazuje on też, że w biedę popadło 131 osób na świecie.

Na podstawie danych Banku Światowego oszacowano, że prawie dwie trzecie gospodarstw domowych w państwach rozwijających straciło źródła dochodów.

Liczba osób, które zarabiały równowartość 10-50 dolarów dziennie, spadła w 2020 r. o 90 mln - na świecie w tym przedziale finansowym obecnie zarabia 2,5 mld ludzi. Pew Research Center szacuje, że o 131 mln osób więcej niż w 2019 r. żyje w ubóstwie bądź zarabia mniej niż równowartość dwóch dolarów dziennie.


10:56 Trzecia fala nabiera tempa

Ostatnie dane dotyczące nowych zakażeń są bardzo niepokojące.


10:44 Premier o szczepionce AstryZeneki

"Europejska Agencja Leków wydała jednoznaczną opinię, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna; chrońmy siebie i bliskich, zapisujmy się na szczepienia" - zaapelował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił we wpisie na Facebooku, że jesteśmy w szczególnie trudnym momencie, dlatego tak ważna jest informacja, którą przekazała właśnie Europejska Agencja Leków. "Brzmi ona jednoznacznie - szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna!" - zaznaczył szef rządu.


10:39 Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy raport

Mamy 25 998 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; zmarło 419 chorych.


10:20 Nowe dane o koronawirusie

Ministerstwo Zdrowia poinformuje w dzisiejszym raporcie o ponad 26 tys. nowych zakażeń koronawirusem - ustalili nieoficjalnie reporterzy RMF FM.


09:53 Czy wprowadzony zostanie zakaz przemieszczenia się?

Gówny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Horban był gościem TVN24. Na pytanie, czy rozsądne byłoby wydanie przez rząd zakazu przemieszczania się przed świętami, z w pewnymi uzasadnionymi wyjątkami, odpowiedział, "że jesteśmy bliscy tego", ale zależy to od rozsądnego podejścia ludzi.

Większość ludzi jest rozsądna. Tych, którzy wykazują się brakiem rozsądku, jest stosunkowo niewiele - stwierdził.


09:40 Rekord na Ukrainie

Na Ukrainie według ministerstwa ochrony zdrowia poprzedniej doby wykryto prawie 16 tys. nowych zakażeń koronawirusem, o ok. 800 więcej niż dzień wcześniej. To najwyższy dobowy bilans infekcji od końca listopada, kiedy odnotowano ich ok. 16,3 tys.


09:31 Dostawa szczepionki AstryZeneki dotarła do Polski

Do Polski dostarczono 65 tys. dawek szczepionki AstraZeneca - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W przyszłym tygodniu powinno ich trafić jeszcze 72 tys., do końca marca kolejne 660 tys., a w II kwartale około 6 mln.


09:15 Prof. Horban o sytuacji epidemicznej

Główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban, pytany w piątek o to, czy rząd powinien w tej chwili podjąć bardziej radykalne kroki i przeprowadzić lockdown, stwierdził, że jeszcze nie ma tak dramatycznego wyzwania dla polityków.

Nie dramatyzowałbym, lecz raczej nakłaniał ludzi, by stosowali się do zaleceń - powiedział. Dodał, że nadal istnieje spora grupa osób, która uważa, że nie ma wirusa i nie stosuje się do nich.

Wszystko zależy nadal od społeczeństwa, od tego, jak ludzie zaczną reagować. Apelujemy o powrót do starych zasad - powiedział.

Jego zdaniem pod koniec maja sytuacja powinna się poprawiać.



08:46 Bali bardziej dostępne dla turystów?

Indonezja pracuje nad pilotażowym programem, w ramach którego w połowie czerwca lub w lipcu chce zaprosić ograniczoną liczbę turystów na popularną wyspę Bali - poinformowały tamtejsze władze.

Minister turystyki i ekonomii kreatywnej Sandiaga Uno poinformował w oświadczeniu, że do udziału w programie zostaną zaproszeni obywatele krajów, które rząd w Dżakarcie oceni jako skutecznie prowadzące programy szczepień przeciw koronawirusowi i które zaoferują Indonezji wzajemność. Wśród państw, których udział jest dyskutowany, wymienił Holandię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur oraz Chiny.

W programie wytypowano trzy zielone strefy: dwie na terenie stolicy prowincji, Denpasaru, oraz jedną w pobliskim miasteczku Ubud. Pewna liczba zagranicznych podróżnych będzie mogła tam przylecieć na pokładach lotów czarterowych przy zachowaniu restrykcyjnego protokołu sanitarnego.


08:01 Jak lockdown wpłynie na braki kadrowe w szpitalach?

Zdalna nauka w klasach I-III sprawi, że będziemy mieli jeszcze większe problemy kadrowe, a już teraz są one potężne - słyszymy od dyrektorów szpitali. Od soboty wchodzi w życie ogólnopolski lockdown, spowodowany drastycznymi skokami nowych zakażeń koronawirusem.


07:40 Aspiryna a Covid-19

Małe dawki aspiryny mogą ochraniać płuca i zmniejszać potrzebę stosowania respiratora, hospitalizacji i redukować ryzyko śmierci u osób zakażonych SARS-CoV2. Ten tani i łatwo dostępny lek stosowany jest obecnie przez miliony ludzi.

"Kiedy dowiedzieliśmy się o powiązaniu między zakrzepami krwi i Covid-19, wiedzieliśmy, że aspiryna stosowana w zapobieganiu udarom i atakom serca może być ważna dla pacjentów z Covid-19" - mówi prof. Jonathan Chow z George Washington University, autor publikacji na łamach pisma "Anesthesia & Analgesia".

"Nasze badanie pokazało związek między małymi dawkami aspiryny a zmniejszonym natężeniem Covid-19 oraz mniejszym ryzykiem zgonu" - wyjaśnia ekspert.

Badanie objęło ponad 400 pacjentów, leczonych w różnych szpitalach na terenie Stanów Zjednoczonych. Po uwzględnieniu czynników demograficznych i chorób towarzyszących okazało się, że aspiryna aż o 44 proc. zmniejszała ryzyko konieczności zastosowania respiratora, o 43 proc. - konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii oraz o 47 proc. - ryzyko zgonu w szpitalu.

Więcej informacji na stronie https://journals.lww.com/anesthesia-analgesia/Fulltext/2021/04000/Aspirin_Use_Is_Associated_With_Decreased.2.aspx


07:31 "Rzeczpospolita": Polski rząd postawił na właściwe firmy

Jak dowiedziała się "Rz" w Ministerstwie Zdrowia, Polska też nie skorzystała ze wszystkich oferowanych jej dostaw. Zdecydowaliśmy się na zakup dwóch trzecich przysługujących nam dawek z AstraZeneki, co oznacza o ok. 8 mln mniej w ramach umowy podstawowej. Ponadto nie złożyliśmy zamówienia w ramach dodatkowej umowy z Moderną‚ niemal 7 mln dawek mniej, oraz zredukowaliśmy do jednej trzeciej nasze zamówienie w ramach umowy z CureVac (ich szczepionka nie jest jeszcze gotowa) - 13 mln dawek mniej.

"Ta decyzja rządu była podyktowana różnymi motywami. Mniej dawek AstraZeneki, bo Polska uznała, że ma już wystarczającą liczbę z innych umów. Podobnie CureVac, podpisywany później. Natomiast dodatkowe dostawy z Moderny i tak mają być realizowane w IV kwartale tego roku, a więc Polska miała nadzieję, że nie będą już nam potrzebne - uda się zaszczepić wszystkich z wcześniejszych dostaw. W tej kalkulacji mieliśmy bardzo dużo szczęścia. Bo AstraZeneca bardzo obniżyła dostawy w porównaniu z obietnicami i szczepienia opierają się głównie na dostawach od BioNTech/ Pfizer, z których Polska nie rezygnowała" - zwraca uwagę "Rz".


07:27 Obostrzenia we Francji

Od dziś w 16 francuskich departamentach, w tym w Paryżu, obowiązuje czterotygodniowy lockdown. "Epidemia przyspiesza" - oznajmił premier Francji, Jean Castex ogłaszając obostrzenia. Nowe ograniczenia wprowadzi też Bułgaria i stolica Ukrainy, Kijów. W tym tygodniu przepisy antyepidemiczne zaostrzyły już Włochy i Hiszpania.

W Paryżu, a także w regionie paryskim Ile-de-France i objętych lockdownem departamentach zamknięte zostaną sklepy z produktami, które nie są niezbędne do życia. W całej Francji wciąż obowiązuje najdłuższa w Europie godzina policyjna, trwająca od godz. 18 do 6 rano, a od soboty (20 marca) od godz. 19 do 6 rano. Zamknięte są bary, restauracje, kina, teatry, muzea, siłownie i wyciągi narciarskie. We Włoszech od poniedziałku (15 marca) do 6 kwietnia w większości regionów, w tym w największych miastach, obowiązują zaostrzone przepisy antyepidemiczne. W Hiszpanii w środę (17 marca) wszedł w życie obowiązujący do niedzieli (21 marca), w trakcie tamtejszego długiego weekendu, zakaz opuszczania wspólnot autonomicznych. W Niemczech lockdown został na razie przedłużony do 28 marca, ale część restrykcji została już złagodzona. Na Słowacji miejsce zamieszkania można opuszczać tylko w określonych sytuacjach. 


07:05 Ile będzie kosztował lockdown?

Zamykanie gospodarki kosztuje dziennie ok. 1,3 mld zł - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". Te dane to efekt przeliczenia strat PKB w 2020 r. z uwzględnieniem inflacji.

"Ponieważ mieliśmy przez rok 111 dni całkowitego lub częściowego zamknięcia, dzienny poziom strat, nawet przybliżony, pokazuje ogromną skalę zjawiska" - ocenia "Rzeczpospolita". Zwraca uwagę, że na zamykaniu gospodarki tracą zarówno handel, hotele, gastronomia, usługi, jak i salony fitness zamknięte od wielu miesięcy.

"Dotychczasowe 15 tygodni lockdownów spowodowało straty w obrotach sklepów i usług przekraczające 33 mld zł" - mówi Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

"Rz" wskazuje, że wygranych w takiej sytuacji nie ma zbyt wielu. Poza producentami materiałów higienicznych i dezynfekujących zyskali sprzedawcy internetowi. Ich przychody urosły o ponad 30 proc., do 100 mld zł w ub.r



06:50 Obłożenie w szpitalu na Stadionie Narodowym

Jest ciężko - w ten sposób panującą obecnie sytuację w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym opisał pulmonolog dr Jacek Nasiłowski. Mamy bardzo dużo chorych, w chwili obecnej jest ich około 270 - powiedział w rozmowie z PAP. Jeden lekarz zajmuje się naraz 28 pacjentami - zaznaczył.

Odnosząc się do liczby pacjentów zakażonych Covid-19, którzy obecnie leczeni są w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, dr Nasiłowski podkreślił, że kluczowe jest tu sformułowanie "około", ponieważ sytuacja w szpitalu zmienia się bardzo dynamicznie. Z tego powodu jest bardzo ciężko - powiedział.

Jak wyjaśnił, co chwila przyjmowani są nowi pacjenci. Część z nich szybko zdrowieje i wraca do domów, jednak u wielu pacjentów choroba przebiega ciężej, nie zdrowieją tak szybko, jak oczekiwaliby tego lekarze, często ich stan pogarsza się do tego stopnia, że wymagają leczenia respiratorem.

Pytany, ile w chwili obecnej jest wolnych łóżek na Narodowym, lekarz wyjaśnił, że problem nie tkwi w dostępności łóżek, tylko w braku personelu medycznego. Łóżek to mamy tu w sumie 500, respiratory także są, tylko problem leży gdzie indziej - zauważył. Nie jest sztuką położyć pacjenta do łóżka, tylko trzeba mieć jeszcze na względzie, że tym pacjentem później ktoś się będzie musiał zająć, a przecież im cięższy jest jego stan, tym więcej personelu potrzeba do jego leczenia - podkreślił.


06:28 Kolejne dostawy szczepionek do Polski

W piątek do Polski trafi 65 tys. dawek szczepionki AstraZeneca - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Do końca marca powinno trafić do naszego kraju jeszcze około 600 tys. dawek tego preparatu, a w drugim kwartale nawet 6 mln - dodał.

Kontynuujemy wydawanie szczepionek do punktów, które je zamawiają i tutaj wszystko działa z dotychczasową dynamiką - powiedział Kuczmierowski.

Poinformował, że w piątek do Polski trafi 65 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, do końca marca ma trafić do naszego kraju jeszcze 600 tys. dawek tego preparatu, a w drugim kwartale - 6 mln dawek - dodał. Jeśli chodzi o dostawę szczepionki firmy Moderna, to wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie dotrze ona do Polski w sobotę, ale w niedzielę lub w poniedziałek. Ma być to 210 tys. dawek - przekazał szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.


06:25 Przedszkola nadal działają. Tam trudno zachować dystans

Od poniedziałku szkoły w całej Polski przechodzą w tryb zdalnego działania, który potrwa do 9 kwietnia. Przedszkola nadal jednak będą działać stacjonarnie. A w nich trudno jest zachować nauczycielom dystans od dzieci - zwracają uwagę dyrektorki tych placówek.

Ministerstwo Edukacji i Nauki podało, że w trybie stacjonarnym w czwartek pracowało 14 670 przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, czyli 95,9 proc. z nich. W trybie zdalnym pracowało 135 przedszkoli, a 495 w trybie mieszanym. Dane pochodzą z całego kraju - przedszkola czynne są we wszystkich województwach od maja ub.r.

We wszystkich przedszkolach przestrzegany jest reżim sanitarny. Jak powiedziała PAP dyrektor Przedszkola nr 237 im. Warszawskiej Syrenki w Warszawie Grażyna Ziółek, przy wejściu do placówki mierzona jest temperatura ciała dzieci.

Gdy dziecko ma powyżej 37,5 st. C, nie może przekroczyć progu placówki i rodzic musi zostać w dzieckiem w domu - mówi. Z jej obserwacji wynika, że rodzice nauczyli się, że nie należy przyprowadzać dzieci z podwyższoną temperaturą. W prowadzonym przez nią przedszkolu kilka razy dziennie dezynfekowane są powierzchnie użytkowe, klamki, wyłączniki świateł czy stoliki. Wypowiedziała się też w kwestii środków ochrony osobistej.

Trudno jest pracować w maskach z małym dzieckiem, bo my mamy dzieci od 3 do 5 lat, bo dziecko nie widzi naszych emocji, tylko nasze oczy, więc w większości pracujemy w półprzyłbicach, mając świadomość, że to nas nie chroni, ale mamy świadomość, że dziecko musi czuć się bezpiecznie, szczególnie takie małe - wskazuje.


06:00 Od czego zależy nasza reakcja na szczepienia?

Nasza reakcja na szczepienie przeciwko Covid-19 może zależeć od stylu życia w okresie zaszczepienia. Pomagają nawet niewielkie zmiany w sposobie odżywiania, wysiłku fizycznym i mniejszym narażeniu na stresy - sugerują badania.

Od stylu życia i stanu psychiki w ogóle zależy nasza odporność na wszelkiego rodzaju zakażenia. Od tego zależy również to, jak nasz organizm reaguje na szczepienie, szczególnie wtedy, gdy podawane są dwie dawki preparatu w odstępie kilku tygodni, tak jak w przypadku szczepień przeciwko Covid-19.

Od ponad 30 lat przekonuje o tym dyrektor Institute  for Behavioral Medicine Research w Ohiom State University Janice Kiecolt-Glaser. Amerykańska specjalistka powołuje się na liczne badania, z których część sama przeprowadziła. Wraz ze swym zespołem w czasie sesji egzaminacyjnej szczepiła studentów przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ci z nich, którzy byli najbardziej zestresowani, dopiero po dłuższym czasie wytwarzali odpowiedni poziom przeciwciał.

Podobnie wypadły badania wśród opiekunów osób cierpiących na demencję. Z badań wynika, że gorzej reagowali oni na szczepienie przeciwko grypie, a ich odporność szybciej spadała po zaszczepieniu. "Nie mamy wpływu na to, w jakim jesteśmy wieku, ale styl życia i nasz stan psychospołeczny ma znaczny wpływ na to, jaką uzyskamy odpowiedź na szczepienie" - podkreśla Janice Kiecolt-Glaser na łamach "New Scientist".


05:50 Koronawirus w Chinach

W Chinach odnotowano 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Władze poinformowały też o pierwszej lokalnej transmisji wirusa od 14 lutego. 


05:32 Kubańczycy czekają na własną szczepionkę

Na Kubie do tej pory nie rozpoczęły się szczepienia przeciw Covid-19. Kraj chce opracować własny preparat, który pomoże w walce z wirusem. Regulatorzy pozwolili właśnie na zaawansowane testy kliniczne drugiej potencjalnej szczepionki.


05:30 Przedłużone restrykcje w Czechach


Czeski rząd przedłużył restrykcje związane z przemieszczaniem się między regionami do 21 marca. Do tego czasu będą też zamknięte szkoły, większość sklepów, a obowiązkowe jest noszenie masek FFP2.


05:25 AstraZeneca zadowolona z decyzji europejskiego regulatora

Firma AstraZeneca oświadczyła w czwartek późnym wieczorem, że "z zadowoleniem przyjęła wnioski europejskich organów regulacyjnych w sprawie bezpieczeństwa swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi".

"Bezpieczeństwo szczepionek jest najważniejsze i cieszymy się z decyzji organów regulacyjnych, które potwierdzają korzyści płynące ze stosowania naszej szczepionki w powstrzymaniu pandemii" - głosi komunikat.

"AstraZeneca będzie nadal ściśle współpracować z władzami medycznymi" - zapewniła szwedzko-brytyjska firma farmaceutyczna.