Karateka Miłosz Sabiecki zdobył w Bielsku-Białej brązowy medal Igrzysk Europejskich w kumite w kategorii 67 kg. Polak przegrał w półfinale z Azerem Turalem Aghalarzadą, który wywalczył złoty krążek.

W fazie grupowej Sabiecki pokonał dwóch rywali i doznał jednej porażki, co wystarczyło mu do awansu do półfinału. W nim musiał uznać wyższość rywala z Azerbejdżanu, który później pokonał Greka Dionysiosa Xenosa, mistrza Europy z 2021 roku. Drugi brąz przypadł Rumunowi Stefanowi Comanescu.

W kategorii 60 kg triumfował wicemistrz olimpijski z Tokio Turek Eray Samdan, który w finale pokonał Greka Christosa Stefana Xenosa - młodszego brata Dionysiosa. Brązowe krążki zgarnęli Włoch Angelo Crescenzo oraz Ukrainiec Nikita Filipow.

W kategorii 50 kg kobiet zwyciężyła Bettina Plank. Przed czterema laty Austriaczka również wywalczyła złoto w tej konkurencji, a w 2015 roku, w inauguracyjnej edycji Igrzysk Europejskich, miała srebro. W igrzyskach olimpijskich w Tokio stanęła na najniższym stopniu podium.

Drugie miejsce zajęła Włoszka Erminia Perfetto, a brązowe medale zdobyły Cypryjka Irene Kontou i Turczynka Serap Ozcelik Arapoglu.

Z kolei w kategorii 55 kg w finale doszło do rewanżu za pojedynek o olimpijskie złoto w Tokio. W Japonii przed dwoma laty Bułgarka Iwet Goranowa pokonała Anżelikę Terluhę, tym razem górą była Ukrainka. Trzecie miejsce ex aequo zajęły Jennifer Warling z Luksemburga i Turczynka Tuba Yakan.

Do strefy medalowej nie zdołali awansować Arkadiusz Kwaśniewski (60 kg), Maria Kerner (55 kg) i Maria Depta (50 kg).

W rywalizacji techniką kata wśród mężczyzn dominację potwierdził Hiszpan Damian Quintero, który triumfował także w dwóch poprzednich edycjach Igrzysk Europejskich, a ponadto ma w dorobku brąz igrzysk olimpijskich i liczne medale mistrzostw świata i Europy.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła jego rodaczka, tegoroczna mistrzyni Starego Kontynentu Paola Garcia. W fazie grupowej odpadli Maksymilian Szczypkowski i Anna Kowalska.

Zmagania w tej dyscyplinie w Bielsku-Białej zakończą się w piątek.