O częściowym wznowieniu komunikacji kolejowej między Niemcami a Austrią poinformowała o poranku niemiecka kolej. Połączenia zostały wczoraj zawieszone po decyzji rządu w Berlinie o przywróceniu kontroli na niemieckich granicach.

O częściowym wznowieniu komunikacji kolejowej między Niemcami a Austrią poinformowała o poranku niemiecka kolej. Połączenia zostały wczoraj zawieszone po decyzji rządu w Berlinie o przywróceniu kontroli na niemieckich granicach.
Niemieccy policjanci i trzej syryjscy uchodźcy znalezieni w samochodzie, który próbował wjechać z Austrii do Niemiec /FRANZ NEUMAYR /PAP/EPA

Zgodnie z zapowiedziami, ruch został przywrócony o godzinie 7. Decyzja ta dotyczy również trasy z Salzburga do Monachium - rzecznik Deutsche Bahn informował wcześniej, że na torach znajdowali się uchodźcy. Pociągi na tej trasie są zatrzymywane zaraz po przekroczeniu granicy we Freilassing, gdzie policjanci przeprowadzają kontrole wśród podróżnych. Niemiecka policja podała, że pasażerowie pociągów są kontrolowani i na granicach, i na dworcach kolejowych w pobliżu granic.

Niemieckie koleje zawiesiły komunikację kolejową z i do Austrii na prośbę władz z powodu kolejnej fali imigrantów przybywających z Austrii. Według rzecznika Deutsche Bahn, wczoraj od godziny 18 do 22:30 nie jeździły również pociągi towarowe. Władze spodziewają się jednak, że po ustaniu ograniczeń liczba uchodźców na przejściach granicznych znowu wzrośnie.

Co więcej, by ograniczyć napływ imigrantów, Niemcy przywróciły wczoraj czasowo kontrole na swoich granicach. Szef MSW Thomas de Maiziere poinformował, że działania władz mają się początkowo koncentrować na granicy z Austrią.

Z powodu przywróconych kontroli na drogowych przejściach granicznych między Austrią a Niemcami tworzyły się o poranku kilometrowe korki. Jak podało bawarskie radio, na przejściu w Bad Reichenhall na autostradzie A8 powstał trzykilometrowy zator, na A3 w Passau - sześciokilometrowy. Niemiecka policja przekazała, że drogi dojazdowe do przejść granicznych zostały zwężone do jednego pasa, by ułatwić przeprowadzanie kontroli.

Korki tworzyły się także po austriackiej stronie granicy.

Dzięki czasowemu przywróceniu kontroli na granicy austriacko-niemieckiej złapano już przynajmniej 30 przemytników ludzi.

Decyzja o czasowym przywróceniu kontroli na niemieckich granicach podjęta została w przeddzień spotkania ministrów spraw wewnętrznych krajów UE. Będą oni dyskutować o sposobach złagodzenia kryzysu, w tym o proponowanym przez Komisję Europejską systemie rozdzielania uchodźców między państwa Unii.

(edbie)