Angela Merkel spotkała się w Gdańsku z niemieckimi piłkarzami, przygotowującymi się do mistrzostw Europy. "Wyczułam u piłkarzy cudownego zespołowego ducha i wiele solidarności" - mówiła po wizycie.

Szefowa rządu w Berlinie wylądowała wieczorem na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie. Później kolumna pojazdów przejechała do Dworu Oliwskiego w Gdańsku Oliwie, gdzie mieszka niemiecka ekipa.

Merkel zjadła z piłkarzami i trenerami kolację. Miała też krótko z nimi porozmawiać i życzyć reprezentacji powodzenia w mistrzostwach.

W trakcie mojej wizyty wyczułam u piłkarzy cudownego zespołowego ducha i wiele solidarności. Teraz życzę drużynie - jak wiele milionów ludzi w Niemczech - po prostu sukcesu i niezbędnej odrobiny szczęścia - mówiła po wizycie.

"To dla nas dobry znak"

Krzysztof Guzowski z Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu i Euro 2012 zapowiadał przed przylotem Merkel, że spotkanie może potrwać około godziny-półtorej. To ma być rozmowa i kolacja - mówił. Podkreślał przy tym, że niemiecka reprezentacja zawsze dba, aby takie wizyty miały prywatny charakter, nawet dziennikarze z Niemiec nie mogą w nich uczestniczyć.

Obrońca reprezentacji Niemiec Per Mertesacker podkreślał natomiast na konferencji prasowej, że wizyta kanclerz jest dla drużyny wielkim wydarzeniem. To zaszczyt dla zespołu i dobry znak dla nas. Kiedy usłyszałem, że przyjedzie do nas kanclerz Niemiec, bardzo mnie to ucieszyło - stwierdził.

Niemcy zameldowali się w Gdańsku w poniedziałek po południu. Do Polski przylecieli najdłuższym samolotem pasażerskim świata - Boeingiem 747-8. Zamieszkali w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu w Gdańsku-Oliwie.

Na wszystkie mecze grupowe niemiecka drużyna będzie latać na Ukrainę. 9 i 17 czerwca we Lwowie Niemcy zmierzą się z Portugalią i Danią, a 13 czerwca, na koniec rywalizacji w grupie B, spotkają się w Charkowie z Holandią.

ZOBACZ PEŁNY TERMINARZ MECZÓW EURO 2012.

VIP-y na meczu otwarcia

W związku z Euro Polskę odwiedzi więcej zagranicznych VIP-ów. Swój udział w meczu otwarcia potwierdził już prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Poza tym - według naszych informacji - swoją obecność na Euro 2012 w Polsce zapowiedzieli: następca hiszpańskiego tronu Filip Burbon, prezydent Włoch Giorgio Napolitano, premier Bułgarii Bojko Metodijew Borisow, prezydent Czech Václav Klaus, który obejrzy pierwszy mecz swojej narodowej drużyny we Wrocławiu, oraz prezydent Irlandii Michael Daniel Higgins.