"Można było od razu powiedzieć tak po ludzku, każdy by zrozumiał. Bezpiecznego szusowania, Panie Prezydencie!" - tak premier Donald Tusk skomentował w sobotę nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy na piątkowej inauguracji prezydencji Polski w Radzie UE. Głowę naszego państwa reprezentował na uroczystości Wojciech Gerwel, ekspert z zakresu polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych. Na komentarz premiera szybko zareagował szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Stwierdził, że "rząd z poważnej sprawy, jaką jest prezydencja w Radzie UE, zrobił Akademię ku czci Donalda Tuska w Teatrze Wielkim".

Donald Tusk komentuje nieobecność Andrzeja Dudy na piątkowej gali

"Skomplikowane było to tłumaczenie w sprawie nieobecności Pana Prezydenta na inauguracji polskiej prezydencji. A można było od razu powiedzieć tak po ludzku, każdy by zrozumiał. Bezpiecznego szusowania, Panie Prezydencie!" - napisał w sobotę premier Donald Tusk na X.

Wpis premiera jest pokłosiem doniesień TVN24, według których prezydent Andrzej Duda miał zostać wypatrzony na stoku narciarskim w Kluszkowcach w Małopolsce. Był natomiast nieobecny podczas inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie

Prezydenta reprezentował jego doradca Wojciech Gerwel - ekspert z zakresu polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych. O tym, że Andrzej Duda nie zjawi się na piątkowej gali poinformowała wcześniej szefowa jego kancelarii, Małgorzata Paprocka. Nie podano jednak oficjalnie powodu nieobecności prezydenta. 

Również w piątek Podsekretarz Stanu w KPRM Agnieszka Rucińska poinformowała, że oficjalne zaproszenie na galę otwarcia polskiej prezydencji w Radzie UE dla Andrzeja Dudy, podpisane przez premiera Donalda Tuska, zostało wysłane do Kancelarii Prezydenta RP 9 grudnia 2024 roku.

W uroczystości udział wzięli m.in. szef Rady Europejskiej Antonio Costa, polskie posłanki i posłowie, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Sejmu Szymon Hołownia czy były prezydent RP Bronisław Komorowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Zabrakło natomiast ambasadora Węgier, Istvana Ijgyarto. Polskie MSZ poinformowało, że nie przewiduje jego udziału. "W gestii ambasady Węgier pozostała decyzja dotycząca reprezentacji placówki na innym szczeblu" - podał resort.

Szef gabinetu prezydenta odpowiada na wpis premiera

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek odniósł się do nieobecności prezydenta Andrzej Dudy podczas piątkowej gali. 

Doradca gabinetu prezydenta ocenił, że "rząd z poważnej sprawy, jaką jest prezydencja w Radzie UE, zrobił Akademię ku czci Donalda Tuska w Teatrze Wielkim". Dodał, że prezydent nie będzie uwiarygadniał takich działań swoją obecnością.

Mastalerek napisał na X, że to Donald Tusk powinien od kilku dni tłumaczyć się, że w Polsce nie odbędzie się szczyt Rady Europejskiej - jak stwierdził - "tylko dlatego, że premier nie mógł znieść, że zgodnie z ustawą, to prezydent by ten szczyt prowadził". Nieformalny szczyt unijnych przywódców nie odbędzie się w Polsce, tylko 3 lutego w Brukseli. Węgry, od których Polska przejęła prezydencję, zorganizowały nieformalny szczyt Rady Europejskiej w swojej stolicy w listopadzie.

"Najlepszym więc podsumowaniem wczorajszej rządowej szopki jest to, że odbyła się w teatrze - jak na szopkę noworoczną przystało" - skwitował Mastalerek.

Polska prezydencja, czyli "Bezpieczeństwo, Europo!"

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca. Nasz kraj będzie przez ten czas odpowiedzialny m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych jej gremiów oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.

W ciągu najbliższego półrocza w związku z prezydencją w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. W styczniu odbędą się dwie z nich: 21-22 stycznia spotkają się ministrowie odpowiedzialni za edukację, zaś 30-31 stycznia - ministrowie odpowiedzialni za sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.

Prezydencja Polski przypada na początek nowego, pięcioletniego cyklu instytucjonalnego - skład nowej Komisji Europejskiej PE zatwierdził pod koniec listopada, a pierwszy szczyt pod przewodnictwem Costy odbył się w połowie grudnia.

Hasło przewodnie polskiej prezydencji brzmi: "Bezpieczeństwo, Europo!". Polska chce skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.