Śnieżka bije rekordy! Minionej nocy porywy wiatru sięgały na szczycie 191 km/h – informuje Karkonoski Park Narodowy.

Minionej nocy porywy wiatru sięgały na Śnieżce 191 km/h, a stały wiatr rozpędzał się do 144 km/h. Karkonoski Park Narodowy prognozuje, że wichury w tym rejonie mają trwać przez całe święta. "Porywy wiatru mogą osiągać 170 km/h. Szlaki są zawiane. Są na nich kilkumetrowe zaspy" - czytamy we wpisie KPN.  

Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował, że do północy na Śnieżce odnotowano porywy wiatru o prędkości 187 km/h. W ciągu ubiegłej doby karkonoski szczyt znalazł się na pierwszym miejscu najwietrzniejszych stacji synoptycznych na świecie. Działa łącznie 8772 takich stacji.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach

W Karkoszach panują trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej - ostrzegają goprowcy. W górnych partiach temperatura spadła do minus 10 stopnia Celsjusza. Wieje bardzo silny wiatr, co obniża odczuwalną temperaturę.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR przestrzegają, że szlaki są oblodzone, miejscami nieprzetarte. Pokrywa śnieżna na Śnieżce przekracza metr.

W trakcie dnia zapowiadane są opady śniegu; widzialność w wyższych partiach gór ogranicza mgła. W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.