Nie działa infolinia Narodowego Spisu Powszechnego – informują nas słuchacze, dzwoniąc na Gorącą Linię RMF FM. Połączenia są automatycznie rozłączane, a to oznacza, że nie można dokonać spisu drogą telefoniczną. Wszystko z powodu dużego zainteresowania - już tylko do północy można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Jest to obowiązkowe, a odmowa udziału wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. złotych.

Możliwość spisania się przy pomocy infolinii cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego jest ona przeciążona. GUS zachęca do skorzystania z równie prostej opcji na pisanie się - formularza internetowego.  

Oczywiście mamy cały czas formularz internetowy i to jest podstawowa forma spisu, i do tej formy zachęcamy - mówi Karolina Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego.

Można też spisać się osobiście. Na stronie GUS i na stronie spis.gov.pl jest lista wszystkich punktów, w których można to zrobić. Tu jednak trzeba liczyć się z kolejkami, bo wiele osób postanowiło spisać się w ostatniej możliwej chwili. 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021: O co chodzi?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Taki spis odbywa się raz na 10 lat. Dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo metodą samospisu internetowego (CAWI), uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Kary za odmowę i podanie nieprawdy

Odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. złotych. Podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 roku. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: