Jesienią 2024 r. do kin ma trafić film biograficzny o Jerzym Kuleju, którego reżyserem jest Xawery Żuławski. Głównego bohatera gra Tomasz Włosok. Oprócz niego w obsadzie są m.in. Andrzej Chyra, Michalina Olszańska i Tomasz Kot.

Tomasz Włosok gra legendę polskiego boksu

Film o roboczym tytule "Kulej" będzie koncentrował się na okresie między 1964 a 1968 rokiem. Jerzy Kulej zdobył wtedy złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a następnie powtórzył ten wyczyn w Meksyku. "To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, które stanowiło fundament sukcesu Jerzego. Twórcy pokażą prywatne wyzwania, jakie musiał pokonać bokser, by osiągnąć szczyty sportowej kariery" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez dystrybutora filmu - Next Film.

Tomasz Włosok przygotowywał się do roli Jerzego Kuleja pod okiem dietetyków i trenerów. Aktor od lat trenuje kickboxing. Na potrzeby filmu wzmocnił trening bokserski, chodził też na lekcje choreografii ruchu oraz tańca, by skuteczniej odwzorować styl walk minionej epoki.

Kogo zobaczymy na ekranie?

W rolę Heleny Kulej, żony Jerzego, wciela się Michalina Olszańska. Andrzej Chyra gra trenera reprezentacji Polski - Feliksa "Papę" Stamma. Tomasz Kot występuje w roli pułkownika, szefa klubu sportowego Gwardia.

Za reżyserię filmu odpowiada Xawery Żuławski, który wspólnie z Rafałem Lipskim jest też autorem scenariusza. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Marian Prokop, a za muzykę - Jan Komar. 

Żuławski: Film o Kuleju to spełnienie moich marzeń

Film o Jerzym Kuleju to spełnienie moich marzeń związanych z realizacją produkcji nawiązującej do lat 60. To wówczas, w smutnych i szarych realiach minionego okresu, prawdziwi ludzie pełni emocji i koloru stanowili istotną część społeczeństwa. Wśród nich wyróżniali się Kulejowie, Jerzy i Helena, reprezentujący wielką miłość, świat boksu, rock'n'roll, dwie olimpiady oraz fascynujący flirt sportu z polityką i półświatkiem tamtych czasów. To wszystko, moim zdaniem, stanowi esencję dobrego kina - mówi o filmie Xawery Żuławski.

Za produkcję filmu odpowiada Watchout Studio - znane z takich kinowych hitów jak "Bogowie", "Sztuka kochania" czy "Ukryta gra".