Twórczości Romana Polańskiego będzie poświęcona w całości pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Fabularnych, który wystartuje w lipcu w Krakowie.

Chcielibyśmy, aby Międzynarodowy Festiwal Filmów Fabularnych. Festiwal Romana Polańskiego był pełnym przeglądem filmów słynnego polskiego reżysera - powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Kucharczyk, szef Krakowskiego Centrum Kinowego ARS, które będzie gospodarzem imprezy.

Krótkometrażowe filmy udostępni Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, której Polański jest absolwentem. Nie powinno też zabraknąć zagranicznych produkcji Polańskiego, organizatorzy festiwalu czynią starania o ich ściągnięcie w lipcu do Krakowa. Będą także projekcje filmów, w których Polański zagrał jako aktor.

Festiwal odbędzie się w Krakowskim Centrum Kinowym ARS, gdzie przed laty była siedziba Teatru Groteska. Na deskach tego teatru 7 listopada 1949 r. rozpoczynał karierę aktorską Polański w przedstawieniu "Cyrk Tarabumba". Był odtwórcą roli Gagatka, w którą przed nim wcielał się Leopold Rene Nowak, dziś przyjaciel Polańskiego i współorganizator jego festiwalu.

Jestem w stałym kontakcie z Romanem Polańskim i mogę powiedzieć, że bardzo się ucieszył na wieść o festiwalu - powiedział Rene Nowak. Dodał, że reżyser otrzymał już telefoniczne zaproszenie na festiwal. Powiedział, że jeśli będzie tylko mógł, to się zjawi - zapewnił Nowak.

W trakcie festiwalu, który potrwa co najmniej dwa tygodnie, międzynarodowe jury dokona wyboru pięciu najlepszych dzieł Polańskiego. Podobny plebiscyt zostanie przeprowadzony wśród publiczności.

Z okazji festiwalu w krakowskim Pałacu Sztuki zostanie otwarta międzynarodowa wystawa "Roman Polański. Aktor. Reżyser". Ekspozycja zorganizowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi była już pokazywana w Gdyni i Berlinie, a teraz prezentowana jest w Duesseldorfie. Zanim zostanie sprowadzona do Krakowa, pojedzie do Londynu i Paryża.

Roman Polański był i na zawsze zostanie związany z Krakowem, w którym stawiał pierwsze kroki swojej kariery. To w Krakowie się wychował i klimat miasta, jego atmosfera do dnia dzisiejszego przewija się w twórczości tego reżysera - zauważył Nowak.

Organizatorami festiwalu są: Oficyna Filmowa Galicja, Krakowskie Centrum Kinowe ARS i Muzeum Kinematografii w Łodzi.