Pogrzeb Andrzeja Mularczyka rozpocznie się 28 czerwca o g. 14.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Po mszy żałobnej wybitny pisarz i scenarzysta spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Warszawa. Pogrzeb Andrzeja Mularczyka

Andrzej Mularczyk zmarł 21 czerwca w wieku 94 lat. Pogrzeb scenarzysty m.in. "Samych Swoich", "Domu", "Kochaj albo rzuć" czy "Powidoków" odbędzie się o godz. 14:00. w Warszawie na Powązkach

O szczegółach ceremonii poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 

Artysta wielowymiarowy: pisarz, scenarzysta, autor reportaży, twórca słuchowisk radiowych

Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Jego bratem był pisarz Roman Bratny, autor powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". Mularczyk debiutował w wieku 13 lat, podczas okupacji, na łamach konspiracyjnego pisma "Dźwigary". 

Po wojnie skończył studia na Wydziale Dziennikarstwa UW i podjął pracę w Polskim Radiu. Jako scenarzysta filmowy zadebiutował w 1958 roku.

W 1960 roku Polskie Radio wyemitowało pierwszy odcinek cyklicznego, słynnego słuchowiska "W Jezioranach".

Scenariusze Mularczyka posłużyły też za podstawę m.in. takich filmów, jak "Ktokolwiek wie..." Kazimierza Kutza, "Niespotykanie spokojny człowiek" Stanisława Barei, "Goryl, czyli ostatnie zadanie" Janusza Zaorskiego oraz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki". Na podstawie jego noweli "Post mortem" powstał z kolei scenariusz "Katynia".