Liliana Hermetz, autorka powieści "Alicyjka", została laureatką pierwszej edycji Nagrody Conrada, ufundowanej przez miasto Kraków za najlepszy literacki debiut. Wręczenie statuetki oraz nagrody w wysokości 30 tys. złotych odbyło się w niedzielę wieczorem podczas Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE Kraków na zakończenie Festiwalu Conrada.

Zwycięstwo Pani powieści, nominowanej przez Kapitułę Honorową nagrody, a następnej wybranej przez czytelników drogą otwartego głosowania, pokazuje, że debiuty mogę nie tylko ściągnąć na siebie uwagę szerokiej publiczności i mediów w naszym kraju, ale powinny być rozpatrywane jako wysokiej klasy literatura na równi z największymi osiągnięciami polskiej prozy ostatnich lat - mówił Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Krakowa. Gratuluję sukcesu Pani książce, z niecierpliwością czekając na kolejne literackie osiągnięcia i życząc wszelkiego powodzenia na dalszej drodze twórczej ­ - dodał.

Zwycięską książkę wybrali internauci, którzy od 13 października głosowali na pięć nominowanych przez kapitułę debiutów. Oprócz Liliany Hermetz byli to: Michał Cichy za książkę "Zawsze jest dzisiaj", Robert Pucek - "Pająki pana Roberta", Michał R. Wiśniewski - "Jetlag" i Aleksandra Zielińska - "Przypadek Alicji".

"Dziękuję tajemniczym internautom"

Pięknie dziękuję tajemniczym internautom za tę Nagrodę - mówiła na scenie Liliana Hermetz. Dziękuję za nominację i dziękuję Wydawnictwu Nisza, które uwierzyło zarówno w moją książkę, jak i we mnie. Dziękuję wszystkim w Krakowie, którzy pomogli w promocji "Alicyjki". Dziękuję czytelnikom, Miastu Kraków, moim przyjaciołom, którzy wspierali mnie na tej mojej dziwnej drodze, na którą weszłam, kiedy kilka lat temu zostawiłam dotychczasowe zajęcia i wywołałam ducha pisania. Gratuluję wszystkim nominowanym, jestem zaszczycona że jestem w takim gronie - podkreśliła.

W swojej powieści "Alicyjka", której akcja rozgrywa się w realiach peerelowskiej wsi, autorka ukazuje trudne relacje między matką a córką. Kobiety zmagają się nie tylko z brakiem ciepła i bliskości, ale przede wszystkim z barierami wytwarzanymi przez wzajemne uprzedzenia, wyobrażenia i nierealne, często podszyte lękiem oczekiwania.

Oprócz nagrody pieniężnej i pamiątkowej statuetki, Liliana Hermetz będzie miała możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie.

7. edycja Festiwalu Conrada odbyła się w Krakowie w dniach 19-25 października. Wśród gości imprezy znalazła się tegoroczna laureatka literackiego Nobla, Swietłana Aleksijewicz.

Mam wrażenie, że fikcja literacka nie nadąża za szybkością współczesnego świata. Reportaż pozwala zapełnić tę lukę - oddaje to wszystko, co dzieje się dziś. Sama fikcja już tego nie jest w stanie uczynić - mówiła białoruska reporterka w rozmowie z RMF FM. Przeczytaj całą rozmowę ze Swietłaną Aleksijewicz!

(mn)