Do środowego popołudnia linie lotnicze odwołały ponad 250 lotów do i z USA - informuje agencja AP. Przyczyną były obawy o bezpieczeństwo w związku z wprowadzaniem przez operatorów telekomunikacyjnych usług w standardzie 5G. Mogą one zakłócać pracę wysokościomierzy samolotów.

Linie odwołały ponad 250 lotów, jednak spodziewano się, że podobne działania będą miały wiele większą skalę. Międzynarodowe linie lotnicze różnie podchodzą do kwestii 5G - niektóre z nich, jak Emirates, odwołały większość lotów, inne, jak Air France, pracują normalnie - pisze AP.

Stowarzyszenie amerykańskich przewoźników lotniczych ogłosiło, że anulowano mniej lotów, ponieważ operatorzy telekomunikacyjni AT&T i Verizon zgodzili się na czasowe ograniczenia wprowadzania technologii 5G na lotniskach, do momentu, gdy agencje rządowe i linie lotnicze wypracują długoterminowe rozwiązania.

Sieci AT&T i Verizona wykorzystują do nowej usługi częstotliwości, które są zbliżone do tych używanych przez wysokościomierze radiowe, które pomagają w lądowaniu maszyn w warunkach słabej widoczności - informuje AP.

Federalna Agencja Lotnictwa ocenia możliwości każdego z samolotów indywidualnie

Zajmująca się nadzorem nad ruchem lotniczym w USA Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) ostrzegła o potencjalnych problemach niektórych samolotów, co skłoniło firmy telekomunikacyjne do zawieszenia we wtorek uruchamianie sieci 5G wokół niektórych lotnisk.

FAA indywidualnie ocenia możliwości każdego typu samolotu do operowania w pobliżu sieci 5G. Do środy zezwolono na wykonywanie lądowań na lotniskach z 5G modelom, które w sumie stanowią 62 proc. samolotów pasażerskich w USA.

System używany w USA ma mocniejszy sygnał

Sieci 5G działają już w kilkudziesięciu innych państwa świata, ale system używany w USA ma mocniejszy sygnał, a jego częstotliwość jest bliższa tej używanej przez urządzenia pokładowe samolotów, różni się też kątem ustawienia anten - informuje FAA.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przekazała, że nie zaobserwowała żadnych incydentów spowodowanych zakłóceniami związanymi z siecią 5G.