Austriacki Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się na zakaz udostępniania spermy od dawców parom lesbijskim. Sędziowie do końca roku dali czas parlamentowi na wprowadzenie zmian w ustawie, która - jak podkreślono - uniemożliwiała lesbijkom posiadanie dzieci.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego nie ma "szczególnie przekonujących bądź poważnych powodów", które przemawiałyby za takim zakazem. Sędziowie odrzucili argumenty, że wykorzystanie spermy od dawców do zapładniania kobiet w związkach lesbijskich mogłoby sprzyjać zastępczemu macierzyństwu. Według trybunału, taka metoda sztucznego zapłodnienia, nie stwarza szczególnych problemów etycznych bądź moralnych.

Sędziowie odrzucili również argument, że zakaz jest potrzebny, by chronić rodzinę. Jak podkreślili, związki osób tej samej płci nie są substytutem małżeństw heteroseksualnych, więc nie mogą im zagrażać.

Austriacki Trybunał Konstytucyjny zajmuje się też sprawą gejów chcących mieć dzieci. Sędziowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy homoseksualiści będą mogli korzystać z usług matek zastępczych. Według prezesa Trybunału Gerharta Holzingera decyzji w tej sprawie można się spodziewać "w niedalekiej przyszłości".