Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za oczyszczenie Żydów z zarzutów zabicia Jezusa. W liście do zwierzchnika Kościoła katolickiego szef izraelskiego rządu wyraża wdzięczność za odrzucenie przez Benedykta XVI - w jego najnowszej książce - "fałszywych oskarżeń, które służyły za podstawę do szerzenia przez stulecia nienawiści wobec Żydów".

Netanjahu dodaje, że "jasność i odwaga" wykazana przez papieża wzmocni relacje między Żydami a chrześcijanami i ułatwi życie w pokoju przyszłym pokoleniom.

Izraelski premier pisze również, że czeka na kolejne spotkanie z papieżem, by wyrazić głęboki szacunek dla jego osobowości.

Zadowolenie ze słów papieża wyraził również Światowy Kongres Żydów.

Za akt oczyszczenia Żydów z zarzutu wydania wyroku śmierci na Jezusa uznano fragmenty książki autorstwa Benedykta XVI pt. "Jezus z Nazaretu".

W ukazującym się 10 marca drugim tomie książki papież napisał: Najpierw zapytajmy jednak: Kim właściwie byli oskarżyciele? Kto nalegał na wydanie na Jezusa wyroku śmierci?.

W odpowiedziach Ewangelii zachodzą tu różnice, nad którymi musimy się zastanowić. Według Jana są to po prostu "Żydzi". Jednak to określenie absolutnie nie oznacza u Jana - jak dzisiejszy czytelnik byłby może skłonny myśleć - narodu izraelskiego jako takiego, tym bardziej nie ma ono też charakteru "asistowskiego" - wyjaśnił papież.