Lufthansa wprowadza dodatkową opłatę za bilety. Będzie dotyczyć wszystkich lotów z krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii, które zrealizowane zostaną po 1 stycznia 2025 roku.

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa poinformowały, że z powodu unijnych regulacji środowiskowych będą doliczać dodatkową opłatę od 1 do 72 euro. Część z tych podwyżek obowiązywać będzie już od środy (26 czerwca) i dotyczy wszystkich lotów z krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii.

Koszty przelotu wzrosną w zależności od rodzaju biletu i odległości. Warto podkreślić, że chodzi o loty, które zrealizowane zostaną po 1 stycznia 2025 roku.

Lufthansa tłumaczy, że podwyżka cen biletów to element walki o pokrycie kosztów nowych przepisów UE, dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla. 

Linie stwierdziły, że dodatkowa opłata "pokryje część stale rosnących dodatkowych kosztów wynikających z regulacyjnych wymogów środowiskowych". Chodzi m.in. o stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), wytwarzanego z materiałów pochodzenia biologicznego. Jest to traktowane jako kluczowe dla zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, wytwarzanych przez samoloty.

Unia Europejska wprowadziła przepisy, które nakładają na dostawców paliw obowiązek zapewnienia, że do 2025 r. 2 proc. paliwa na lotniskach w UE będzie stanowić paliwo zrównoważone. W 2030 roku ma to być 6 proc., a w 2050 roku - 70 proc. 

Kilka linii zapewniło już wcześniej, że nie będzie pobierać dodatkowych opłat w związku z regulacjami środowiskowymi. Wśród nich są EasyJet, Wizz Air czy amerykańskie United Airlines i Southwest Airlines.