Joachim Gauck został zaprzysiężony na prezydenta Niemiec. Ślubowanie złożył przed dwiema izbami niemieckiego parlamentu, Bundestagiem i Bundesratem. Wczoraj oficjalnie potwierdzono, że nowy prezydent Niemiec z pierwszą swoją zagraniczną wizytą przyjedzie do Polski.

Podczas zaprzysiężenia Gauck zaapelował do obywateli i rządzących o wzajemnie zaufanie, wiarę w siebie oraz zaangażowanie społeczne. Przestrzegł również przed zwątpieniem w wartość integracji europejskiej w czasie kryzysu. Najpierw proszę o zaufanie do tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za nasz kraj, a ich proszę o zaufanie do wszystkich mieszkańców tego zjednoczonego i dojrzałego kraju - powiedział Gauck. Was wszystkich proszę o odważne i niewzruszone budowanie zaufania do samych siebie.

Prezydent przestrzegał przed rosnącym dystansem obywateli wobec polityki i ustroju demokratycznego i apelował o zaangażowanie polityczne oraz społeczne. Nie jesteście tylko konsumentami. Jesteście obywatelami - powiedział. Kto może się angażować, ale rezygnuje z tego bez ważnego powodu, marnuje wielką możliwość, z jaką wiąże się człowieczeństwo - poczucia odpowiedzialności - oświadczył szef państwa.

Gauck wezwał również, by w czasie kryzysu nie tracić wiary w wartość integracji europejskiej. Dla mojego pokolenia Europa była ziemią obiecaną. Dla moich wnuków jest to już dawno rzeczywistość z wolnością, sięgającą ponad granice, szansami i troskami otwartego społeczeństwa - powiedział. Właśnie w czasie kryzysu powinniśmy się odważyć na więcej Europy - dodał.

Na zaprzysiężeniu nowego prezydenta RFN obecny był pełnomocnik polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski.

Pierwsza zagraniczna wizyta w Polsce

26 marca Joachim Gauck rozpocznie dwudniową wizytę w naszym kraju. Nowy prezydent zjawi się w Warszawie wraz z partnerką Danielą Schadt w poniedziałek wieczorem. Jeszcze tego samego dnia odbędzie się kolacja z udziałem Gaucka i Bronisława Komorowskiego. Na wtorek przewidziano konferencję prasową obu prezydentów i spotkanie Gaucka z premierem.

Poprzednik Gaucka odchodził w niesławie

72-letni Gauck - były pastor, działacz antykomunistycznej opozycji w dawnej NRD oraz pierwszy szef archiwum akt komunistycznej bezpieki Stasi - został wybrany na prezydenta RFN 18 marca, uzyskując 80 procent głosów w Zgromadzeniu Federalnym.

Drogę do prezydentury otworzył Gauckowi korupcyjny skandal wokół jego poprzednika. Hanowerska prokuratura wszczęła przeciwko Christianowi Wulffowi śledztwo w związku z podejrzeniem brania łapówek w czasie, kiedy był premierem Dolnej Saksonii. Media ujawniały natomiast kolejne historie potwierdzające bliskie związki Wulffa ze światem biznesu. Skompromitowany prezydent podał się do dymisji zaledwie 20 miesięcy po objęciu stanowiska.