Rozpoczęły się egzaminy wstępne na większości wyższych uczelni. Tylko 1/3 miejsc to miejsca na studiach bezpłatnych.

Najbardziej oblegane są kierunki, które przygotowują do zawodu poszukiwanego na rynku. Wiele osób chce dostać się na akademie ekonomiczne. Tam najpopularniejsze są: finanse, bankowość i zarządzanie. Informatyka jak zwykle cieszy się popularnością na politechnikach i uniwersytetach. Młodzi ludzie uważają, że w dobie szybko rozwijającego się internetu, takie wykształcenie to gwarancja życiowego sukcesu. Tradycyjnie popularne są filologie, zwłaszcza angielska. Ogromnym powodzeniem cieszy się też prawo czy socjologia. Prym wiedzie psychologia, o indeks na Uniwersytecie Śląskim walczy 9 osób.

Ale są też niespodzianki. W tym roku powodzeniem zaczęły się cieszyć np. filologia słowiańska i języki południowo oraz zachodnio-słowiańskie. Zaskakująca jest popularność pedagogiki, o jedno miejsce walczy 7 kandydatów co dziwi szczególnie w dobie reformy edukacji. Niektórzy przyszli studenci przy wyborze kierunku kierują się modą, z fasonem studiuje się język hiszpański. Dzisiaj gwaro było też na wydziale nauk społecznych i choć egzaminy do łatwych nie należą to z dodatkowymi kursami i prywatnymi lekcjami nie należy przesadzać.

Posłuchaj także relacji z Katowic reportera RMF FM Marcina Helbina, który sprawdzał jak wygląda ranking najpopularniejszych kierunków na Uniwerytecie Śląskim:

14:20