Informacje związane z szeroko pojętą branżą energetyczną są niezwykle popularne w polskiej sieci. Internauci niemal codziennie poruszają wątki związane m.in. z cenami energii w naszym kraju, polityką klimatyczną Unii Europejskiej, czy w odnawialnymi źródłami energii.

Tylko w pierwszym półroczu 2023 r. w polskim Internecie pojawiło się aż 2,5 miliona wzmianek na temat energetyki w mediach społecznościowych i 21,8 milionów reakcji1. To ogromna liczba!

Mimo że zainteresowanie tematami związanymi z branżą energetycznym w polskim społeczeństwie nie słabnie, to stan wiedzy Polaków w tym zakresie jest niewystarczający. Z badań ARC Rynek i Opinia wynika, że aż prawie 1/3 respondentów nie wie, jakie są źródła energii w Polsce, a na pytanie, czym jest pakiet Fit for 55, potrafi odpowiedzieć zaledwie ¼ Polaków.

Brak wystarczającej wiedzy na temat działania branży energetycznej otwiera pole do manipulacji i dezinformacji, zwłaszcza, że osoby niezaznajomione z tematem mogą o wiele łatwiej uwierzyć w nieprawdziwe informacje. Przykład? Większość Polaków wciąż powiela mit, że wysokie ceny energii wynikają z chęci uzyskania jak największego zysku przez koncerny energetyczne. Tymczasem warto podkreślić, że na ceny energii wpływ mają zróżnicowane czynniki m.in.: polityczne, ekonomiczne, surowcowe oraz kryzysy (wojenny, pandemiczny, klimatyczny), które ostatnimi czasy odgrywają znaczącą rolę.

Walka z fake newsami i edukacja społeczeństwa to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Zwłaszcza, że blisko czterech na pięciu Polaków chciałoby, żeby powstało rzetelne źródło informacji na temat energetyki2. W odpowiedzi na sygnalizowaną przez społeczeństwo potrzebę Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych prowadzi kampanię edukacyjną "Energia NaPrawdę". Jej głównym celem jest walka z ogromną ilością pojawiających się fake newsów na temat energetyki a także edukacja i dostarczenie rzetelnych informacji, ponieważ temat energetyki wpływa na codzienne życie milionów Polaków.

Świadome decyzje

Każdego dnia Polacy korzystają z prądu i ciepła, a opłata za te świadczenie jest niezmienną pozycją w ich budżecie domowym. W Internecie znaleźć można wiele fałszywych informacji na temat cen i źródeł energii, które mogą wprowadzać odbiorcę w błąd i ostatecznie przekładać się na decyzje niekorzystne dla portfela. Wiedza na temat funkcjonowania sektora energetycznego staje się więc kluczowa dla świadomego korzystania z energii, wyboru nowoczesnych rozwiązań technologicznych i podejmowania bardziej ekonomicznych wyborów.

Walka o klimat

Kolejna niezwykle istotna kwestia to ochrona środowiska. Energetyka jest jednym z obszarów podlegających polityce klimatycznej UE, dlatego sektor ten kieruje się w stronę transformacji energetycznej realizowanej m.in. poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy energii jądrowej. W sieci czyha mnóstwo fałszywych informacji, które hamują proces transformacji energetycznej. Znajomość różnych źródeł energii i ich wpływu na środowisko pozwala podejmować bardziej świadome wybory i wspierać rozwiązania przyjazne dla planety, które będą redukować negatywny wpływ energetyki zarówno na klimat, jak i lokalne środowisko.

Wspólne bezpieczeństwo

Zwłaszcza to energetyczne, to od czasu inwazji na Ukrainę istotny wątek w dyskusji społecznej. W Internecie trafić można na mnóstwo nieprawdziwych informacji na ten temat. Rzetelna wiedza o źródłach energii, mechanizmach ich zakupu czy realizacji dostaw oraz zrozumienie czynników, które wpływają na ich dostępność, są niezbędne dla ograniczania rozpowszechniania się mitów i manipulacyjnych wypowiedzi burzących spokój opinii publicznej.

Sięgaj po wiedzę

Kampania prowadzona przez PTEZ, na stronie internetowej www.energianaprawde.pl, udostępnia wszystkim użytkownikom sieci kompendium merytorycznej wiedzy wraz ze schematami tłumaczącymi w przystępny sposób trudne i często podatne na przekłamania kwestie związane z branżą energetyczną. Na stronie znajduje się m.in. podstrona "Fakty i mity", w której eksperci Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych wyjaśniają najczęściej powtarzane, błędne informacje dotyczące m.in. cen energii, OZE czy transformacji energetycznej. Użytkownicy mają do dyspozycji także zakładkę "ZGŁOŚ FAKE NEWS", umożliwiającą przesłanie do organizatorów akcji wątpliwą informację związaną z tematem branży energetycznej. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez specjalnie powołaną Radę Kampanii, a następnie publikowane w zakładce "blog".

Więcej na www.energianaprawde.pl


[1] https://energianaprawde.pl/wp-content/uploads/2023/09/Energia_raport_AO.pdf

[2] https://energianaprawde.pl/wp-content/uploads/2023/09/Energia_raport_ARC.pdf