Konrad Piasecki: Panie przewodniczący pamięta Pan, jak pewien premier Rosji powiedział: „Miało być dobrze, a wyszło tak, jak zawsze.”?

Mirosław Czerniawski: Ja myślę, że tym razem będzie dobrze i wyjdzie dobrze.

Konrad Piasecki: No nie, ale to samo możnaby powiedzieć dzisiaj o spójności koalicji PSL – SLD: miało być dobrze, a wyszło tak, jak zawsze.

Mirosław Czerniawski: Nie. Miałobyć tak, jak jest. PSL był podzielony i SLD doskonale o tym wiedziało.

Konrad Piasecki: I miałobyć tak, że już pierwsza merytoryczna debata w Sejmie – debata o podatkach, skłóci koalicję?

Mirosław Czerniawski: Nie, ona nie skłóciła, natomiast reguluje pewne zasady współdziałania - nie cukierkowate, ale twarde, bo twarda jest rzeczywistość dzisiaj.

Konrad Piasecki: No tak, „nie cukierkowate” to delikatnie powiedziane. Przecież zasadniczo się różnicie w pomyśle na podatki przyszłoroczne.

Mirosław Czerniawski: Jest kilka tych różnic. Myślę, że generalnie się jednak zgadzamy. Oczywiście w PSL-u jest kilku polityków, którzy chcieliby rewolucji podatkowej, na którą nas dzisiaj – ani polskiej gospodarki, ani rządu – nie stać.

Konrad Piasecki: A jak przedstawiciel PSL-u podśpiewywał z mównicy sejmowej „Po co nam to było. Jeszcze się nie zaczęło, a już się skończyło.”, to się Pan przeraził?

Mirosław Czerniawski: Nie. On już skończył z PSL-em.

Konrad Piasecki: Pomyślał Pan sobie: „ No to trudno. PSL z wozu SLD lżej.”

Mirosław Czerniawski: Mam doświadczenie czteroletnie, 1993-1997, kiedy kierowałem przez pewien okres klubem. Później, jako pierwszy wiceprzewodniczący prowadziłem stałe negocjacje z PSL-em. Wiem, co to jest za partner.

Konrad Piasecki: I co to jest za partner?

Mirosław Czerniawski: Partner bardzo trudny w rozmowach i partner nie zawsze solidny w uzgodnieniach, partner, który nie stanowi monolitu wewnątrz własnego ugrupowania i partner, który często indywidualne interesy przedkłada nad wspólne uzgodnienia.

Konrad Piasecki: Tym nie mniej ludowcy mają teraz kilka realnych żądań i trzeba będzie sobie jakoś z nimi poradzić. Na co SLD jest się w stanie zgodzić? Czy na przykłąd 50-procentowy podatek dla najbogatszych, to jest dobry pomysł?

Mirosław Czerniawski: Nie, to jest zły pomysł. On zły jest przede wszystkim z innego względu. My uważamy, że nie należy aż tak dalece kombinować przy tych podatkach. Trzeba uszczelnić całą ustawę podatkową i w tym kierunku idą te zmiany.

Konrad Piasecki: Ale serce rasowego socjaldemokraty powinno się radować. Wreszcie ktoś tym najbogatszym „przyłoży”.

Mirosław Czerniawski: Ja akurat do tej grupy nie należę.

Konrad Piasecki: Nie jest Pan rasowym socjaldemokratą?

Mirosław Czerniawski: Nie. Ja myślę, że jestem bardzo rasowym socjaldemokratą, ale i zarazem racjonalistą. Jeżeli my bogatym tak „przytniemy”, to „przycinamy” i gospodarkę, „przycinamy” pośrednio i biednym.

Konrad Piasecki: Czyli 50-procentowy podatek wykluczony?

Mirosław Czerniawski: Ja będę dzisiaj dyskutował od godziny 9:00 właśnie nad tym pomysłem PSL-u.

Konrad Piasecki: Ale SLD go wyklucza.

Mirosław Czerniawski: Będę głosował i proponował moim kolegom głosowanie przeciwko.

Konrad Piasecki: No to teraz z drugiej strony. „Samoobrona” i 17-procentowy podatek dla najuboższych. Tak, czy nie?

Mirosław Czerniawski: Nie. Ja jeszcze raz mówię. Ani skala, ani przedziały nie powinny podlegać...podejmujemy jedną decyzję, bardzo trudną: zamrożenie progów podatkowych i to wystarczy. Nie kombinujmy więcej przy podatkach.

Konrad Piasecki: A praktyczne zwolnienie lokat, do 10 tysięcy lokat bankowych z opodatkowania.

Mirosław Czerniawski: Tak, to jest dobry pomysł. To daje 200 złotych na koniec roku zwrotu tego podatku dla typowych „ciułaczy” i tutaj właśnie jestem socjaldemokratą i tego będę bronił.

Konrad Piasecki: Czyli widzę, że w tej ustawie podatkowej jeszcze wiele rzeczy jest nieprzesądzonych.

Mirosław Czerniawski: Ależ oczywiście, że nie. Dzisiejszy dzień będzie takim, dosyć istotnym dniem, ale we wtorek jest drugie czytanie.

Konrad Piasecki: Prosto z radia pojedzie Pan do Sejmu i tam Komisja Finansów będzie obradowała pewnie przez wiele godzin. No to teraz zostawmy podatki. Szybko będziecie obradowali?

Mirosław Czerniawski: Ja chcę poprowadzić to bardzo sprawnie, bez gadulstwa i bez politycznej bijatyki. Bijatyka polityczna odbyła się na plenarnych obradach. W komisji trzeba merytorycznie pracować.

Konrad Piasecki: Zostawiając ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, co z podatkiem importowym. SLD jest się w stanie na to zgodzić, czy nie?

Mirosław Czerniawski: Nie. My mamy bardzo krytyczny stosunek do inicjatywy. Uważamy, że to przyniesie więcej zła, niż korzyści.

Konrad Piasecki: W umowie koalicyjnej zapisano: „Uruchomimy procedury, warunkujące podjęcie decyzji w sprawie podatku importowego.” Rozumiem, że warunki podejmowania tej decyzji już są i tego podatku nie będzie.

Mirosław Czerniawski: Na dzień dzisiejszy nie.

Konrad Piasecki: Premier Buzek w ostatnich dniach urzędowania przyznał dożywotnie renty, m.in. Januszowi Pałubickiemu, Alicji Grześkowiak. Dobrze zrobił, czy nie?

Mirosław Czerniawski: Oj wie Pan mogę tylko wyrazić ironiczne zdziwienie, że tylko do dwóch osób renty te ograniczył.

Konrad Piasecki: Są dla siedmiu osób, ale do tych dwóch SLD ma zastrzeżenia.

Mirosław Czerniawski: I to zasadnicze zastrzeżenia. Myślę, że i pan Pałubicki, jak i pani Grześkowiak, mogliby jeszcze popracować i nadrobić to, co złego uczynili przez ostatnie cztery lata.

Konrad Piasecki: Panie pośle, a co Pan robił w czasie, kiedy Janusz Pałubicki siedział w więzieniach i tracił w nich zdrowie?

Mirosław Czerniawski: Wówczas...wówczas...

Konrad Piasecki: Tak, wówczas, wówczas.

Mirosław Czerniawski: Wówczas uczyłem się i studiowałem.

Konrad Piasecki: Nie myśli Pan, że Januszowi Pałubickiemu, człowiekowi, który jest inwalidą drugiej grupy, należy się jednak renta?

Mirosław Czerniawski: No, jest ustawa, która określa, w których przypadkach należy się, a w których nie, ale nie decyzją premiera.

Konrad Piasecki: Ale Pan mu by chętnie tę rentę odebrał?

Mirosław Czerniawski: Nie. Ja byłem razem z nim w Komitecie Politycznym przy MSW. Obok siebie siedzieliśmy przez parę lat. Bardzo dobrze nam się współpracowało.

Konrad Piasecki: Więc odebrałby mu Pan tę rentę, czy nie?

Mirosław Czerniawski: Musiałbym się głęboko zastanowić, ale forma i sposób w jaki zostało to uczynione, budzi trochę moje zdziwienie.

Konrad Piasecki: Uważa Pan, że III RP nie powinna takim ludziom przyznawać rent?

Mirosław Czerniawski: Wie Pan, no myśmy kiedyś już przyznawali renty, za co Pałubicki ogromnie nas krytykował. Mam na myśli poprzedni okres – PRL-u. Dzisiaj Pan Buzek jakby powtórzył pewne elementy okresu PRL-u.

Foto: Marcin Wójcicki, RMF Warszawa