Maturzysto, nie zgadzasz się ze swoją oceną lub nie wiesz, gdzie popełniłeś błąd? Od dziś możesz starać się, by obejrzeć swój arkusz egzaminacyjny z próbnej matury z matematyki. Ostrzegamy jednak, przed Tobą długa, wyboista droga, usłana biurokratycznymi przeszkodami.

Aby obejrzeć swoją pracę, trzeba po pierwsze: złożyć w tej sprawie wniosek do swojej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Po drugie: czekać na odpowiedź.

Jeśli OKE wyrazi zgodę, trzeba pojechać do jej siedziby, bo tylko tam można oglądać arkusze. Jeśli mieszkasz na przykład w Warszawie czy Krakowie, to nie ma problemu, bo OKE jest blisko. Problem będą mieć na przykład uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Oni muszą jechać do Łomży. Z Białegostoku to niecałe 80 kilometrów drogi, z Olsztyna - już prawie 150 kilometrów, a z Elbląga niemal 250 kilometrów.

Maturzyści przyznają, że prace bardzo chcieliby zobaczyć, ale niewielu zdecyduje się na taki wyjazd. To jest absurdalne. To przecież jest tak, jakbyśmy chcąc rozmawiać o sytuacji w Ameryce, musieli jechać do Waszyngtonu – ironizuje jeden z olsztyńskich licealistów, z którymi rozmawiał reporter RMF FM Andrzej Piedziewicz:

Niektórzy uczą się na błędach. To wielki błąd, że nie można mieć wglądu - mówi jeden z licealistów z zespołu szkół im. Vetterów w Lublinie. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Krzysztofa Kota:

Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall nie widzi w tym żadnego problemu. Myślę, że jak uczeń rozwiąże z nauczycielem zadanie, to się dowie, jak trzeba było je rozwiązać. Punktacja jasno pokazuje, czy zadanie było w ogóle rozpoczęte, czy wszystko było źle - stwierdziła. Posłuchaj:

Niestety, do Komisji nie możesz wysłać swojego „pełnomocnika” np. mamy czy rodzeństwa. Arkusz obejrzysz wyłącznie osobiście i tylko w towarzystwie pracownika OKE. Możesz robić notatki, ale zapomnij o kserowaniu lub zabraniu ze sobą arkusza egzaminacyjnego. W tym całym zamieszaniu jest jednak mały plus - jeśli stwierdzisz, że nie zgadzasz się z oceną konkretnego zadania lub całego egzaminu, OKE ma obowiązek sprawdzić go po raz kolejny.

Matury będą udostępniane od wtorku, 15.12.2009, aż do maja przyszłego roku. W terminach indywidualnie wyznaczonych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Ile osób z tego skorzysta? Pewnie niewiele. Matury pisane wiosną tego roku przejrzało na Podlasiu, Warmii i Mazurach jedynie 278 uczniów z obu województw. To niecały 1 proc. zdających.

Matematyka wraca na maturę po ponad 25-letniej przerwie. Uczniowie zmierzą się także z zadaniami z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Wszyscy maturzyści przystępujący do obowiązkowych egzaminów pisemnych będą musieli je zdawać na poziomie podstawowym, a chętni także na poziomie rozszerzonym. Egzaminacyjna sesja maturalna będzie trwała od 4 do 28 maja.