Na 5 dni przed próbną maturą z matematyki – prapremiera. Około pięciu tysięcy maturzystów napisało pierwszy w Polsce egzamin z matematyki przeprowadzony przez internet. Uczniowie zostali wybrani losowo. Największą zaletą matury w takiej formie ma być jej błyskawiczny wynik.

Egzamin rozpoczął się o godzinie 9. i trwał 170 minut. Maturzyści rozwiązali 35 zadań. Organizatorzy liczą, że może być tak nawet, że wynik będzie praktycznie od razu - zachwalał Jacek Stańdo z Politechniki Łódzkiej:

Jest nawet łatwiej, bo podany jest przykład i wystarczy wstawić odpowiednie liczby - komentowali na gorąco maturzyści, którzy mieli okazję spróbować egzaminu przez internet. Najbardziej brakowało im… brudnopisu. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Krzysztofa Kota:

Zadania ułożyli nukowcy z Politechniki Łódzkiej. Uczniowie liczyli, że nie będą zbyt trudne. Jesteśmy zdenerwowani, jeszcze nie wiemy, jak to będzie wyglądać. Mam nadzieję, że program, w którym będziemy pisać, będzie dobrze skonstruowany - mówili przed egzaminem. Posłuchaj:

Elektroniczną maturę udało się przeprowadzić dzięki wsparciu Politechniki Łódzkiej i sponsorom, którzy wyłożyli prawie 150 tysięcy złotych na sprzęt komputerowy.

Projekt ma pokazać, że technologie informatyczne można wykorzystać do egzaminowania i oceniania prac oraz sprawdzania w tej sposób wiedzy i kompetencji uczniów.