Nazywa się PIT. Brat PIT. I ma zachęcić wszystkich, którzy mieszkają w Warszawie, do płacenia podatków... w Warszawie. Urzędnicy szacują, że stolica co roku traci 1 mld złotych przez to, że wielu ludzi mieszkających w Warszawie podatki płaci w miejscu swojego zameldowania. Ruszyła właśnie kampania, która ma to zmienić. W mieście pojawią się ulotki i billboardy, a w internecie animacje i filmiki. Brat PIT pojawi się także na wielu znanych portalach społecznościowych.

Posłuchaj Marcina Wojdy, z Centrum Komunikacji Społecznej, oraz tego, co mieszkańcy stolicy sądzą na temat płacenia podatków w Warszawie

Akcja skierowana jest do osób mieszkających w Warszawie, które wybrały to miasto np. po studiach, gdzie pracują, a ich dzieci chodzą do szkół lub przedszkoli. To od podatków zależy funkcjonowanie infrastruktury miejskiej, z której korzystamy wszyscy – zaznacza Marcin Wojdat, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

Więcej wpływów z podatków do budżetu miasta to - jak mówią urzędnicy - więcej pieniędzy na poprawę codziennego funkcjonowania miasta: remonty dróg, poprawę komunikacji, ochronę zdrowia, kulturę i edukację.

Ale wielu mieszkańców Warszawy nie chce bądź nie wie, że podatki może płacić właśnie w stolicy. Ludzie skarżą się, że nie ma odpowiednich zachęt w postaci zniżek czy choćby nawet biletów. Takie rozwiązania z pewnością skłoniłyby wielu mieszkańców do płacenia podatków w stolicy.