Sprawa śmiertelnego postrzelenia 21-latka w Koninie przez policjanta będzie badana przez prokuraturę w Łodzi. 18-letnia narzeczona zabitego mężczyzny zaapelowała o zachowanie w spokoju w mieście. To jeden z krajowych tematów. We wtorek nadeszły niepokojące informacje zza Oceanu: miały tam miejsce dwie śmiertelne strzelaniny - do jednej doszło w stanie Kalifornia, druga wydarzyła się w Oklahomie. Niespokojnie także w Hongkongu - policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom uciekającym z Uniwersytetu Politechnicznego. O czym jeszcze mówiliśmy? Sprawdźcie podsumowanie najważniejszych informacji dnia.



21-latek śmiertelnie postrzelony przez policjanta w Koninie. Sprawą zajmie się łódzka prokuratura

Prokuratura Regionalna w Łodzi badać będzie sprawę śmierci 21-latka postrzelonego w Koninie przez policjanta. Taką informację przekazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. Postępowanie wszczęła w piątek Prokuratura Okręgowa w Koninie.

18-letnia Julia Jęcz, narzeczona zastrzelonego 21-latka zaapelowała o zachowanie spokoju. Zapowiedziała, że ona i jej znajomi nie będą protestować przed siedzibą konińskiej policji.

Jacek Sasin: Podwyżki cen prądu dla odbiorców indywidualnych nie będzie

Za cenę prądu odpowiada teraz minister aktywów państwowych, czyli ja. Podwyżki dla indywidualnych odbiorców nie będzie - deklarował w Porannej rozmowie w RMF FM Jacek Sasin. Podmioty gospodarcze muszą liczyć się z tym, że będą musiały płacić za prąd tyle, ile wynika to rynkowych cen wytwarzania energii - przyznawał wicepremier.

Dopytywany, jak to będzie wyglądało w przypadku firm, powiedział, że dla nich "ta podwyżka była już w tym roku, szczególnie dla dużych firm". Dla tych małych, średnich udało się utrzymać te ceny - ale nie da się tego robić w nieskończoność. Podmioty gospodarcze muszą liczyć się z tym, że będą musiały płacić za prąd tyle, ile wynika to z rynkowych cen wytwarzania energii - powiedział Sasin.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Firmy muszą szykować się na droższy prąd 

Państwowe spółki prądowe złożyły wnioski o podwyżki cen energii

Wszystkie państwowe spółki prądowe złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o ustalenie nowych cenników na nowy rok. "Wiem, że zostały złożone do URE" - potwierdza w RMF FM wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wysokość tych podwyżek nie została jeszcze ujawniona.

Dwie strzelaniny w Stanach Zjednoczonych

Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w poniedziałek nad ranem czasu polskiego podczas przyjęcia w mieście Fresno w Kalifornii - poinformowała policja.

Do ataku doszło także przed supermarketem Walmart w Duncan w Oklahomie. Napastnik zastrzelił dwie osoby, a następnie prawdopodobnie popełnił samobójstwo. 

Piotr Najsztub prawomocnie uniewinniony

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił dziennikarza Piotra Najsztuba i utrzymał tym samym w mocy zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie ws. wypadku, który mężczyzna spowodował w październiku 2017 roku. Dziennikarz potrącił wtedy przechodzącą przez pasy 77-letnią kobietę. Wyrok jest prawomocny.

Kraków: Wielkie przenosiny Szpitala Uniwersyteckiego. "Operacja bez precedensu"

Dziś rozpoczął się pierwszy etap przeprowadzki do nowej siedziby największej placówki medycznej w Polsce - Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przenosiny dziewięciu oddziałów i ok. 200-250 pacjentów potrwają trzy dni. Przewóz chorych będzie zabezpieczany przez policjantów.

Hongkong: Kilkaset osób uwięzionych na kampusie politechniki

Hongkońska policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom uciekającym z Uniwersytetu Politechnicznego (PolyU). Po ponad 24 godzinach starć na otoczonym przez policję kampusie wciąż uwięzione są setki osób, w tym uczniowie szkół średnich.

Płock: 47-latek chciał wysadzić blok. Sąd zdecydował o areszcie tymczasowym

Sąd wydał decyzję o tymczasowym areszcie dla 47-letniego mieszkańca Płocka. Zatrzymany na trzy miesiące mężczyzna jest podejrzany o przygotowywaniu materiałów wybuchowych do wysadzenia bloku, w którym mieszkał. Podczas przesłuchania mężczyzna nie przyznał się do tego zamiaru. Przyznał się natomiast do gromadzenia materiałów wybuchowych.