Trwa ostatni etap ewakuacji Polaków z chińskiego miasta Wuhan. 30 Polaków ma późnym wieczorem dotrzeć do Wrocławia. Po powrocie do kraju zostaną przewiezieni na oddziały zakaźne i poddani badaniom na obecność koronawirusa. 1 lutego Brytyjczycy obudzili się w nowej rzeczywistości - Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Samo wystąpienie z Unii nie kończy procesu brexitu, a rozpoczyna 11-miesięczny okres przejściowy, w czasie którego Londyn i Bruksela muszą zawrzeć szereg porozumień dotyczących przyszłych relacji. W stolicy Wielkiej Brytanii doszło do ataku nożownika, mężczyzna został zastrzelony przez funkcjonariuszy, wcześniej jednak ranił dwie osoby. Funkcjonariusze przyznali, że zdarzenie to "incydent o charakterze terrorystycznym". Co jeszcze wydarzyło się w ostatnich dniach? Najważniejsze wydarzenia zebraliśmy dla Was w Podsumowaniu Weekendu RMF FM.

Samolot z Polakami wracającymi z chińskiego Wuhan wylądował we Francji

"Samolot z Polakami wracającymi z miasta Wuhan w Chinach, gdzie panuje nowy koronawirus, wylądował już we Francji" - przekazał przed godz. 15 w niedzielę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Polacy ok. 19 wyruszyli z Paryża do Wrocławia. Podróż ma zająć ok. 4 godziny.

Szumowski: Polska służba zdrowia gotowa na pojawienie się koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 30 Polaków ewakuowanych z Wuhanu jest w drodze do Wrocławia. Lot ma potrwać cztery godziny. Szef rządu wskazał też, że w tej chwili 500 Polaków jest objętych ścisłym monitoringiem służb sanitarnych w związku z epidemią koronawirusa. Minister zdrowia zapewnił z kolei, że "Polska służba zdrowia jest gotowa na pojawienie się koronawirusa". 

Początek nowej ery. Wielka Brytania poza Unią Europejską

1 lutego Brytyjczycy obudzili się ze świadomością, że Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Wystąpienie z Unii nie kończy jeszcze ciągnącego się przez 3,5 roku procesu brexitu, bo w trakcie okresu przejściowego Londyn i Bruksela muszą zawrzeć porozumienie o przyszłych relacjach, przede wszystkim handlowych. 

O MOŻLIWYCH KONSEKWENCJACH BREXITU PRZECZYTACIE NA BLOGU BOGDANA FRYMORGENA

Nożownik zaatakował w Londynie. Policja mówi o ataku terrorystycznym

Londyńska policja zastrzeliła w niedzielę w południowym Londynie mężczyznę, który nożem zaatakował przechodniów. Mundurowi określili zdarzenie jako  "incydent o charakterze terrorystycznym". Ranne zostały dwie osoby.


Włosi wyizolowali, jako pierwsi w Europie, koronawirusa

W rzymskim szpitalu zakaźnym został wyizolowany koronawirus - ogłosił włoski minister zdrowia Roberto Speranza. Na konferencji prasowej podkreślił, że to wiadomość o znaczeniu "globalnym". Włochy to pierwszy kraj w Europie, w którym to się udało.

Palestyna zrywa stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem

Autonomia Palestyńska zerwała wszelkie relacje - w tym te związane z bezpieczeństwem - ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem - poinformował prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbas. Jest to związane z odrzuceniem przez Palestyńczyków planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu przedstawionego w tym tygodniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Żyrardów: Kierowca potrącił na przejściu matkę z dwójką małych dzieci

Dramatyczny wypadek w centrum Żyrardowa. Kierowca prowadzący samochód osobowy wjechał na przejściu dla pieszych w matkę z dwójką małych dzieci. Starsze dziecko ma dziesięć lat, młodsze trzy.

Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich odbyły się w Sapporo. Dawid Kubacki trzeci i szósty


To był udany weekend dla Dawida Kubackiego. W japońskim Sapporo, polski skoczek zajął 3. i 6. miejsce w konkursach Pucharu Świata. Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni jest trzeci w klasyfikacji Pucharu Świata.


Świstak Phil nie zobaczył swojego cienia - wiosna nadejdzie szybko

Wiosna w Stanach Zjednoczonych nadejdzie szybko - po wyjściu w niedzielę ze swojej norki najsłynniejszy amerykański świstak Phil z miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii nie zobaczył swojego cienia.