Badania psychologów pokazały, że w tym przypadku nie warto ulegać pokusie pozytywnego myślenia, nie przejmowania się, bo jeśli przed nami kolejne zadanie, to po przemyśleniu swoich błędów, mamy szansę wykonać je lepiej. Eksperymenty pokazały, że u osób, które miały przed nowym zadaniem dokładnie opisać przyczyny porażki w poprzednim, mniej podnosił się poziom hormonu stresu, kortyzolu, a wyniki były lepsze.Opublikowane właśnie wyniki badań są pierwszym tak wyraźnym dowodem na to, że nasz organizm reaguje na przypominanie błędów w bardzo fizyczny sposób, ale ta reakcja jest dla nas korzystna. Autorzy pracy są przekonani, że można to praktycznie wykorzystać na przykład w edukacji czy sporcie. Badacze pod kierunkiem Brynne DiMenichi, doktorantki z Rutgers University-Newark zaprosili do udziału w eksperymencie grupę ochotników. Podzielono ją na dwie części. Osoby z pierwszej grupy poproszono o napisanie tekstu na temat swoich wcześniejszych błędów i porażek, druga grupa pisała teksty na obojętny temat. U wszystkich pobierano próbki śliny i badano poziom hormonu stresu, kortyzolu. Poziom ten na początku eksperymentu był u wszystkich podobny. Na kolejnym etapie badań wszystkich postawiono przed stresującym zadaniem. Okazało się, że u osób z pierwszej grupy towarzyszący mu poziom stresu był niższy od tego, który odczuwała druga grupa. Okazało się, że samo pisanie testu nie miało wpływu na poziom stresu - mówi DiMenichi. Zauważyliśmy natomiast, że w przypadku przyszłej denerwującej sytuacji, organizm osób, które wcześniej pisały o swoich błędach zachowywał się tak, jakby żadnego stresu nie odczuwały. Zaobserwowano też, że osoby z pierwszej grupy przy wykonywaniu zadania bardziej ostrożnie dokonywały swoich wyborów i osiągały przeciętnie lepsze wyniki. Nasze wyniki pokazują, że krytyczne myślenie o swoich porażkach, nawet pisanie o nich może przygotować nas, zarówno psychologicznie jak i poznawczo, do przyszłych wyzwań - dodaje DiMenichi. Każdy z nas popełnia błędy, doznaje porażek i po raz kolejny musi mierzyć się ze stresującymi sytuacjami, te badania pokazują, że można wykorzystać przeszłość, by lepiej przygotować się do tego, co jeszcze nas czeka.
Warto uczyć się na błędach. Są kolejne argumenty...
Warto uczyć się na błędach - przekonują amerykańscy naukowcy i podają kolejne, konkretne argumenty. Okazuje się przy tym, że nie chodzi tylko o to, by tych samych błędów nie powtórzyć. Badacze z Rutgers University-Newark, University of Pennsylvania i Duke University odkryli, że po przemyśleniu swoich błędów, do kolejnych wyzwań podchodzimy z mniejszym poziomem stresu i większą szansą na sukces. Piszą o tym w najnowszym numerze czasopisma "Frontiers in Behavioral Neuroscience".
Tagi:
stres